KULTURA

Klasika Viva - závěrečný koncert

5. ledna 2005, 16:52, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Čtvrtý rok koncertních cyklů v Šumperku se chýlí ke konci. Klasika viva končí závěrečným koncertem v Divadle Šumperk. V úterý 11.ledna 2005 se posluchačům představí vynikající dechové trio, Trio Aloe.
Šumperk - Čtvrtý rok koncertních cyklů v Šumperku se chýlí ke konci. Klasika viva končí závěrečným koncertem v Divadle Šumperk. V úterý 11.ledna 2005 se posluchačům představí vynikající dechové trio, Trio Aloe.

Všichni tři hráči Tria Aloe jsou dlouholetými členy Pražské komorní filharmonie. Tam se také zrodil nápad založit soubor s poměrně netradičním obsazením - hoboj, klarinet a fagot. Od roku 1999 trio pravidelně koncertuje po celé České republice i v zahraničí, v letošním roce se s velkým ohlasem představilo v Paříži. Repertoár souboru zahrhuje stěžejní díla pro dechové trio, hudbu soudobou a vlastní úpravy polyfonních skladeb barokních mistrů. Soubor se účastní také netradičních hudebních projektů (open air festival „Ozvěny z kamene“) a spolupracuje s Pražskýám komorním baletem (“Jarní 2004“)

Vladislav Borovka – hoboj
Vystudoval Pražské konzervatoř ve třídě Bedřicha Vobořila, kde také získal první soutěžní ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 – 2.cena . V letech 1996 –2002 studoval na HAMU v Praze ve třídě prof. Jiřího Mihule. V roce 2001 se stal nositelem třetí ceny a titulu „laureát“ na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J.L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin). V roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě a ve školním roce 2001 – 2002 studoval u J.L. Capezzaliho na Conservatoire Paul Dukas v Paříži.
Členem Pražské komorní filharmonie je od jejího založení – od roku 1994. Jako sólista spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Plzeňskou filharmonií a Východočeskou filharmonií Hradec Králové.
 

Jan Brabec – klarinet
Vystudoval konzervatoř v Teplicích u Miroslava Malečka a dále pokračoval ve studiích na HAMU v Praze u prof. Vlastimila Mareše, kde absolvoval v roce 1997. Během studia se zúčastnil několika mezinárodních klarinetových interpretačních kurzů (M. Arrignon, M. Lethiec, M. Raison), kurzů komorní hudby (M. Bourgue) i řady soutěží , např. soutěž konzervatoří 1991 – 2.cena, interpretační soutěž v Chomutově 1994 – 1.cena. V roce 1995 získal Golden diploma v soutěži Music and Song from Eastern Europe, v roce 1996 obdržel v soutěži Pražského jara cenu města Prahy pro nejúspěšnějšího českého účastníka. V Pražské komorní filharmonii působí od roku 1997. Jako sólista spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií,se Severočeskou filharmonií Teplice, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a s orchestrem Hochschule fur Musik v Grazu.
 

Tomáš Františ – fagot
Po ukončení státní konzervatoře v Brně ve třídě Jiřího Nykodýma uzavřel svá studia v roce 2000 na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Seidla a prof. Františka Hermana. Od roku 1993 působil jako sólo-fagotista v orchestru státní filharmonie Brno a od roku 1994 v Pražské komorní filharmonii, se kterou vystupuje dodnes. Je laureátem soutěže konzervatoří z roku 1994, absolutní vítěz mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Chomutově z roku 1994 a vítěz mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Olomouci v roce 2000. V květnu 2002 získal 3. cenu v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. S fagotovým kvartetem Fagotti Brunenses, kde je zakládajícím členem, získal 2.cenu na mezinárodní soutěži fagotových kvartet v Porupimi (SRN) v roce 1995.
V české premiéře s velkým ohlasem uvedl fagotové koncerty francouzských autorů A. Joliveta (1999) a J. Francaixe(2000). Jako sólista se představil na koncertech s významnými českými orchestry - Pražská komorní filharmonie, Státní filharmonie Brno, Pardubická komorní filharmonie, Plzeňská filharmonie. S Komorním orchestrem Bohuslava Martinů absolvoval v roce 1998 koncertní turné po Španělsku.
Koncert v úterý 11. ledna začíná v 19 hodin v sále Divadla Šumperk. V programu zazní skladby J. D. Zelenky, J.Francaixe, W. A. Mozarta a jiných autorů. Vstupenky v ceně 80,-Kč a 50,-Kč jsou k dispozici v pokladně DK a v Informačním centru.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.