KULTURA

Horování ovládnou ženy

24. listopadu 2004, 17:54, sem
Šumperk -Již třináctý ročník každoročního setkávání horolezců, cestovatelů, sportovců i nadšených milovníků přírody se v tomto roce ocitne pod  nadvládou ženy. Pět příslušnic něžného pohlaví se pokusí vyvrátit předsudky o nebezpečném sportu, který se v počátcích stal jen doménou mužů.
Šumperk -Již třináctý ročník každoročního setkávání horolezců, cestovatelů, sportovců i nadšených milovníků přírody se v tomto roce ocitne pod nadvládou ženy. Pět příslušnic něžného pohlaví se pokusí vyvrátit předsudky o nebezpečném sportu, který se v počátcích stal jen doménou mužů.

Ze svých výprav ukáží nejen zdokumentované okamžiky svého života, kdy se musely spolehnout jen samy na sebe, ale povypráví hlavně o tom, jaké to je, když se žena vydá sama do světa. Se svými zážitky z expedice Shisha Panga se představí vědkyně Olga Nováková, která je již ctihodných jednadvacet let, od kdy začala lozit, jednou z nejznámějších horolezkyň. Účastnila se již čtyř expedic 2001- Chan Tengri (vrchol-6995-7010m), 2002-Pik Pobedy ( 5800m), 2003-Pik E. Korzenevske (vrchol-7105m) a letos poslední expedice na Sisha Pangmu.

S další dobrodružkou, Pavlínou Brzákovou, jsme se mohli setkat již v loni, když přijala pozvání do pořadu Via Lucis. Od té doby se ostatně mnoho nezměnilo. Etnoložka Pavlína již od počátku devadesátých let pravidelně jezdí za svými přáteli, které poznala na dalekém východě. Zajímá se o sibiřské kmeny, sbírá jejich pohádky i vyprávění o šamanech. Vydala již několik knížek (sibiřské pohádky Goromomo Goroló a Jamtana, z nichž první získala v roce 1996 Cenu Josefa Hlávky, novely Stíny na kupecké stezce a mytologická Cesta medvěda. Posledním dosud vydaným románem je Dědeček Oge.Letos si Pavlína vybrala za cíl své cesty republiku Tuva a předmětem jejího zájmu se staly zejména pohřební obřady a představy Tuvinců o „věcech mezi nebem a zemí“. Na HOROVÁNÍ se představí v pořadu ŠAMANSKÝ RITUÁL NA JIHU SIBIŘE,kde mimo jiné proběhne i autogramiáda její knih.

Dina Štěrbová je jedna z nejúspěšnějších českých horolezkyň v historii. Na svém kontě má dvě osmitisícovky a je dvojnásobnou držitelkou Československého výškového rekordu. Společně s Věrou Komárkovou byly první české ženy, které zdolaly osmitisícový vrchol. Je autorkou několika knih, mezi její rekordy patří od roku 1980 - Manaslu (8163 m) vedoucí 1.ženské československé himálajské expedice, pokus o výstup, dosažen vrchol Manaslu North (7156 m) -1984 - Cho Oyu 8201 m - společně s Věrou Komárkovou (USA) první české ženy na osmitisícovce. Byl to první ženský výstup na Cho Oyu vůbec 25 let po tragickém pokusu francouzské expedice vedené Claude Koganovou a také československý ženský výškový rekord. V letech 1991 a 1992 se dvakrát pokoušela o výstup na Mount Everest, v roce 1994 zdolala Broad Peak (8047 m), kde byla vedoucí expedice. Na Horování se představí se svými zážitky z Pákistánu.

Další ženou besed bude Soňa Boštíková, expertka na expedice na osmitisícovky , kterých zdolala čtyři. Ze skialpu, lezení a orientačního běhu ji chytlo nejvíc právě lezení. Od roku 1997 tam na poloviční úvazek také vyučuje hlavně lezení na umělé stěně, kurzy letní a zimní vysokohorské turistiky, horolezectví, zimní táboření. Každý rok se to opakuje se skupinou studentů v Julských Alpách, Dolomitech a Roháčích. V roce 1999 se zúčastnila expedice na Lhoce (8,516m) a stala se tak teprve druhou ženou na světě na vrcholu Lhoce a první vůbec bez použití umělého kyslíku. Na podzim roku 2000 opět vyrazila do Himaláje, tentokrát na Kangchenjungu (8,586m), bohužel velmi špatné počasí nepustilo nikoho na vrchol. Stejná situace se opakovala v létě 2001, kdy se marně pokoušeli o vrchol K2 (8,612m). Když není zrovna na expedici, najdete ji na FTVS mezi studenty. Na Horování představí svůj pokus nazvaný DVA KROKY K VRCHOLU.

Poslední je Iva Baslarová, která vystudovala mediální studia a žurnalistiku na FSS MU v Brně, v současnosti pracuje na Katedře sociologie FSS MU v Brně a jako editorka periodika Filmové listy. Je členkou Gender centra FSS MU v Brně, podílela se na vzniku nového oboru Gender studia FSS MU v Brně. Cestovat začala v roce 1997, od té doby navštívila devět zemí tří kontinentů: Nový Zéland, Indonésii, Srí Lanku, Sýrii, Bangladéš, Indii (Západní Bengálsko), Thajsko, Laos a Madagaskar. Na svých cestách se zajímá především o život a postavení žen a dětí v daných společnostech a kulturách, pořizuje fotografie a diapozitivy, pořádá zeměpisné přednášky. O spojení žen a cestovatelství říká: „Tvrzení, že pro ženy není ve světě bezpečno, je trochu přehnané. Stejně tak bychom mohli říct, že pro muže není na cestách bezpečno, záleží na zemi, do které se vypravíte a na způsobu, který zvolíte. Proto bych byla ráda, kdyby se ženy nenechávaly tak snadno zastrašit a odhodlaly se k výpravě za dobrodružstvím. A kdyby do budoucna nezáleželo na tom, jestli vycestuje muž, nebo žena…“ Představí se sérií fotografií nazvaných „KDYŽ SE HOLKA VYDÁ DO SVĚTA“ z jejich cest po Novém Zélandu, Indonésii, Srí Lance, Sýrii, Bangladéši, Indii a Madagaskaru.

Letos podruhé odstartuje hned ráno soutěž pro nejširší veřejnost: KDO VYLEZE, VYHRAJE! s firmou ROCK PLAST Karel Macháček. Odpolední program bude klasicky ve znamení proudu besed, promítání, hudby, ochutnávky firmy R. JELÍNEK.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.