KULTURA

Vánoce a Klasika viva

15. prosince 2004, 18:01, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - S blížícími se vánocemi čeká na posluchače a návštěvníky koncertního cyklu Klasika viva hudební bonbónek. Pořadatelé připravili na úterý 21.prosince 2004 od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku jedinečný vánoční koncert, vrchol sezóny.
Šumperk - S blížícími se vánocemi čeká na posluchače a návštěvníky koncertního cyklu Klasika viva hudební bonbónek. Pořadatelé připravili na úterý 21.prosince 2004 od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku jedinečný vánoční koncert, vrchol sezóny.

Za spolupráce Hostivařského komorního orchestru ZUŠ Praha 10 – Hostivař a Vysokoškolského uměleckého sboru Pardubice zazní pod vedením dirigenta Petra Louženského Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V sólových partech se představí sopranistka Tereza Švarcová, mezzosopranistka Veronika Fučíková, tenorista Richard Samek a basista Ondřej Štefáček.

Hostivařský komorní orchestr ZUŠ Praha 10 – Hostivař byl založen v roce 1993. Zakladatelem a významným dirigentem tělesa byl do roku 1999 Adam Klemens. Orchestr v roce 1997 zvítězil v pražském kole a obsadil 2. místo v celostátní soutěži smyčcových orchestrů ZUŠ. V roce 2003 se stal orchestr finalistou rozhlasové soutěže Concerto Bohemia.

Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice (VUS Pardubice) se skládá ze studentů, učitelů a dalších příznivců sborového zpěvu. Od roku 1993 VUS pracuje pod uměleckým vedením dirigenta Jiřího Kožnara. VUS byl založen v roce 1950 a svým repertoárovým zaměřením je v ČR ojedinělý. Věnuje se interpretaci lidových písní, jazzu, soulu a své místo v repertoáru mají i písně z muzikálů, gospely, spirituály, scénická, chrámová i alternativní hudba. VUS je pravidelně zván ke spolupráci s regionálními filharmonickými hudebními tělesy. Soubor se účastní soutěžních festivalů ve světě a je vždy vítán a vybírán na světové reprezentační festivaly.

Dirigent Jiří Kožnar
- vystudoval Konzervatoř Pardubice – obor varhany a dirigování. Jako varhaník spolupracoval i s jinými sbory, s nimiž natočil několik snímků pro Český rozhlas. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím VUS Pardubice. Opakovaně je zván jako lektor sborových ateliérů na celostátní festival Bohemia cantat. S VUS Pardubice již koncertoval v řadě evropských zemí a rovněž v Jižní Americe. Spolu s ním získal mnohá ocenění.

Sopranistka Terezie Švarcová,
- absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě profesorky Jarmily Krásové. V roce 2001 získala 3. místo na Soutěži konzervatoří v Pardubicích. Spolupracuje s Mezinárodním pěveckým centrem Antonína Dvořáka v Karlových Varech jako koncertní pěvkyně. Od roku 2002 hostuje v Městském divadle Karlovy Vary v operetních představeních, dříve pod vedením pana dirigenta Josefa Chaloupky. Nyní s dir.Františkem Drsem. V červnu 2003 nahrála se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu úryvek z díla Věroslava Neumanna s dir.Stanislavem Boguniou. Od ledna 2004 je sólistkou Moravského divadla Olomouc.

Veronika Fučíková
– mezzosoprán, absolvovala LŠU v Šumperku obor příčná flétna a byla také dlouholetou členkou Šumperského dětského sboru. V letech 1996 – 1998 studovala na konzervatoři v Brně pod vedením prof. Něvy Megové a od roku 1999 byla posluchačkou Pražské konzervatoře u prof. Jarmily Krásové, kde v roce 2003 absolvovala. Pravidelně hostuje v Městském divadle v Karlových Varech V roce 2003 se zúčastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, kde získala interpretační cenu Městského divadla v Karlových Varech – Cherubín a Čestné uznání v oboru Píseň. Je sólistkou a členkou vokálního kvarteta Consortium Cameralis Bohemiensis a Pražského komorního sboru Českého rozhlasu. Účastní se různých hudebních festivalů, vystoupila mimo jiné na hudebních slavnostech „Smetanovy Jabkenice“, koncertovala v cyklu pořadů Jarmily Novotné, svým recitálem se prezentovala na 30. ročníku festivalu mladých umělců „Preludium“.

Richard Samek
– tenor, navštěvoval v letech 1984-1992 ZUŠ v Náměšti nad Oslavou, v letech 1992-1996 studoval na gymnáziu v Třebíči. Po maturitě byl přijat na JAMU v Brně, kde absolvoval ve třídě prof. Anny Barové jako baryton. V roce 1999 se zúčastnil dvou mezinárodních pěveckých soutěží: Leoše Janáčka v Brně - 1. místo a cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby a Pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, kde získal 3. cenu operního oboru , 2. cenu v písňovém oboru, zvláštní Cenu za nejlepší interpretaci díla českého skladatele 20. století , Cenu českého rozhlasu a Cenu za nejslibnější talent 34. ročníku MPS A . Dvořáka. V roce 2000 to byla soutěž Mikoláše Schneidera Trnavského, kde získal 3. cenu a Cenu Dr. Janko Blahy pro nadějného zpěváka. Spolupracoval s komorními a symfonickými ansámbly např. Wallingerovo kvarteto, Filharmonie B. Martinů, Státní filharmonie Brno, Plzeň, Zlín, Orchestr Státní opery Praha, Musica Bohemica, atd. Vystupoval na koncertních pódiích v řadě evropských zemí a v Kanadě. Od roku 2002 působí v jako host, sólista Národního divadla v Brně, kde debutoval jako Faust v opeře Mefistofele (A. Boito). Nyní soukromě studuje u p. Natálie Romanové.

Ondřej Štefáček
– bas, je absolventem Základní umělecké školy v Šumperku, odchovanec Šumperského dětského sboru. Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jarmily Krasové.V současné době je posluchačem Hudební fakulty AMU v Praze pod vedením prof. Ivana Kusnjera. Je stálým členem Pražského filharmonického sboru, členem a sólistou komorního kvartetu Consortium Cameralis Bohemiensis.

Petr Louženský
– dirigent, je absolventem Pražské konzervatoře obor příčná flétna a dirigování. V současné době studuje filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a na ZUŠ Praha 10 – Hostivař vede od roku 1999 Hostivařský komorní orchestr.

Vstupenky na koncert jsou již v prodeji v obvyklých předprodejích.

Pro zájemce z okolí Šumperka budou vypraveny autobusy v následujících trasách:

  • Trasa 1: Velké Losiny hotel Praděd 18.00, Rapotín U skláren 18.05, Rapotín U kostela (naproti zdravotnímu středisku) 18.07, Vikýřovice U zbrojnice 18.09, Vikýřovice Pošta 18.10, Vikýřovice žel. stanice 18.12, Vikýřovice Nové sídliště 18.13, Vikýřovice U penzionu 18.14.
  • Trasa 2: Zábřeh, parkoviště u KD 18.00, Postřelmov Obecní úřad 18.07, Bludov, zámek 18.11
  • Trasa 3: Bušín, autobusová zastávka 17.50, Olšany, křižovatka 18.05, Bludov, servis Peugeot 18.15

     


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.