KULTURA

Ukradené sochy z Podlesí na Šumpersku skončily v cizině + FOTO

26. ledna 2005, 23:00, Stanislava Marešová
Ukradené sochy z Podlesí na Šumpersku skončily  v cizině + FOTO Počátkem srpna 2003 se podařilo lupičům ukrást několik soch z kostela svaté Máří Magdalény v malé obci Podlesí na Šumpersku. Policie tehdy krádež ohodnotila na půl milionu korun. S postupujícím vyšetřováním však částka stoupala a malý kostel ukázal, jak velké bohatství se v jeho útrobách již léta ukrývalo. Po roce a půl policie nalezla pachatele, kteří mají tuto krádež na svědomí.
Vrátí se sochy zpět na své původní místo?
Počátkem srpna 2003 se podařilo lupičům ukrást několik soch z kostela svaté Máří Magdalény v malé obci Podlesí na Šumpersku. Policie tehdy krádež ohodnotila na půl milionu korun. S postupujícím vyšetřováním však částka stoupala a malý kostel ukázal, jak velké bohatství se v jeho útrobách již léta ukrývalo. Po roce a půl policie nalezla pachatele, kteří mají tuto krádež na svědomí.
Vrátí se sochy zpět na své původní místo?

Na počátku srpna roku 2003 zloděj vypáčil okénko v tzv. předsíni u bočního vchodu a vytlačil i dvoukřídlé dveře, které byly zajištěny kovovou petlicí. Z kostela, o který se stará páter Petr Dolák z Hanušovic, zmizel úctyhodný počet deseti soch. Přímo z hlavního oltáře si lupič odnesl dřevěné sochy andělů a pozlacené bohatě zdobené spodobnění církevních učitelů.

Policií byla tehdy krádež ohodnocena na půl milionu, v závěru vyšetřování však tato částka vystoupala již na necelý milion a čtvrt. Místní obyvatelé se pod tíhou vlekoucích se měsíců smířili s myšlenkou, že kulturní a historický majetek obce skončí na bazaru v cizině.

S největší pravděpodobností jsou již všichni pachatelé pod zámkem. Podle posledních oficiálních zpráv jsou zadržení čtyři muži české národnosti, poslední je cizinec, který byl zadržen při dodávce kradeného umění. Do dnešní doby je gangu připsáno více jak osmdesát případů krádeží. Svou rozsáhlou činností si zloději vydělali neuvěřitelných 14 milionů. Prozatím však není ještě vyčíslena cena poškozených soch, o které lupiči neměli zájem a zdevastovali je. Na vyřešení celého případu mělo zájem i Policejní prezídium a přidali se i kriminalisté z Rakouska.

Některé sochy již cestu domů zřejmě nenajdou. Překupníci z obezřetnosti odváželi zboží hned za hranice. Jak ale krádeží přibývalo, zdál se zlodějům prodej do zahraničí málo výhodný a začali, pod vidinou většího zisku, skladovat sochy na našem území.

Kriminalisté zadrželi pachatele ve chvíli, kdy se snažili udat pískovcové a dřevěné sochy. Chycení ostatních pak bylo jen otázkou dnů. Celý gang se sešel i s pětapadesátiletým překupníkem z ciziny v policejních celách. Rozsah loupežné činnosti pětice mužů je překvapivý, sami policisté nad mapou žasli, do jakých míst se zloději vydali. Stačili totiž během jednoho roku zabloudit na Děčínsko, Jablonecko, Jihlavsko, Rakovnicko, Kolínsko, Liberecko i Šumpersko.

„Šetření potrvá řadu měsíců. Proto v současné době nelze sdělovat ani odkud byl konkrétní předmět odcizen, ani kdy bude probíhat navrácení uměleckých děl jejich majitelům,“ říká kapitán Iva Marková ze správy Východočeského kraje Hradce Králové. Právě do Východních Čech byl celý spis předán k dalšímu šetření.

O osudu soch z Podlesí neví zatím žádné bližší informace ani obecní úřad Malé Moravy, pod který Podlesí spadá. Mohou proto jen doufat, že se jejich cenné sochy vrátí zpátky co nejdříve. Pokud ovšem již neskončili ve sbírce v cizině.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.