KULTURA

Běželo se v kožichu a s kufrem v ruce - dospělí i s doutníkem + FOTOREPORTÁŽ

2. února 2005, 21:12, -vavka-
Zábřeh - Zimní běh Humencem otevřel v sobotu 22. ledna druhý programový blok z měsíce akcí, věnovaných v rámci festivalu Welzlování osobě J.E.Welzla.
Zábřeh - Zimní běh Humencem otevřel v sobotu 22. ledna druhý programový blok z měsíce akcí, věnovaných v rámci festivalu Welzlování osobě J.E.Welzla.

Startovalo se natřikrát – dopoledne 2x klasický krosový běh na 1,5 a 4 km; odpoledne recesistický běh s kufrem v ruce – k němu se organizátoři inspirovali dobovými snímky z roku 1929, kdy se Welzl v rodném Zábřehu naposledy prokazatelně objevil. Nezbytný kufr má ostatně i jeho socha před ZŠ Školská.
Postavu slavného zábřežského cestovatele nejvěrněji napodobil osmiletý Ondřej Haislar. Nápaditý převlek doplnil nezbytným (vlastnoručně vyrobeným papírovým) viržinkem, ze kterého celou cestu poctivě „bafal“. Od poroty nakonec získal cenu za nejlepší dětskou masku a návdavkem také „putovní vajgl“ doutníku, který prý Welzl při poslední návštěvě nestihl dokouřit
Mladé běžce poháněla snaha zvítězit, dospělí viditelně šetřili síly - na trati je čekala řada záludných nástrah, jako pojídání špeku, popíjení slivovice (nezletilci fasovali limonádu) a konzumace tvarůžků. K prostřední disciplíně se někteří neváhali vracet i opakovaně
Na startu se sešlo téměř padesát běžců - mnozí při imitaci atmosféry minulých let viditelně sahali na dno starých truhel. Také kufrů bylo dostatek – čím odřenější, tím lepší. První místo si nakonec „vyběhal“ jedenáctiletý Jan Šmoldas. Některé cílové dopady byly opravdu tvrdé
Nejmladším recesistou je tradičně malý Véna v doprovodu rodičů Davidových. Letos, coby třiapůlletý, směl s tátou na trasu ještě jednou….
Vyhodnocovací zmatek na Rafandě, kam se po závodu všichni přemístili, přehlížel maskot závodu – cca ½ metrová loutka J.E.Welzla – z bezpečné výšky barového pultu. Svou výhru v kategorii „neživý Welzl“měl od loňska v kapse, a tak zůstal v suchu. Na trasu poslal pouze svou vodičku Hanu Bednářovou ze zábřežského loutkového souboru Klubíčko, který se nyní chystá na reprízu loňského úspěšného „Putování Eskymo Welzla“, kde hraje loutka hlavní roli.

Welzlův kufr se v Zábřehu pořádal už podruhé - na tu letošní recesi lákala také nově vložená soutěž o nejlepší slivovici. Posuzovalo se třináct nejrůznějších vzorků - mj. i pivka, čili pálenka z piva. Po náročné degustaci byla jako „Nejlepší Welzlova cestovatelská“ dekorovaná čtyřletá slivovice Jiřího Nýdeckého.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).