KULTURA

Linha singers hostem cyklu Klasika Viva

8. června 2005, 19:50, téma KLASIKA VIVA, rj
Linha singers hostem cyklu Klasika Viva Šumperk - Koncertní cyklus Klasika Viva, přivítá na svém předprázdninovém koncertě velice zajímavé hosty. Po dlouhých letech se v Šumperku objeví jedinečný vokálně instrumentální soubor, Linha singers. V úterý 14. června jim bude od 19 hodin patřit klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.
Šumperk - Koncertní cyklus Klasika Viva, přivítá na svém předprázdninovém koncertě velice zajímavé hosty. Po dlouhých letech se v Šumperku objeví jedinečný vokálně instrumentální soubor, Linha singers. V úterý 14. června jim bude od 19 hodin patřit klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.

Soubor Linha Singers byl založen Jiřím Linhou v r. 1963. Tvořilo jej pět zpěváků (3+2), kteří se v krátké době uplatnili jak na koncertních podiích, tak v nahrávacích studiích. Do roku 1966 ještě pod názvem Vokální skupina Jiřího Linhy spolupracovali s Tanečním orchestrem československého rozhlasu v Praze (dirigenti K. Krautgartner a J. Vobruba) na většině nahrávek tehdy nastupujících sólistů - Chladila, Gotta, Kubišové, Vondráčkové, Matušky a mnoha dalších. Toto krátké "popové" období nedalo souboru mnoho příležitostí k vlastnímu sólovému uplatnění.

V roce 1965 ztratil soubor svého provozovatele (USMV Praha) a rozpadl se. J. Linha využil této okolnosti a po vzoru tehdy slavných Le Swingle Singers sestavil novou vokální skupinu s vlastním repertoárem a osobitým reprodukčním stylem. Její první rozhlasové nahrávky byly úspěchem, po kterém následovala četná pozvání na zahraniční jazzové festivaly, různá Inter- i Eurovizní show atd. Nechybělo ani natáčení hudby k několika dosud oblíbeným filmům (např. Ženu ani květinou neuhodíš). V počátcích tohoto "jazzového" období byl nový soubor odkázán na doprovod stále se střídajících instrumentalistů, brzy však navázal všestrannou spolupráci s dnes už legendárními S+HQ Karla Velebného, se kterým našel společné angažmá v Armádním uměleckém souboru (AUS VN 1967-1969) a později i v divadle Rokoko (1969-1970). Nahrál s ním také svou první samostatnou desku (Supraphon 1968). V r. 1970 byl soubor (nyní už pod názvem Linha Singers) přijat do kmenového stavu Státního divadelního studia v Praze, vedle Laterny Magiky, Semaforu, Činoherního klubu a Černého divadla. Od tohoto roku je soubor už zcela samostatným tělesem,v jehož obsazení je 7 zpěváků, 6 hudebníků, zvukový mistr, provozní vedoucí a umělecký šéf.10 let činnosti LS pod "střechou" SDS lze charakterizovat jako postupné pronikání do světa vážné hudby.

Koncem r. 1979 bylo zrušeno SDS a LS byli převedeni do kmenového stavu Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, který zůstal jejich provozovatelem téměř 13 let. Pro soubor se stalo toto dlouhé období uměleckým i společenským vrcholem jeho dosavadní existence. V té době už byli LS nepřehlédnutelnou stálicí československé hudební kultury. Příznivé pracovní podmínky umožnily souboru postupně realizovat řadu velkých projektů. Patřila k nim především "opera" Planeta s tiše fialovou září Zdeňka Lukáše a Jiřího Suchého, která se konečně dočkala nejen nového hudebního nastudování, ale i scénické podoby a mnoha úspěšných repriz.Největším uměleckým úspěchem tohoto období se však stalo nastudování Concerta Grossa pro vokální sextet a symfonický orchestr skladatele Otmara Máchy. Skladba se dočkala šestnácti nastudování s různými českými orchestry, Slovenskou filharmonií a Filharmonií Halle an der Saale.Postupem let navštívil soubor většinu zemí Evropy (Německo, Rakousko, Švýcarsko ad.)V r. 1987 uskutečnil dokonce 11 zájezdů do 9 zemí.V červenci 1993 byly z rozhodnutí Magistrátu hl.m. Prahy ukončeny pracovní poměry členů většiny komorních souborů Symf.orchestru FOK a tak i členové LS přišli o svá zaměstnání ve státní instituci. Pro další existenci souboru, a k tomu nutné právní subjektivity, rozhodl se Jiří Linha založit nejprve nadaci Orfeus, které se podařilo udržet zvukové a nástrojové vybavení potřebné pro vystupování, a také zajistit pronájem dosavadní zkušebny. V roce 1998 bylo ze zákona třeba transformovat nadaci v neziskovou obecně prospěšnou společnost, která pod názvem Linha Singers, o.p.s. převzala veškerou starost o soubor. Po letech tápání, hledání a učení se existovat v nových, nezvyklých a nelehkých podmínkách jsou LS opět souborem mladým a aktivním. Mají za sebou několik nahrávek nových CD, opět koncertují doma i v zahraničí.

Pro svůj koncert v Šumperku si soubor Linha singers připravil díla A. Rejchy, V. Jírovce, W. A. Mozarta, G. Ph. Telemanna, J. Linhy a dalších.Vstupenky na koncert jsou v běžných předprodejích v Šumperku a budou v prodeji také půl hodiny před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.