KULTURA

Klub filmových amatérů připravuje Welzlovo filmobile

2. února 2005, 21:06,
Zábřeh - Pod heslem „Prondu, prondu – neprondu, neprondu“ probíhá od poloviny ledna ve městě Zábřehu festival Welzlování - měsíc nejrůznějších akcí, věnovaný místnímu rodákovi a cestovateli Janu Eskymo Welzlovi.
Zábřeh - Pod heslem „Prondu, prondu – neprondu, neprondu“ probíhá od poloviny ledna ve městě Zábřehu festival Welzlování - měsíc nejrůznějších akcí, věnovaný místnímu rodákovi a cestovateli Janu Eskymo Welzlovi.

Druhý únorový víkend organizátoři věnovali soutěžní přehlídce filmů s cestovatelskou tématikou „Welzlovo filmobile“. Je to přehlídka amatérské i profesionální filmové tvorby a v duchu odkazu Eskymo Welzla také zaměřená na cestování a přírodu. V jejím rámci bude v sobotu 12.2. v kině Retro ke shlédnutí nejméně 20 dokumentů z celého světa ( např. Papua Nová Guinena, Amazonie, Mexico, Egypt atd.). Promítat se bude v celkem čtyřech projekčních blocích už do10 hodin dopoledne, v hlavních projekčních blocích pak od 15 a 18 hodin. Kvalitní filmovou podívanou ohlídá odborná porota, v níž účast přislíbili pánové zvučných jmen, jako Pavel Taussig, Martin Kratochvíl, Radek Štipl. Vítězné filmy budou slavnostně oceněny na společenském večeru v galerii Tunklův Dvorec.

„Uspořádat filmovou přehlídku v současné době není jednoduché, protože mnohé filmové festivaly pro nezájem zanikají,“ hodnotí situaci v roli hlavního pořadatele Martin Strouhal. Je zároveň předsedou znovu obnoveného Klubu filmových amatérů a cestovatelů Zábřeh (KFACZ), jehož je Welzlovo filmobile letošní největší akcí. „I když se jedná o zcela novou akci, myslím, že máme pro první ročník dobře nastartováno,“ dodává Strouhal.

Občanské sdružení s názvem Klub filmových amatérů a cestovatelů (KFACZ) funguje v Zábřehu od října loňského roku. Založit se ho rozhodlo sedm nadšenců, které spojuje zájem o filmovou tvorbu a cestování. Cílem sdružení je navázat na činnost dřívějšího klubu filmařů, podporovat filmovou tvorbu svých členů a cestovatelské aktivity, které jsou spojeny se vznikem filmových dokumentů.

Klub bude i částečně dokumentovat a archivovat změny města v průběhu času. Takže možná za dalších 25 let vznikne podobný a atraktivní dokument o historii Zábřehu, jako bylo mj. třináctkrát reprízované Černobílé ohlédnutí. „V nejbližší době chceme například zpracovat filmové medailonky o některých významných občanech ze Zábřeha,“ přibližuje záběr činnosti jeho předseda Strouhal. „Vzniknout by tak mohl velice zajímavý filmový archiv pro budoucnost“.

„Mám radost, že se podařilo znovu obnovit klub, který měl v Zábřehu svou dlouholetou tradici,“ řekl ke vzniku jeden z jeho staronových členů, amatérský filmař Jan Šmíd. „Že se jeho vedení ujal právě Martin Strouhal je pro Zábřeh, nejen z hlediska historie, velmi šťastným řešením.“

Klub se postupně rozrostl a dnes čítá 15 členů, přičemž zde jsou jak filmoví nadšenci, tak cestovatelé. Spojení filmařů a cestovatelů v jednom klubu se možná zdá neobvyklé, ale klub se domnívá, že je to právě ta správná kombinace, aby v budoucnu vznikly třeba velmi dobré cestopisné filmy. V současné době se připravují a sbírají materiály k pozdějšímu zpracování pro Černobílé ohlédnutí II.


Snímek zachycuje zakládající členy Klubu filmových amatérů a cestovatelů Zábřeh.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.3.2007 23:25
Titulek: kontakt
Autor: Pipal
145
Zdravím nadšence. Myslím si, aniž bych se akce zůčastnil , že je to každopádně dobrý nápad. Já sám jsem začal konečně své záběra z dovolených upravovat ale v podstatě nemám možnost srovnání /kromě toho co jsem zažil při akci takové Strážské 8, což byla soutěž amatérů konaná ve Stráži pod Ralskem/ . Rád bych věděl jaké podmínky má vaše akce , které bych se event. rád zůčastnil. Dáte-li mě komtakt budu rád Děkuji Pipal
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.