KULTURA

Klavírní trio ArteMiss je dalším hostem cyklu Klasika Viva

9. května 2005, 12:32, téma KLASIKA VIVA, rj
Klavírní trio ArteMiss je dalším hostem cyklu Klasika Viva Šumperk - V úterý 17. května přivítají pořadatelé cyklu Klasika Viva v Šumperku klavírní trio ArteMiss, soubor mladých umělkyň z Prahy. Ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku se od 19 hodin představí houslistka Adéla Štajnochrová, violoncellistka Alžběta Vlčková a klavíristka Jana Holmanová.
Šumperk - V úterý 17. května přivítají pořadatelé cyklu Klasika Viva v Šumperku klavírní trio ArteMiss, soubor mladých umělkyň z Prahy. Ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku se od 19 hodin představí houslistka Adéla Štajnochrová, violoncellistka Alžběta Vlčková a klavíristka Jana Holmanová.

Klavírní trio ArteMiss vzniklo v roce 1995 během studií na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V té době pracovalo pod vedením doc. Václava Bernáška, člena Kocianova kvarteta, který významně přispěl k umělecké úrovni tohoto souboru.

Od roku 1998 se soubor pravidelně účastní mezinárodních soutěží. Výborným startem bylo třetí umístění v soutěži Bohuslava Martinů, které předznamenalo další úspěchy. Hned v následujícím roce trio získalo třetí cenu na mezinárodní soutěži komorních souborů Stichting Charles Hennen Concours v Holandsku. V dalších dvou letech se dostalo až do semifinále prestižních soutěží Premio trio di Trieste Inernational Chamber Music Competition /Itálie/ a čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby v Osace. V roce 2004 si trio vybojovalo semifinálovou účast v Kuhmo International Chamber Music Competition.

V březnu 2004 soubor zvítězil v soutěži „Premio Carlo E. Soliva 2004“ v Itálii.V roce 1997 a 2000 byl tento ansámbl vybrán jako jediný z České republiky na kurzy vedené Pražským triem /Francie -Villecroze/. Na základě zisku titulu laureáta na mezinárodní soutěži v Holandsku v roce 1999 bylo trio pozváno k hostování na festivalu Waal concerten /Holandsko-Nijmegen/, se kterým byl spojen i mistrovský kurs vedený členy Orpheus kvarteta. Ještě téhož roku ArteMiss trio přivítala Mozartova Akademie /Rakousko-Salzburg/, kde interpretky spolupracovaly na čtrnáctidenních mistrovských kursech s Vasilem Lobanovem.

Kromě výše uvedených úspěchů je soubor zapsán od roku 2000 na Prémiové listině mladých Nadace Českého hudebního fondu. V roce 2002 mu byla udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu za přínos v oblasti komorní hudby. V roce 2003 získal soubor Cenu Karlovarského symfonického orchestru za nejlepší výkon v rámci mezinárodního festivalu Mladé pódium v Karlových Varech.

Klavírní trio ArteMiss úspěšně koncertuje v Čechách i zahraničí. Je často zváno na festivaly např. Mladá Praha, Festival Bohuslava Martinů, Janáčkův Máj, Mladé pódium aj., ze zahraničních Zeitwende /St. Gallen, Švýcarsko/, Wall concerten /Nijmegen/, dále na festivaly v Německu, Slovinsku, Bulharsku aj. Často se také prezentuje v rámci cyklu Mladí interpreti České filharmonie. Svou koncertní činnost rozšiřuje i o spolupráci s komorními orchestry /Talichův komorní orchestr, Janáčkův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Komorní orchestr Berg aj./.

Soubor se také intenzívně věnuje interpretaci soudobé hudby /premiérová nahrávka skladby „Furiant“ Marka Kopelenta pro Český rozhlas/. Svou novou kompozici Finis coronat opus věnoval triu Otmar Mácha. Žánrovou pestrost dodávají repertoáru skladby Bernsteinovy a Coreovy.

O prezentaci ArteMiss Tria projevil zájem Český rozhlas a Česká televize. V roce 2001 nahrál soubor své debutové CD u firmy Arco Diva /Dvořák, Novák, Mácha/. V současné době připravuje novou nahrávku čistě z díla Dmitrije Šostakoviče s málo známými Písněmi na texty Alexandra Bloka pro soprán a klavírní trio.

Pro svůj koncert v Šumperku si soubor připravil skladby Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v pokladně Domu kultury a v Informačním centru Šumperk.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.