KULTURA

Klasika Viva - závěrečný koncert

5. ledna 2005, 16:52, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Čtvrtý rok koncertních cyklů v Šumperku se chýlí ke konci. Klasika viva končí závěrečným koncertem v Divadle Šumperk. V úterý 11.ledna 2005 se posluchačům představí vynikající dechové trio, Trio Aloe.
Šumperk - Čtvrtý rok koncertních cyklů v Šumperku se chýlí ke konci. Klasika viva končí závěrečným koncertem v Divadle Šumperk. V úterý 11.ledna 2005 se posluchačům představí vynikající dechové trio, Trio Aloe.

Všichni tři hráči Tria Aloe jsou dlouholetými členy Pražské komorní filharmonie. Tam se také zrodil nápad založit soubor s poměrně netradičním obsazením - hoboj, klarinet a fagot. Od roku 1999 trio pravidelně koncertuje po celé České republice i v zahraničí, v letošním roce se s velkým ohlasem představilo v Paříži. Repertoár souboru zahrhuje stěžejní díla pro dechové trio, hudbu soudobou a vlastní úpravy polyfonních skladeb barokních mistrů. Soubor se účastní také netradičních hudebních projektů (open air festival „Ozvěny z kamene“) a spolupracuje s Pražskýám komorním baletem (“Jarní 2004“)

Vladislav Borovka – hoboj
Vystudoval Pražské konzervatoř ve třídě Bedřicha Vobořila, kde také získal první soutěžní ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 – 2.cena . V letech 1996 –2002 studoval na HAMU v Praze ve třídě prof. Jiřího Mihule. V roce 2001 se stal nositelem třetí ceny a titulu „laureát“ na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J.L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin). V roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě a ve školním roce 2001 – 2002 studoval u J.L. Capezzaliho na Conservatoire Paul Dukas v Paříži.
Členem Pražské komorní filharmonie je od jejího založení – od roku 1994. Jako sólista spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Plzeňskou filharmonií a Východočeskou filharmonií Hradec Králové.
 

Jan Brabec – klarinet
Vystudoval konzervatoř v Teplicích u Miroslava Malečka a dále pokračoval ve studiích na HAMU v Praze u prof. Vlastimila Mareše, kde absolvoval v roce 1997. Během studia se zúčastnil několika mezinárodních klarinetových interpretačních kurzů (M. Arrignon, M. Lethiec, M. Raison), kurzů komorní hudby (M. Bourgue) i řady soutěží , např. soutěž konzervatoří 1991 – 2.cena, interpretační soutěž v Chomutově 1994 – 1.cena. V roce 1995 získal Golden diploma v soutěži Music and Song from Eastern Europe, v roce 1996 obdržel v soutěži Pražského jara cenu města Prahy pro nejúspěšnějšího českého účastníka. V Pražské komorní filharmonii působí od roku 1997. Jako sólista spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií,se Severočeskou filharmonií Teplice, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a s orchestrem Hochschule fur Musik v Grazu.
 

Tomáš Františ – fagot
Po ukončení státní konzervatoře v Brně ve třídě Jiřího Nykodýma uzavřel svá studia v roce 2000 na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Seidla a prof. Františka Hermana. Od roku 1993 působil jako sólo-fagotista v orchestru státní filharmonie Brno a od roku 1994 v Pražské komorní filharmonii, se kterou vystupuje dodnes. Je laureátem soutěže konzervatoří z roku 1994, absolutní vítěz mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Chomutově z roku 1994 a vítěz mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Olomouci v roce 2000. V květnu 2002 získal 3. cenu v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. S fagotovým kvartetem Fagotti Brunenses, kde je zakládajícím členem, získal 2.cenu na mezinárodní soutěži fagotových kvartet v Porupimi (SRN) v roce 1995.
V české premiéře s velkým ohlasem uvedl fagotové koncerty francouzských autorů A. Joliveta (1999) a J. Francaixe(2000). Jako sólista se představil na koncertech s významnými českými orchestry - Pražská komorní filharmonie, Státní filharmonie Brno, Pardubická komorní filharmonie, Plzeňská filharmonie. S Komorním orchestrem Bohuslava Martinů absolvoval v roce 1998 koncertní turné po Španělsku.
Koncert v úterý 11. ledna začíná v 19 hodin v sále Divadla Šumperk. V programu zazní skladby J. D. Zelenky, J.Francaixe, W. A. Mozarta a jiných autorů. Vstupenky v ceně 80,-Kč a 50,-Kč jsou k dispozici v pokladně DK a v Informačním centru.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.