KULTURA

Dr. Swing jsou věrni staré dobré klasice

14. března 2005, 16:20, dark
Šumperk-Seskupení Dr.Swing hraje již od roku 1998, devět mladých mužů na stylizovaných, jakoby dobových fotografiích vám připomene filmy pro pamětníky a navodí rozvernou atmosféru předválečných let.
Šumperk-Seskupení Dr.Swing hraje již od roku 1998, devět mladých mužů na stylizovaných, jakoby dobových fotografiích vám připomene filmy pro pamětníky a navodí rozvernou atmosféru předválečných let.

Jak vlastně uzrál nápad či touha založit si vlastní kapelu tohoto žánru, když takřka všude kolem vyrůstají jako houby po dešti popové, metalové či pankové kapely mladých kluků?

“Podobnou sestavu dal dohromady náš bývalý člen někdy v roce 1995. Byl to takový pokus pro jednorázovou akci a po pár letech jsme dali dohromady větší obsazení, dnešního Dr. Swinga, se kterým bylo v plánu podniknout něco vážnějšího,“ přiznává František Uhlík, člen dnešního Dr.Swing. „Současná sestava je původní asi z poloviny,“ dodává na otázku, zda i se swingové kapele stane, že muzikanti přesedlají na jiný žánr. „Členové jsou tomuto žánru stále nakloněni, ale samozřejmě drtivá většina je schopna vystupovat a vystupuje v nejrůznějších orchestrech a jiných hudebních skupinách.“

Věrni staré dobré klasice se však Dr.Swing chce držet i nadále osvědčenýmm, takřka historickým hitům. „Snažíme se setrvávat v mezích 30. let i co se týče vlastní tvorby, která je zatím v začátcích,“ přiznává další možnou novinku, kterou snad budou moci posluchači již brzo slyšet. I když se právě o vlastní tvorbě Dr.Swing moc nešíří, jasné je, že opět se vše ponese ve znamení swingování. „Co se týče hudebních skladatelů, tak jsou to určitě p. S. E. Nováček, J. Ježek, J. Traxler, L. Korba,“ říká Uhlík, který sice swingovou hudbou žije, ale v pradědečkových šatech dnes již rozhodně nechodí. Ostatně to nepřehání se svou láskou k třicátým létům ani jinak. „Je pár filmů na které se osobně rád podívám, z herců by to mohl být pan Marvan nebo Plachta,“ usmívá se.

Jak moc jsou hudebníci Dr. Swinga věrni svým předchůdcům můžete vidět a slyšet již zítra na prvním koncertě Klasiky Viva. Dr.Swing zahrají od 19.hodiny v Domě kultury.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.