SPORT

Vitamíny - HUBNEME S REJEM

16. března 2005, 20:32, nied
Vitamíny - HUBNEME S REJEM Proč vlastně užívat nějaké vitamíny a minerální látky? Jaké a od kterých firem?
Proč vlastně užívat nějaké vitamíny a minerální látky? Jaké a od kterých firem?

Zvláště v jarním období, kdy je tělo vystaveno pro něj velmi nepříznivým vlivům, jako je zvýšená únava, střídání počasí a spousta nemocných okolo je možnost onemocnění velmi vysoká. K tomu většinou přispívá také nahromaděná dávka stresu a samozřejmě také nedostatek vitamínů.

Většinu vitamínů si neumí tělo vytvořit samo, tudíž je musíme nějakým způsobem přijmout ve stravě, nebo v doplňcích stravy. Nejlepší cestou jak doplňovat co největší škálu vitamínů je samozřejmě pestrá a s rozumem složená strava plná hodnotných jídel, zeleniny a ovoce. Přiznejme si však do jaké míry je naše strava pestrá, hodnotná a do jaké míry plná jídel s dostatkem jednotlivých vitamínů. Myslím, že odpověď u většiny z nás bude stejná - relativně jednotná strava, malé množství ovoce a zeleniny a mnohdy spousta vynechaných jídel nahrazených rychlým občerstvením nevalné kvality.

Nejlepším způsobem jak v tomto případě doplnit potřebnou dávku vitamínů je doplněk stravy s jejich vysokým obsahem. I zde však musíme být velmi opatrní ve výběru a nepodléhat reklamních chytákům spousty někdy i notně renomovaných firem. Doporučuji pečlivě číst příbalové letáky a pečlivě si přepočítat jednotlivé dávky vitamínů obsažených v jedné tabletě. Laciným trikem spousty firem je například uvádění dávek vitamínů ve více tabletách, nebo v denní dávce tablet. Velmi důležité je také dát si pozor na zdroje z kterých vitamíny pocházejí, jelikož ne vždy jsou příliš kvalitní.

Pokud to potom vezmeme konkrétně v jarním období se dá doporučit

 • 200 mg vitamínu C denně
 • minimálně 10 mg Zinku a velmi žádoucí je multiminerální a multivitamínový preparát každý den. Pozor ovšem na součet vitamínů v mutivitamínovém preparátu a vitamínů dodávaných samostatně, tak aby jejich množství nepřesáhlo určité hranice za kterými může zvláště u vitamínů rozpustných v tucích (E, A, D a K) dojít k předávkování.

  Na závěr ještě alespoň dva příjemné odkazy pokud se chcete dozvědět více.
  VITAMÍNY- 1
  VITAMÍNY- 2

  JÍDELNÍČEK

  CVIČEBNÍ PLÁN

  RECEPT

  PŘEDEŠLÝ ČLÁNEK


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  NÁZORY K ČLÁNKU
  Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

   

  ZA KULTUROU ZADARMO


  Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

  Soutěžní otázka:

  Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

  A) Lukáš Hejlík
  B) Ondřej Sokol
  C) Pavel Liška

  Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

  VYHODNOCENÍ

  Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
  Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).