KULTURA

Mňága a Ždorp si zahráli v Šumperku + FOTOREPORTÁŽ

2. března 2005, 22:33, dark
Šumperk – V sobotu měli skalní fanoušci Mňágy a Žďorp příležitost zařádit si na živém koncertu této slavné kapely. Oni sami se však za slavné nepovažují: „Nejsme slavní, jen jsme trochu víc známí než většina ostatních kapel.“
Šumperk – V sobotu měli skalní fanoušci Mňágy a Žďorp příležitost zařádit si na živém koncertu této slavné kapely. Oni sami se však za slavné nepovažují: „Nejsme slavní, jen jsme trochu víc známí než většina ostatních kapel.“

Kapela, s prvním názvem Slepé střevo, vznikala s jistými obtížemi postupem několika let. Stejně jako v jiných kapelách členové přicházeli a odcházeli. Z těch původních zbyl snad jen samotný Petr Fiala, v jejich zahradním domku skupina i řadu let zkoušela. Osmdesátá léta minulého století však podobným kapelám moc nepřála. Zvláště pak těm, které rády a často hrávaly v bílých tričkách a červených trenýrkách. Výslechy i pronásledování StB nedalo na sebe dlouho čekat.

O pár let později se skupina přejmenovala na Mńága a Žďorp. Jen zasvěcení vědí co název skupiny vlastně znamená. Mňága a Žďorp znamená sračky a krámy a jsou to takové dvě slova ze slezského dialektu. Mňága je bláto, bahno a tak něco a žďorp jsou staré krámy, dnes se říká shit. „ vysvětlují členové kapely.

S mystifikačním zápalem totálně zmátli všechny své fanoušky ve filmu Mňága – Happy end, kde se prezentovali jako uměle vytvořená skupina sestavená z konkurzu. A lidé jim to uvěřili.

Zatímco Mňága a Žďorp stále pilně koncertuje a chystá se na nahrávání nového alba, které by snad mělo vyjít na jaře příštího roku, frontman a hlavní skladatel kapely, Petr Fiala, si našel čas na natočení své druhé sólové desky – JE ČAS!

Baskytarista Petr Nekuža byl také jedním z těch, kteří nešetřili grimasami. Na úplný závěr koncertu předal své kytarové žezlo Petrovi a ujal se role zpěváka.
Saxofonista Jirka Tibitanzl to několikrát za večer naplno rozjel sólově. Dav šílel, ruce vyletěly jako napovel nahoru a saxofonistovy nohy byly na znamení uznání neustále oplácávány.
Klasicky v bok zalomený Petr Fiala a nová zpěvačka Mňágy působili jako vcelku sehraný tým.
Někdo poslouchal, někdo popíjel, ostatní se pohupovali v rytmu. Našlo se i pár odvážných, kteří předváděli své roztodivné kreace.
Rozvášnění mladíci sundávali svá trička a na pódiu se mnohdy ocitl pivní pupek některého z nich. Naštěstí se většinou svlékali ty sportovnější typy, takže zpěvačka Mńágy měla z pódia co fotit.
Fotili všichni. Kdo nefotil, jak by nežil. Nažhavená mládež děkovala moderní technice za mobily s mmskami, odvážní fotoamatéři se odvážili i na pódium. Kolegové z novin byli skromnější. Spokojili se s fotkami členů skupiny hned ze začátku koncertu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.