KULTURA

Ocenění Radečci nedostali peníze na zkušebnu

23. března 2005, 21:28, dark
Šumperk-Šumperská skupina O5&Radeček, která se po hlasování rady stala vítězem nové kategorie Ceny mladých města Šumperka sice neskrývá radost z další trofeje, nicméně kapelou se šíří i velké zklamání.
Šumperk - Slavná šumperská skupina O5&Radeček, která se po hlasování rady stala vítězem nové kategorie Ceny mladých města Šumperka sice neskrývá radost z další trofeje, radosti však tato cena zřejmě mnoho nepřinese. Jak minulý týden po oznámení výsledků hlasování o ceny řekl Ondra Polák ze skupiny, ocenění bylo očekávané. „Nebylo to pro nás překvapením, i my jsme slyšeli, že tato cena je udělena tento rok poprvé pro nás. Jenom chceme, aby se v toto tradici i nadále pokračovala, protože pak by nemělo smysl jeden rok někoho touto cenou ocenit a další roky ji už neudělovat,“ řekl tehdy Polák. „Proto mě zaráží, že nám město na druhou stranu nepřispělo v grantech na zkušebnu.“

Otázek kolem přidělených grantů pro rok 2005 je několik. Mimo šumperské muzikanty se totiž bez větších či menších finančních výpomocí budou muset obejít i jiné organizace a kluby. Přitom právě požadovaná částka necelých 30 tisíc by byla jen malou satisfakcí za neustálou reklamu, kterou svému rodnému město skupina O5&Radeček dělá. „Na svých koncertech vždy jmenujeme Šumperk. Jsme na to hrdí,“ tvrdí za kluky Ondra.

O úspěších kluků z podhůří Jeseníků je slyšet čím dál tím více. I když na domácí scéně není tato léta hrající formace ničím novým, pod vlivem posledních hitparád si ji rád poslechne i našinec. Zatím poslední hlasování v různých hitparádách dopadlo ve prospěch Radečků. 32.místo obsadili v anketě Český slavík 2004, 11.místo získali v hlasování TV Óčko a své nejlepší umístění si dalo na čas v podobě druhého místa na 14.ročníku cen akademie populární hudby, kde šumperáci zaostali jen o pár hlasů za vítězem kategorie Skladba roku, skupinou Chinaski.

„Nechápu, proč jim ty peníze nedali. Někde přece musí kvalitně zkoušet,“ rozčiluje se fanoušek Kája.„Určitě se budeme snažit dál, nechceme, aby to vypadalo, že si stěžujeme,“ říká Ondra Polák za kapelu.

O tom,že Radečci neusnuli na vavřínech a i přes menší neúspěch v rodném městě dále tvoří a žijí hudbou, svědčí i skutečnost, že již v květnu hodlají vydat další album. Singl zaznívá z rádií Evropa 2 i Českého rozhlasu a pozorní fanoušci ví i skutečnost, že se jedná o skladbu Kristián. Ostatně všichni se mohou těšit na fotky skupiny z Londýna, kde se book nového alba fotil. O strastiplné cestě šumperské skupiny O5&Radeček do Londýna a zpět se dočtete v příštím článku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.3.2005 13:43
Titulek: ???
Autor: Boris
41
Ja si myslim, ze i navzdory tomu, ze 05R jak tedy tvrdi jmenuji pri svych koncertech mesto odkud pochazi, by nemeli dostat na zkusebnu ani k,- protoze jsou vydavanou kapelou a proto sypat penize do nekoho, kdo prorazil mi nepripadne ok... Pokud by to melo byt tak, ze by v teto zkusebne si mohla jakakoliv sumperska hudebni formace ,,zazkouset,, pak nerikam nic, ale aby ostatni museli svou tvorbu produkovat po garazich jen pro to ze nejsou dost komercni na to aby prorazili mi nepripadne fééér. Jsou tu i jine kapely, ktere hraji ruzne po majalesech a buh vi kde jen aby o nich nekdo vedel a 05R si za vystoupeni urcite nereknou min jak 10 000,- (pokud ano tak jim tu zaroven i omlouvam) a proto si mohou zkusebnu dovolit urcite lepe zivit nez kdokoliv jiny ze Spk. diky Boris
Reagovat
Datum: 24.3.2005 14:12
Titulek: ???
Autor: Karel
59
Pokud jsem pochopil článek, je to o tom, že město na jedné straně udělá novou cenu, kterou se slávou předá a na druhou stranu nic neudělá...tak proč jim tu cenu dávali...nemyslím si, že by kluky z kapely ta cena nějak vytrhla, asi o ní sami ani moc nestáli...
Reagovat
Datum: 24.3.2005 15:43
Titulek: stanovisko o5aradeček
Autor: radek
37
Vážení,

Protože nesouhlasíme s vyzněním článků na www.rej.cz, týkajících se cen města a grantové politiky města, v nichž bylo použito některých výroků člena kapely, považujeme za nutné zveřejnit toto

Stanovisko skupiny o5&Radeček

Velice si vážíme vstřícnosti představitelů města vůči kultuře, všímáme si i posunu v tom, že přibývá podpora produkce mimo tzv. oficiální instituce (Dům kultury, Divadlo, kino).

Vzhledem k tomu, že náš management se organizaci kultury věnuje dlouhodobě a může tedy porovnat grantovou politiku v této oblasti i s jinými městy (Pardubice, Praha, Karlovy Vary), víme, že město vyčleňuje na tuto oblast poměrně výraznou část ze svého rozpočtu.

Pokud se kulturní komise města rozhodne neposkytnout nějakému subjektu dotaci, je to plně v její kompetenci. Nikdy se nemůže dostat na všechny. Uchazečům nezbývá než povzdech a hledání pádnějších argumentů pro příští žádost. Jako kapela necítíme nejmenší potřebu skandalizovat informaci, že jsme nedostali příspěvek na zkušebnu. Naopak, chceme s městem navázat co nejužší spolupráci na poli propagace města, kde můžeme a jako patrioti také moc chceme pomoci.

Proto si také velice vážíme Ceny mladých, kterou jsme letos obdrželi. Byli bychom rádi, aby nešlo o účelově vytvořenou cenu, ale o cenu udělovanou každoročně za nejlepší počiny na poli práce s mládeží.

Za kapelu o5aRadeček manager Radek Auer
Reagovat
Datum: 25.3.2005 15:24
Titulek: RE: stanovisko o5aradeček
Autor: redakce
25
105
článek byl napsán po telefonickém rozhovoru s Ondrou Polákem. Smyslem článku není poškodit či znevážit skupinu O5&Radeček, ale ukázat parodox dnešního světa, kdy na jedné straně město přidělí prestižní cenu, jak jí samo prezentuje, na druhé straně už kapelu nijak nepodpoří. Stejný názor na celou tuto skutečnost mají i lidé z města, kteří ovšem o grantech nerozhodovali /bohužel???/. Celé udílení grantů je na zcela jiný článek a zcela jiný problém. Za redakci REJ.CZ -dark-
Reagovat
Datum: 24.3.2005 16:02
Titulek: k reakcím
Autor: Ond.Pol.
49
kdosi mi volal, že na reji je článek, který se nás týká. (na článek už reaguje radek auer.) prý jsou tam u článku reakce lidí, že proč bysme měli dostávat peníze na zkušebnu, když jsme už v balíku. s hrůzou jsem tedy čekal, co se dočtu, ale překvapilo mě, jak seriózně a objektivně lidé (boris) uvažují. svatá pravda. samozřejmě, za hraní už nějaké peníze dostáváme, ale zase tak horký to není. navíc dost často vystupujeme grátis nebo za cesťák, když to má pro nás nebo pro někoho smysl. komerční akce naopak šroubujeme, jak jinak... a co se týká grantu od města, tam šlo pochopitelně o něco zásadnějšího než o peníze na zkušebnu. ale to je na dlouhé vyprávění...
Reagovat
Datum: 25.3.2005 15:28
Titulek: skupina
Autor: Kamila
91
Myslím si, že město mělo peníze Radečkům dát. Diskuze nad článkem je nesmyslná, vždy budou různé názory. Ale princip je vždy stejný...Tak snad příště to vyjde. I když si myslím, že město jednou zjistí, jak moc jim budou Radečci chybět:)
Reagovat
Datum: 1.4.2005 18:49
Titulek: blbci
Autor: blbci
47
blbci blbci blbci blbci....
Reagovat
Datum: 2.4.2005 16:08
Titulek: Radečci
Autor: Franta
49
jsou to šumaři, stejně neumí pořádně hrát....slyšet je naživo je hrůza...
Reagovat
Datum: 10.4.2005 21:32
Titulek: RE: Radečci
Autor: martini
58
No nevim,podle me je to jedna z nejvyhranejsich sumperskych kapel.Nehodnotim muziku, ale vystoupeni na podiu uz maj za ty leta docela zmaknuty.
Reagovat
Datum: 2.4.2006 18:18
Titulek: mám je ráda!!
Autor: Pavla
60
chcu jen ktomu říct,že škoda že jim město nepřispělo a skušebnu,ale Radečci to určitě nějak vyřešijou. A hrát budou dál!!!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.