KULTURA

Linha singers hostem cyklu Klasika Viva

8. června 2005, 19:50, téma KLASIKA VIVA, rj
Linha singers hostem cyklu Klasika Viva Šumperk - Koncertní cyklus Klasika Viva, přivítá na svém předprázdninovém koncertě velice zajímavé hosty. Po dlouhých letech se v Šumperku objeví jedinečný vokálně instrumentální soubor, Linha singers. V úterý 14. června jim bude od 19 hodin patřit klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.
Šumperk - Koncertní cyklus Klasika Viva, přivítá na svém předprázdninovém koncertě velice zajímavé hosty. Po dlouhých letech se v Šumperku objeví jedinečný vokálně instrumentální soubor, Linha singers. V úterý 14. června jim bude od 19 hodin patřit klášterní kostel Zvěstování Panny Marie.

Soubor Linha Singers byl založen Jiřím Linhou v r. 1963. Tvořilo jej pět zpěváků (3+2), kteří se v krátké době uplatnili jak na koncertních podiích, tak v nahrávacích studiích. Do roku 1966 ještě pod názvem Vokální skupina Jiřího Linhy spolupracovali s Tanečním orchestrem československého rozhlasu v Praze (dirigenti K. Krautgartner a J. Vobruba) na většině nahrávek tehdy nastupujících sólistů - Chladila, Gotta, Kubišové, Vondráčkové, Matušky a mnoha dalších. Toto krátké "popové" období nedalo souboru mnoho příležitostí k vlastnímu sólovému uplatnění.

V roce 1965 ztratil soubor svého provozovatele (USMV Praha) a rozpadl se. J. Linha využil této okolnosti a po vzoru tehdy slavných Le Swingle Singers sestavil novou vokální skupinu s vlastním repertoárem a osobitým reprodukčním stylem. Její první rozhlasové nahrávky byly úspěchem, po kterém následovala četná pozvání na zahraniční jazzové festivaly, různá Inter- i Eurovizní show atd. Nechybělo ani natáčení hudby k několika dosud oblíbeným filmům (např. Ženu ani květinou neuhodíš). V počátcích tohoto "jazzového" období byl nový soubor odkázán na doprovod stále se střídajících instrumentalistů, brzy však navázal všestrannou spolupráci s dnes už legendárními S+HQ Karla Velebného, se kterým našel společné angažmá v Armádním uměleckém souboru (AUS VN 1967-1969) a později i v divadle Rokoko (1969-1970). Nahrál s ním také svou první samostatnou desku (Supraphon 1968). V r. 1970 byl soubor (nyní už pod názvem Linha Singers) přijat do kmenového stavu Státního divadelního studia v Praze, vedle Laterny Magiky, Semaforu, Činoherního klubu a Černého divadla. Od tohoto roku je soubor už zcela samostatným tělesem,v jehož obsazení je 7 zpěváků, 6 hudebníků, zvukový mistr, provozní vedoucí a umělecký šéf.10 let činnosti LS pod "střechou" SDS lze charakterizovat jako postupné pronikání do světa vážné hudby.

Koncem r. 1979 bylo zrušeno SDS a LS byli převedeni do kmenového stavu Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, který zůstal jejich provozovatelem téměř 13 let. Pro soubor se stalo toto dlouhé období uměleckým i společenským vrcholem jeho dosavadní existence. V té době už byli LS nepřehlédnutelnou stálicí československé hudební kultury. Příznivé pracovní podmínky umožnily souboru postupně realizovat řadu velkých projektů. Patřila k nim především "opera" Planeta s tiše fialovou září Zdeňka Lukáše a Jiřího Suchého, která se konečně dočkala nejen nového hudebního nastudování, ale i scénické podoby a mnoha úspěšných repriz.Největším uměleckým úspěchem tohoto období se však stalo nastudování Concerta Grossa pro vokální sextet a symfonický orchestr skladatele Otmara Máchy. Skladba se dočkala šestnácti nastudování s různými českými orchestry, Slovenskou filharmonií a Filharmonií Halle an der Saale.Postupem let navštívil soubor většinu zemí Evropy (Německo, Rakousko, Švýcarsko ad.)V r. 1987 uskutečnil dokonce 11 zájezdů do 9 zemí.V červenci 1993 byly z rozhodnutí Magistrátu hl.m. Prahy ukončeny pracovní poměry členů většiny komorních souborů Symf.orchestru FOK a tak i členové LS přišli o svá zaměstnání ve státní instituci. Pro další existenci souboru, a k tomu nutné právní subjektivity, rozhodl se Jiří Linha založit nejprve nadaci Orfeus, které se podařilo udržet zvukové a nástrojové vybavení potřebné pro vystupování, a také zajistit pronájem dosavadní zkušebny. V roce 1998 bylo ze zákona třeba transformovat nadaci v neziskovou obecně prospěšnou společnost, která pod názvem Linha Singers, o.p.s. převzala veškerou starost o soubor. Po letech tápání, hledání a učení se existovat v nových, nezvyklých a nelehkých podmínkách jsou LS opět souborem mladým a aktivním. Mají za sebou několik nahrávek nových CD, opět koncertují doma i v zahraničí.

Pro svůj koncert v Šumperku si soubor Linha singers připravil díla A. Rejchy, V. Jírovce, W. A. Mozarta, G. Ph. Telemanna, J. Linhy a dalších.Vstupenky na koncert jsou v běžných předprodejích v Šumperku a budou v prodeji také půl hodiny před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.