KULTURA

Vánoce a Klasika viva

15. prosince 2004, 18:01, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - S blížícími se vánocemi čeká na posluchače a návštěvníky koncertního cyklu Klasika viva hudební bonbónek. Pořadatelé připravili na úterý 21.prosince 2004 od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku jedinečný vánoční koncert, vrchol sezóny.
Šumperk - S blížícími se vánocemi čeká na posluchače a návštěvníky koncertního cyklu Klasika viva hudební bonbónek. Pořadatelé připravili na úterý 21.prosince 2004 od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku jedinečný vánoční koncert, vrchol sezóny.

Za spolupráce Hostivařského komorního orchestru ZUŠ Praha 10 – Hostivař a Vysokoškolského uměleckého sboru Pardubice zazní pod vedením dirigenta Petra Louženského Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V sólových partech se představí sopranistka Tereza Švarcová, mezzosopranistka Veronika Fučíková, tenorista Richard Samek a basista Ondřej Štefáček.

Hostivařský komorní orchestr ZUŠ Praha 10 – Hostivař byl založen v roce 1993. Zakladatelem a významným dirigentem tělesa byl do roku 1999 Adam Klemens. Orchestr v roce 1997 zvítězil v pražském kole a obsadil 2. místo v celostátní soutěži smyčcových orchestrů ZUŠ. V roce 2003 se stal orchestr finalistou rozhlasové soutěže Concerto Bohemia.

Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice (VUS Pardubice) se skládá ze studentů, učitelů a dalších příznivců sborového zpěvu. Od roku 1993 VUS pracuje pod uměleckým vedením dirigenta Jiřího Kožnara. VUS byl založen v roce 1950 a svým repertoárovým zaměřením je v ČR ojedinělý. Věnuje se interpretaci lidových písní, jazzu, soulu a své místo v repertoáru mají i písně z muzikálů, gospely, spirituály, scénická, chrámová i alternativní hudba. VUS je pravidelně zván ke spolupráci s regionálními filharmonickými hudebními tělesy. Soubor se účastní soutěžních festivalů ve světě a je vždy vítán a vybírán na světové reprezentační festivaly.

Dirigent Jiří Kožnar
- vystudoval Konzervatoř Pardubice – obor varhany a dirigování. Jako varhaník spolupracoval i s jinými sbory, s nimiž natočil několik snímků pro Český rozhlas. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím VUS Pardubice. Opakovaně je zván jako lektor sborových ateliérů na celostátní festival Bohemia cantat. S VUS Pardubice již koncertoval v řadě evropských zemí a rovněž v Jižní Americe. Spolu s ním získal mnohá ocenění.

Sopranistka Terezie Švarcová,
- absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě profesorky Jarmily Krásové. V roce 2001 získala 3. místo na Soutěži konzervatoří v Pardubicích. Spolupracuje s Mezinárodním pěveckým centrem Antonína Dvořáka v Karlových Varech jako koncertní pěvkyně. Od roku 2002 hostuje v Městském divadle Karlovy Vary v operetních představeních, dříve pod vedením pana dirigenta Josefa Chaloupky. Nyní s dir.Františkem Drsem. V červnu 2003 nahrála se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu úryvek z díla Věroslava Neumanna s dir.Stanislavem Boguniou. Od ledna 2004 je sólistkou Moravského divadla Olomouc.

Veronika Fučíková
– mezzosoprán, absolvovala LŠU v Šumperku obor příčná flétna a byla také dlouholetou členkou Šumperského dětského sboru. V letech 1996 – 1998 studovala na konzervatoři v Brně pod vedením prof. Něvy Megové a od roku 1999 byla posluchačkou Pražské konzervatoře u prof. Jarmily Krásové, kde v roce 2003 absolvovala. Pravidelně hostuje v Městském divadle v Karlových Varech V roce 2003 se zúčastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, kde získala interpretační cenu Městského divadla v Karlových Varech – Cherubín a Čestné uznání v oboru Píseň. Je sólistkou a členkou vokálního kvarteta Consortium Cameralis Bohemiensis a Pražského komorního sboru Českého rozhlasu. Účastní se různých hudebních festivalů, vystoupila mimo jiné na hudebních slavnostech „Smetanovy Jabkenice“, koncertovala v cyklu pořadů Jarmily Novotné, svým recitálem se prezentovala na 30. ročníku festivalu mladých umělců „Preludium“.

Richard Samek
– tenor, navštěvoval v letech 1984-1992 ZUŠ v Náměšti nad Oslavou, v letech 1992-1996 studoval na gymnáziu v Třebíči. Po maturitě byl přijat na JAMU v Brně, kde absolvoval ve třídě prof. Anny Barové jako baryton. V roce 1999 se zúčastnil dvou mezinárodních pěveckých soutěží: Leoše Janáčka v Brně - 1. místo a cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby a Pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, kde získal 3. cenu operního oboru , 2. cenu v písňovém oboru, zvláštní Cenu za nejlepší interpretaci díla českého skladatele 20. století , Cenu českého rozhlasu a Cenu za nejslibnější talent 34. ročníku MPS A . Dvořáka. V roce 2000 to byla soutěž Mikoláše Schneidera Trnavského, kde získal 3. cenu a Cenu Dr. Janko Blahy pro nadějného zpěváka. Spolupracoval s komorními a symfonickými ansámbly např. Wallingerovo kvarteto, Filharmonie B. Martinů, Státní filharmonie Brno, Plzeň, Zlín, Orchestr Státní opery Praha, Musica Bohemica, atd. Vystupoval na koncertních pódiích v řadě evropských zemí a v Kanadě. Od roku 2002 působí v jako host, sólista Národního divadla v Brně, kde debutoval jako Faust v opeře Mefistofele (A. Boito). Nyní soukromě studuje u p. Natálie Romanové.

Ondřej Štefáček
– bas, je absolventem Základní umělecké školy v Šumperku, odchovanec Šumperského dětského sboru. Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jarmily Krasové.V současné době je posluchačem Hudební fakulty AMU v Praze pod vedením prof. Ivana Kusnjera. Je stálým členem Pražského filharmonického sboru, členem a sólistou komorního kvartetu Consortium Cameralis Bohemiensis.

Petr Louženský
– dirigent, je absolventem Pražské konzervatoře obor příčná flétna a dirigování. V současné době studuje filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a na ZUŠ Praha 10 – Hostivař vede od roku 1999 Hostivařský komorní orchestr.

Vstupenky na koncert jsou již v prodeji v obvyklých předprodejích.

Pro zájemce z okolí Šumperka budou vypraveny autobusy v následujících trasách:

  • Trasa 1: Velké Losiny hotel Praděd 18.00, Rapotín U skláren 18.05, Rapotín U kostela (naproti zdravotnímu středisku) 18.07, Vikýřovice U zbrojnice 18.09, Vikýřovice Pošta 18.10, Vikýřovice žel. stanice 18.12, Vikýřovice Nové sídliště 18.13, Vikýřovice U penzionu 18.14.
  • Trasa 2: Zábřeh, parkoviště u KD 18.00, Postřelmov Obecní úřad 18.07, Bludov, zámek 18.11
  • Trasa 3: Bušín, autobusová zastávka 17.50, Olšany, křižovatka 18.05, Bludov, servis Peugeot 18.15

     


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.