KULTURA

Klasika viva rozdávala radost z české hudby

18. května 2005, 19:22, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Strhující, spontánní, okouzlující, přirozeně krásné. Tak by se dal charakterizovat výkon klavírního tria ArteMiss, které vystoupilo v úterý 17. května ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku v rámci cyklu Klasika viva.
Šumperk - Strhující, spontánní, okouzlující, přirozeně krásné. Tak by se dal charakterizovat výkon klavírního tria ArteMiss, které vystoupilo v úterý 17. května ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku v rámci cyklu Klasika viva.

Umělkyně nejen že předvedly suverénní souhru, ale strhly posluchače také svou obrovskou muzikalitou.

Pro koncert v Šumperku si soubor připravil díla ryze česká. Trio c moll Josefa Suka dalo prostor překrásným smyčcovým pasážím, kterých se houslistka Adéla Štajnochrová a violoncellistka Alžběta Vlčková chopily s velkou pokorou, ale přitom přirozeným hudebním nadhledem. Zvuková vyrovnanost souboru byla samozřejmou známkou úterního uměleckého výkonu. Rytmus byl zase nosným pilířem skladby Bergrettes Bohuslava Martinů, které uzavřely první polovinu koncertu. I v tomto ohledu zaslouží trio ArteMiss velké uznání a slova chvály. Martinuovské napětí až do poslední noty skladby bylo vždy čitelné a přesné. O tom, jak těžký part napsal Antonín Dvořák do svého Klavírního tria č. 4 e moll „Dumky“, by zajisté mohla vyprávět klavíristka Jana Holmanová. Nenechala ovšem nikoho na pochybách, že Dvořák je její doménou. Výtečným výkonem podtrhla již tak krásný koncert, jehož profesionální výši ocenili všichni posluchači. A že jich nebylo málo, o tom svědčí opět plná výstavní síň Vlastivědného muzea.

Výčet krásných okamžiků večera by jistě nebyl úplný, kdybychom se nezmínili o velmi pěkném výkonu žákyně ZUŠ v Šumperku Marie Hálové, která na klarinet přednesla Selanku Zdeňka Fibicha.

Každý, kdo byl ten večer na koncertě, odcházel s pocitem krásy. S pocitem krásy české hudby, s pocitem krásy umu šumperského hudebního mládí, s pocitem jedinečného představení klavírního tria ArteMiss.

Již nyní se v Šumperku těší na další koncert cyklu, který bude 14. června v klášterním kostele a vystoupí na něm vokálně instrumentální soubor Linha singers.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii YETI: LEDOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ, kterou promítá kino OKO v Šumperku od 27. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který legendární herec propůjčil svůj hlas jedné z postaviček filmu Yeti?

A) Danny DeVito
B) Robert De Niro
C) Martin Dejdar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli vyhráli Veronika Oláhová ze Šumperka a Lenka Hetmánková z Velkých Losin.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.