KULTURA

Výstava EXPOSE slaví úspěch + foto

13. dubna 2005, 20:03, tech
Šumperk - Málokdo si při průchodu kolem Vlastivědného muzea nevšiml šokující upoutávky na právě probíhající výstavu mladých výtvarníků. Vernisáž výstavy proběhla v pátek 8. dubna 2005 a počet příchozích byl překvapivě velmi hojný.
Šumperk - Málokdo si při průchodu kolem Vlastivědného muzea nevšiml šokující upoutávky na právě probíhající výstavu mladých výtvarníků. Vernisáž výstavy proběhla v pátek 8. dubna 2005 a počet příchozích byl překvapivě velmi hojný.

„Páteční vernisáž navštívilo 290 lidí - je to hodně velký počet, který jsme ani nečekali. Poslední takou účast jsme měli na vernisáži výstavy Hanušovického pivovaru - kde bylo ovšem jasné, že většinu návštěvníků přítáhlo pivo,“ sdělila Reji hlavní organizátorka, paní Dana Vláčelová.

Zhruba před rokem proběhlo poměrně úspěšné setkání několika renomovaných výtvarnic, jejichž díla zde byla rovněž vystavena. Letošní výstava s výstižným názvem Expose má být volným pokračováním a má neotřelým způsobem veřejnosti představit pohled na svět několika mladých umělců.

Jak jste spokojená s návštěvností výstavy?
„Mám velkou radost, že o výstavu je zájem už od pátku, kdy byla zahájena. Chodí se dívat mladí lidé bez toho, aby je někdo nutil. Chodí sami nebo ve skupinkách - asi se někde doslechli, že je tato výstava zajímavá.“

Nebála jste se, že upoutávka vernisáže, tedy kompozice popelnice a odpadků, potencionální návštěvníky výstavy odradí?
„Upoutávka ve skleníku muzea, o které řada lidí pochybuje, že se k výstavě hodí, je také vyjádřením mladé generace k dnešnímu světu - mládí chce šokovat proto, aby si jich okolní svět všiml - a instalace s popelnicí nazvaná autory Modern art je toho dokladem - každý, kdo jde kolem si této instalace všimne.“

Autoři vystavovaných děl jsou mladí lidé, jejich věk se pohybuje od jednadvaceti do maximálně třiceti jedna let. Bylo hlavním úmyslem seznámit veřejnost s tvořivostí právě mladé generace?
„Myslím, že výstava také bude inspirací pro další mladé "umělce", kteří doma tvoří a zatím neměli odvahu svá díla někomu ukázat. Budeme se snažit v budoucnu dávat prostor mladým začínajícím autorům, protože v poslední době to vypadalo, že umění je u mládeže až někde na posledním místě. Tato výstava však takovouto teorii vyvrací a já mám velkou radost, že se náš nápad povedl.“

Na výstavě byla umístěna také návštěvní kniha, která má zachycovat dojmy, pocity a názory příchozích diváků. Citace z knihy Vám Rej přinese příští týden.

Mnozí z návštěvníků v první chvíli považovali obrazy Michala Ožibka za fotografie. Na vernisáži bylo opravdu plno.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 13.4.2005 19:09
Titulek: ?
Autor: Jarda
... osobně si myslím, že to je docela ,,mišmaš,, nelíbila se mi tam ani jedna věc, ale je to věc názoru...
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.