KULTURA

Láďa Kerndl s dcerou Terezou navštíví i Šumperk

8. prosince 2004, 20:19, kad
Jazz zamíří do mekky bluesu. Po zdařilém loňském festivalu Blues Alive se město zahalí do plíživé atmosféry jazzu. Věčný jazzmann Láďa Kerndl se totiž setká se svými příznivci již 14.prosince v Divadle Šumperk.
Šumperk – Po zdařilém festivalu Blues Alive se město zahalí do plíživé atmosféry jazzu. Věčný jazzmann Láďa Kerndl se totiž setká se svými příznivci již 14.prosince v Divadle Šumperk. Mimo své světoznámé hity představí i svou neméně slavnou dceru Terezu a pokřtí knihu nazvanou "Ze světa dětí do světa dospělých".

Láďa Kerndl se narodil 16.května 1945 v Brně. Rodiče ho nechali vyučit nástrojařem a později si vystudoval strojní průmyslovou školu. Cesta však vedla přes hudební školu, obor klavír. Nadané dítko totiž již od 7 let hrálo na housle, kytaru i klavír, aby skončil jako bubeník a zpěvák. První založená trampská osada „Tomahawk", která měla po hudební stránce velmi dobré jméno, byla složena se samých hudebníků a zpěváků již v roce 1960. Od té doby působil Láďa Kerndl v několika orchestrech, začínal u Antonína Blažka a prošel za tři roky taktovkou Karla Seiferta, Jaroslava Valy, Jana Vosmekla a Milana Šíbla, aby v roce 1970 přešel na profesionální dráhu zpěváka a hudebníka u Pragokoncertu.

V následujících letech jezdil s orchestrem Leona Slezáka nejprve do Norska a poté na amerických výletních lodích Sagafjord a Vistafjord u společnosti Norwegian America Line. Od roku 85, kdy odešel Leon do důchodu, si Láďa založil vlastní orchestr „Keyband" a uctihodných deset let s ním hrál v Norsku, Německu, Švýcarsku i na lodích u společnosti DFDS, kde strávil dalších několik let až do roku 1994.

Profesionální dráhu pozastavila až těžká nemoc, která si v roce 1994 vyžádala náročnou léčbu a řadu operací. Souboj s nemocí však věčný jazzmann nakonec vyhrál a po více než roce se dostal zpátky do světa show. Právě v těchto nejtěžších týdnech dostal Kerndl nabídku, která se neodmítá. Do své kapely si ho vybral Gustav Brom. Láďa pak prošel i životem muzikálů, zpíval např. i v „Zpívání v dešti" v Národním divadle v Brně. Dnes však koncertuje po celé republice na svých vystoupeních a jazzových festivalech. Nezapomíná ani na své zahraniční fanoušky z dávných let. S klarinetistou Joe Muranei z USA, posledním žijícím členem orchestru Luise Armstronga si střihl turné po Evropě v květnu 2002.

Důležitou aktivitou v životě Ládi Kerndla je jeho „Spolek nepřátel smutku a přátel jazzu". Tento spolek založil v roce 1930 jeho otec Václav Kerndl. K jeho znovu obnovení došlo po 68 letech v roce 1998 Láďou Kerndlem. Láďa v něm soustřeďuje kamarády a přátele se společnou myšlenkou.

Že ovšem rodině Kerndlových není daleké nic, dokazuje i další člen rodiny, matka Milada, která neváhala vydat knihu o své vlastní dceři. Zda si v ní Terezu staví na piedestal či nikoli mohou čtenáři posoudit sami. Autorka do knihy plné barevných soukromých fotek vtěsnala mnoho z osobního života své rodiny. Název díla „Ze světa dětí do světa dospělých“ dává tušit mnohé. Otázkou zůstává, zda rozepsané matce Miladě neujel vlak, protože přece jen je Tereza nějakou tu dobu taky docela známá zpěvačka a ani o drby ze soukromého života není nouze. Na svém vystoupení v Šumperku zřejmě zazní i některé z nových skladeb dua Kerndlových z CD, který vyšlo již v listopadu. Jak sám jazzmann říká: “"Duety jsou zpovědí otce a dcery. Skladbu "Jediná" zpíváme pro naši mámu“ .


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).