KULTURA

Letošní DžemFest přál nováčkům

3. listopadu 2004, 21:11, mars
Šumperk - Pátý ročník oblíbené přehlídky kapel s novějším českým názvem DžemFest proběhl v atmosféře očekávání. Pořadatelům se podařilo zajistit skutečně kvalitní a zejména pro náctileté zajímavý program. Mimo domácí kapely O5&Radeček se ukázala i nová formace 100°C či dva semifinalisté DžemKapu. Lákadlem byla ale hlavně účast kapely Bůhví, která je proslavená posledních pár měsíců zejména díky účasti jednoho z hráčů Ondřeje Brzobohatého.
Šumperk - Pátý ročník oblíbené přehlídky kapel s novějším českým názvem DžemFest proběhl v atmosféře očekávání. Pořadatelům se podařilo zajistit skutečně kvalitní a zejména pro náctileté zajímavý program. Mimo domácí kapely O5&Radeček se ukázala i nová formace 100°C či dva semifinalisté DžemKapu. Lákadlem byla ale hlavně účast kapely Bůhví, která je proslavená posledních pár měsíců zejména díky účasti jednoho z hráčů Ondřeje Brzobohatého.

Novinkou letošního Džemfestu byla i přímá volba vítězné kapely v soutěži nováčků nazvaném Džemkap. Z přihlášených třiceti, které během uplynulých měsíců od jara posílaly své demosnímky si na Džemfestu zahrály jen dvě. Zájem amatérských kapel o účast na DžemFestu je podle pořadatelů rok od roku větší. Odborná porota vybrala šest nejtalentovanějích kapel, které se zúčastnily dvou semifinálových koncertů.

První skupina ze soutěžních FilipM posluchače moc nenadchla. A to i přesto, že zpěvačkou této skupiny byla známá vokalistka Jitka Ardaševová, která spolupracoval i s kapelami takových jmen jako jsou Buty, Kryštof či Mňága a Žďorp. Nicméně kapela si za svou produkci moc potlesku neužila.

Čím méně diváků však tleskalo FilipM, o to víc si jich nenechalo ujít druhou finálovou kapelu, zlínské kluky ŠufunkyGang. Ti i když se v Šumperku představili poprvé, nejsou vůbec neznámí. Naopak. Hráli před Mišíkem, hráli po Monkey Business, líbili se Petru Binderovi a psali si s Evou Pilarovou. Po dvou letech od vzniku prvotní sestavy se připojil "Def" a vzniklo vlastním nákladem vydané CD, které kapelu postrčilo až k druhému místu ve vyhledávací soutěži CocaCola Popstar 03. V průběhu dalšího půlroku to sice podle kluků uvnitř kapely vřelo, ale po příchodu zpěváka Bráníka a natočení druhého CD ŠufunkyGang pokračuje. Šumperským se líbili. Lídr této kapely by možná v mnohé přítomné dívence vzbuzoval ty nejromantičtější představy. Alespoň tak to všem nabízel excentrický moderátor Otakar Schmidt. Jen málokterá by se však k něčemu podobnému přiznala. Začátek šufánkové akce byl sice rozpačitý, dlouho se očekávalo, zda se vůbec kluci na pódium dostaví, ale nakonec vše přítomné smetly. Jejich stylový "tanec svatého Víta" měl úspěch . Nebylo pak nic divného, když porota, složená ze tří lidiček Marty Říhové z Prahy a šumperáků Radka Auera a Jiřího Marečka, zvolila za vítěze Džemkapu divoké Šufánkygang.

Když tlačenice v sále zhoustla a ani vtipný moderátor večera nezabavil svými vtipy, bylo jasné, že nadešla pro všechny kolem ta dlouho očekávaná chvíle. Stačilo, aby se jen na mžik v zákulisí mihla hlava Ondřeje Brzobohatého a dívenky v krátkých a superuplých tričkách hrozily, že zboří sál. "Určitě to nevydržím," obeznámila mě se svou stávající situací asi třináctiletá puberťačka vedle. Když jen nechápavě koukám, dodá na vysvětlenou: "Až přijde, určitě se rozbrečím. Chtěla bych si na něj sáhnout. Je nejlepší." Vzápětí svá emotivní slova doplňuje řádnou dávku ječení, díky kterému bezchybně poznám, že na pódiu se objevil ON. Davové šílenství zachvátilo první beznadějně narvané tři řady. Kapelu na pódiu ani není třeba představovat, mediální hvězdu národní soutěže Česko hledá Superstar zná snad každý. Ondřej Brzobohatý se ostatně nikdy netajil tím, že ho více než mluvené slovo zajímá muzika, což jsou důvody, proč neustále odmítá nabídky na moderování různých akcí. Stihl již natočit s pěti posledními finalisty vlastní skladbu Hvězdy, která vyšla na desce v červnu. Poslední dobou se Ondřej věnuje hlavně skupině Bůhví.Že hudbu velice miluje dokázal hlavně na pódiu, kde za klávesami stačil vystřihnout i celou plejádu grimas. Džem ukončily osvědčené skupiny.

READY KIRKEN jsou jednou z nejlepších kapel tuzemské klubové scény. Letos na jaře vydali již třetí album Krasohled a jejich "Zejtra mám" určitě zase brzo uslyšíme. 100C. Vítězové prvního ročníku soutěže CocaCola PopStar, kteří se velice rychle zabydleli na české klubové i festivalové scéně. Další z adeptů na cenu APH v kategorii Objev roku. Koncerty 100°C jsou nabité výstřední energií a životem. Dokázali to i v Šumperku, když spolu s domácí formací O5&Radeček otevřeli další naděje a možnosti příštího Džemu. Šáhnutím vedle bylo snad jen zvolení průvodce. Otakáro Schmidt, označovaný za excentrického režiséra a herce sice na Festu již v minulosti působil, ale jak léta jdou, i on není nejmladší. V případě zjevné převahy mladých a náctiletých, byly jeho rádoby vtipné výroky nepochopeny. Když navíc za jeden večer všem shromážděným po desáté oznámil své rozhodnutí volit křesťany, nabyla jeho politická masáž vrcholu. Z míry ho vyvedla snad jen odvážná blondýnka, která zcela zmatenému Otakárkovi vzala z rukou mikrofon, aby vyjádřila své rozhořčení nad skutečností, že pořadatelé vyměnili tolik slibované "zlato z Hanušovic zadarmo" za CD.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.