KULTURA

Restaurátorské práce se dokončují - FOTOREPORTÁŽ

2. února 2005, 21:14, Stanislava Marešová
Šumperk - Kostel Zvěstování Panny Marie je součástí bývalého dominikánského kláštera z roku 1290. Od roku 1866 ale sloužil převážně školám, v roce 1953 v něm našla své sídlo zdravotnická škola. Po rozsáhlých úpravách vnějších částí v posledních měsících probíhá i vnitřní rekonstrukce, které se mimo jiné ujal akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda. Spolu ze svými kolegy pracuje již od loňského roku na restauraci vzácných dřevěných historických částí. V současné chvíli dobíhají poslední restaurátorské práce na kazatelně
Šumperk - Kostel Zvěstování Panny Marie je součástí bývalého dominikánského kláštera z roku 1290. Od roku 1866 ale sloužil převážně školám, v roce 1953 v něm našla své sídlo zdravotnická škola. Po rozsáhlých úpravách vnějších částí v posledních měsících probíhá i vnitřní rekonstrukce, které se mimo jiné ujal akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda. Spolu ze svými kolegy pracuje již od loňského roku na restauraci vzácných dřevěných historických částí. V současné chvíli dobíhají poslední restaurátorské práce na kazatelně.

Vstupní dveře zaznamenaly značnou změnu. Jejich renovace si totiž vyžádala, aby byly na čas odvezeny. Na své místo vrátí již brzy, nejspíše do slavného znovuotevření kostela v dubnu letošního roku. Prozatím se vstup do kostela skrývá za dřevotřískovými náhradami.
Vnitřní prostory byly kdysi, snad pro zvýraznění zádušní atmosféry, přemalovány na šedo. Neunikly tomu ani krásné dřevěné oltáře a kazatelna. Co nezničila ruka člověka napadl v minulosti brouček červotoč. Jeho chodbičky jsou vykousané i v dřevěném schodišti.
Restaurátoři v těchto dnech dokončují závěrečné práce na kazatelně, kde byl objeven i původní potah,tkanina trip,která byla svého času raritou místní manufaktury. Ostatně v domě přes ulici, v dnešním Geschaderově domě, bydlel i Heinrich Peschke. Zmínku o něm najdeme i v díle Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice. Peschke zřejmě znal tajemství výroby tripu, což mu vyneslo nemalé bohatství. Možná i proto se stal jednou z mnoha obětí čarodějnických procesů.
Dvacetpět litrů speciální látky bylo použito na zpevnění dřeva, které se po letech zanedbání takřka rozpadalo pod rukama. I když se dřevěné malby z rané doby kláštera nedochovaly, nahradily je mladší malby starých mistrů.
Restaurátoři dokončili i hlavy zvířat na kazatelně. "Ranně barokní kazatelna z roku 1684 byla velmi necitlivě, včetně sochařské výzdoby a detailů, překryta velmi silnou vrstvou šedé barvy, která byla nanášena přímo na ztmavlý lak," . popisuje Jakub Gajda.
Průzkum odhalil velmi výrazné a kvalitní původní mramorování na dřevě (ve čtyřech provedeních)i původní nápisy v knihách, nadvakrát zatírané.
Nejen necitelné zásahy z minulých let, ale i všudypřítomná zima přinejmenším znesnadňují práci restaurátorů. I když oni sami říkají, že po čase si člověk už zvykne.
Oprava nádherně vymalovaného stropu kostela je již dokončena.
Boční loď slouží prozatím na úschovu materiálu i již zrestaurovaných soch.
Jednou z nich je i kříž s umučeným Kristem, který čeká už jen na zavěšení do výklenku.
Zrestaurovaná mříž je už také nachystaná na znovuotevření kostela pro místní i mimošumperské návštěvníky.
Jeden z bočních oltářů si svou restauraci již odbyl.
Sošky andělů a Archanděla restauroval Jakub Gajda doma v Ostravě. Archanděl drží ve zdvižené ruce váhy, andílci mají další křesťanské symboly. I když se nedochoval meč, který Archanděl zřejmě svíral v druhé ruce, restaurátor doufá, že se časem najde dobová fotografie či kresba, podle níž bude celá socha dokončena.

.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.2.2005 15:32
Titulek: kazatelna
Autor: j.g.
115
120
Právě jsem doprohlížel článek - dobrý. Jméno nezkomoleno, citováno skutečně to co jsem řekl, střípky z historie i současnosti kostela vkusně a tak akorát - prostě vyvážené zpravodajství.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.