KULTURA

Koncert komorního orchestru rozezní klášterní kostel

20. dubna 2005, 20:07, rj
Šumperk - Cyklus koncertů KLASIKA VIVA nabízí svým posluchačům další z koncertů. Do Šumperka přijíždí jeden z nejmladších komorních orchestrů u nás, komorní orchestr QUATTRO. V úterý 26.dubna 2005 od 19 hodin jim bude patřit zrekonstruovaný klášterní kostel. A nejen jim. Jak je již tradicí, vystoupí na koncertě také žáci ZUŠ. Tentokrát se představí dva soubory zobcových fléten, oba vede paní učitelka Yvona Heroutová. Hlavním hostem však bude orchestr Quattro.
Šumperk - Cyklus koncertů KLASIKA VIVA nabízí svým posluchačům další z koncertů. Do Šumperka přijíždí jeden z nejmladších komorních orchestrů u nás, komorní orchestr QUATTRO. V úterý 26.dubna 2005 od 19 hodin jim bude patřit zrekonstruovaný klášterní kostel. A nejen jim. Jak je již tradicí, vystoupí na koncertě také žáci ZUŠ. Tentokrát se představí dva soubory zobcových fléten, oba vede paní učitelka Yvona Heroutová. Hlavním hostem však bude orchestr Quattro.

Komorní orchestr QUATTRO je složen z elitních posluchačů Pražské konzervatoře, Hudební akademie múzických umění v Praze a japonských stážistů. Již v prvním roce své činnosti (2003) zaujal orchestr, v čele s dirigentem Markem Štilcem, významné místo v pražském hudebním životě. Kvalita nastudovaného materiálu a nesmírná muzikalita hráčů, z nichž mnozí sbírají ocenění v mezinárodních hudebních soutěžích (koncertní mistr, laureát Kocianovy houslové soutěže, nyní studuje v Drážďanech u prof. Ivana Ženatého), inspirovala skladatelskou skupinu Quattro k propůjčení tohoto prestižního názvu. Pod pečlivým dohledem členů Quattra (zvl. Otomara Máchy a Silvie Bodorové), vznikají unikátní autorská nastudování.

Quattro se v letošní sezóně představí v rámci Komorní sezóny Klubu přátel Pražského Jara. Na podzim 2004 vystoupil Orchestr Quattro v rámci Mezinárodního festivalu melodramu (pod patronací Unesco a ministra kultury Pavla Dostála) v přímém přenosu ČRo 3 Vltava, v náročné kompozici Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu. V titulní roli se představila Kateřina Čapková, známá mj. z letošních Shakespearovských slavností, kde ztvárnila roli Julie.

Orchestr Quattro vystupuje jak v rámci běžného koncertního života, tak při slavnostních příležitostech (vstup České republiky do Evropské Unie), ale i na koncertech pro mladé publikum. Zde je výhodou mladý věk členů orchestru, včetně dirigenta, kdy odpadá generační rozdíl a koncerty mají svou výjimečnou atmosféru.

Orchestr si získal pozornost a respekt uznávaných hudebních osobností. Připravuje společný projekt s triem basetových rohů (sólisté České filharmonie), argentinskou kytaristkou Marií Isabel Siewers (profesorkou hry na kytaru Mozartovy Univerzity v Salzburku).

Dirigent orchestru Marek Štilec se narodil v roce 1984. Tento mladý, nadějný dirigent studuje dirigování u Leoše Svárovského - uměleckého šéfa Státní opery Praha, a současně housle na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Dany Vlachové.

Na koncert do Šumperka si orchestr připravil velice zajímavý program. Zazní Preludium c moll Johanna Sebastiana Bacha, Concerto dei fiori Sylvie Bodorové, Meditace na chorál Svatý Václave Josefa Suka a jedinečná suita Ottorina Respighiho Staré tance a árie. Vstupenky na koncert jsou k dostání v běžných předprodejích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.