KULTURA

Klavírní trio ArteMiss je dalším hostem cyklu Klasika Viva

9. května 2005, 12:32, téma KLASIKA VIVA, rj
Klavírní trio ArteMiss je dalším hostem cyklu Klasika Viva Šumperk - V úterý 17. května přivítají pořadatelé cyklu Klasika Viva v Šumperku klavírní trio ArteMiss, soubor mladých umělkyň z Prahy. Ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku se od 19 hodin představí houslistka Adéla Štajnochrová, violoncellistka Alžběta Vlčková a klavíristka Jana Holmanová.
Šumperk - V úterý 17. května přivítají pořadatelé cyklu Klasika Viva v Šumperku klavírní trio ArteMiss, soubor mladých umělkyň z Prahy. Ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku se od 19 hodin představí houslistka Adéla Štajnochrová, violoncellistka Alžběta Vlčková a klavíristka Jana Holmanová.

Klavírní trio ArteMiss vzniklo v roce 1995 během studií na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V té době pracovalo pod vedením doc. Václava Bernáška, člena Kocianova kvarteta, který významně přispěl k umělecké úrovni tohoto souboru.

Od roku 1998 se soubor pravidelně účastní mezinárodních soutěží. Výborným startem bylo třetí umístění v soutěži Bohuslava Martinů, které předznamenalo další úspěchy. Hned v následujícím roce trio získalo třetí cenu na mezinárodní soutěži komorních souborů Stichting Charles Hennen Concours v Holandsku. V dalších dvou letech se dostalo až do semifinále prestižních soutěží Premio trio di Trieste Inernational Chamber Music Competition /Itálie/ a čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby v Osace. V roce 2004 si trio vybojovalo semifinálovou účast v Kuhmo International Chamber Music Competition.

V březnu 2004 soubor zvítězil v soutěži „Premio Carlo E. Soliva 2004“ v Itálii.V roce 1997 a 2000 byl tento ansámbl vybrán jako jediný z České republiky na kurzy vedené Pražským triem /Francie -Villecroze/. Na základě zisku titulu laureáta na mezinárodní soutěži v Holandsku v roce 1999 bylo trio pozváno k hostování na festivalu Waal concerten /Holandsko-Nijmegen/, se kterým byl spojen i mistrovský kurs vedený členy Orpheus kvarteta. Ještě téhož roku ArteMiss trio přivítala Mozartova Akademie /Rakousko-Salzburg/, kde interpretky spolupracovaly na čtrnáctidenních mistrovských kursech s Vasilem Lobanovem.

Kromě výše uvedených úspěchů je soubor zapsán od roku 2000 na Prémiové listině mladých Nadace Českého hudebního fondu. V roce 2002 mu byla udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu za přínos v oblasti komorní hudby. V roce 2003 získal soubor Cenu Karlovarského symfonického orchestru za nejlepší výkon v rámci mezinárodního festivalu Mladé pódium v Karlových Varech.

Klavírní trio ArteMiss úspěšně koncertuje v Čechách i zahraničí. Je často zváno na festivaly např. Mladá Praha, Festival Bohuslava Martinů, Janáčkův Máj, Mladé pódium aj., ze zahraničních Zeitwende /St. Gallen, Švýcarsko/, Wall concerten /Nijmegen/, dále na festivaly v Německu, Slovinsku, Bulharsku aj. Často se také prezentuje v rámci cyklu Mladí interpreti České filharmonie. Svou koncertní činnost rozšiřuje i o spolupráci s komorními orchestry /Talichův komorní orchestr, Janáčkův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Komorní orchestr Berg aj./.

Soubor se také intenzívně věnuje interpretaci soudobé hudby /premiérová nahrávka skladby „Furiant“ Marka Kopelenta pro Český rozhlas/. Svou novou kompozici Finis coronat opus věnoval triu Otmar Mácha. Žánrovou pestrost dodávají repertoáru skladby Bernsteinovy a Coreovy.

O prezentaci ArteMiss Tria projevil zájem Český rozhlas a Česká televize. V roce 2001 nahrál soubor své debutové CD u firmy Arco Diva /Dvořák, Novák, Mácha/. V současné době připravuje novou nahrávku čistě z díla Dmitrije Šostakoviče s málo známými Písněmi na texty Alexandra Bloka pro soprán a klavírní trio.

Pro svůj koncert v Šumperku si soubor připravil skladby Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v pokladně Domu kultury a v Informačním centru Šumperk.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.