KULTURA

Klasika viva rozdávala radost z české hudby

18. května 2005, 19:22, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Strhující, spontánní, okouzlující, přirozeně krásné. Tak by se dal charakterizovat výkon klavírního tria ArteMiss, které vystoupilo v úterý 17. května ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku v rámci cyklu Klasika viva.
Šumperk - Strhující, spontánní, okouzlující, přirozeně krásné. Tak by se dal charakterizovat výkon klavírního tria ArteMiss, které vystoupilo v úterý 17. května ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku v rámci cyklu Klasika viva.

Umělkyně nejen že předvedly suverénní souhru, ale strhly posluchače také svou obrovskou muzikalitou.

Pro koncert v Šumperku si soubor připravil díla ryze česká. Trio c moll Josefa Suka dalo prostor překrásným smyčcovým pasážím, kterých se houslistka Adéla Štajnochrová a violoncellistka Alžběta Vlčková chopily s velkou pokorou, ale přitom přirozeným hudebním nadhledem. Zvuková vyrovnanost souboru byla samozřejmou známkou úterního uměleckého výkonu. Rytmus byl zase nosným pilířem skladby Bergrettes Bohuslava Martinů, které uzavřely první polovinu koncertu. I v tomto ohledu zaslouží trio ArteMiss velké uznání a slova chvály. Martinuovské napětí až do poslední noty skladby bylo vždy čitelné a přesné. O tom, jak těžký part napsal Antonín Dvořák do svého Klavírního tria č. 4 e moll „Dumky“, by zajisté mohla vyprávět klavíristka Jana Holmanová. Nenechala ovšem nikoho na pochybách, že Dvořák je její doménou. Výtečným výkonem podtrhla již tak krásný koncert, jehož profesionální výši ocenili všichni posluchači. A že jich nebylo málo, o tom svědčí opět plná výstavní síň Vlastivědného muzea.

Výčet krásných okamžiků večera by jistě nebyl úplný, kdybychom se nezmínili o velmi pěkném výkonu žákyně ZUŠ v Šumperku Marie Hálové, která na klarinet přednesla Selanku Zdeňka Fibicha.

Každý, kdo byl ten večer na koncertě, odcházel s pocitem krásy. S pocitem krásy české hudby, s pocitem krásy umu šumperského hudebního mládí, s pocitem jedinečného představení klavírního tria ArteMiss.

Již nyní se v Šumperku těší na další koncert cyklu, který bude 14. června v klášterním kostele a vystoupí na něm vokálně instrumentální soubor Linha singers.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).