KULTURA

Klasika Viva dává prostor mladým žákům a absolventům ZUŠ Šumperk

6. října 2004, 16:21, téma KLASIKA VIVA, rj
Šumperk - Jako jeden z nejzajímavějších koncertů podzimní části cyklu Klasika Viva můžeme považovat ten, který je připravován na 12.října. Tahákem může být vystoupení organizátora celého cyklu violisty Romana Janků, ale především jeho přátel, které chce v Šumperku představit.
Šumperk - Jako jeden z nejzajímavějších koncertů podzimní části cyklu Klasika Viva můžeme považovat ten, který je připravován na 12.října. Tahákem může být vystoupení organizátora celého cyklu violisty Romana Janků, ale především jeho přátel, které chce v Šumperku představit.

V úterý 12.října od 19 hodin vystoupí ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku jako hosté Romana Janků převážně žáci ZUŠ ze Šumperka. Jako jeden z prvních se představí kontrabasista ze třídy Antonína Mináře Martin Vetelský. Tento všestranný muzikant je mimo jiné dlouholetý člen Šumperského dětského sboru, v letošním absolvuje II.stupeň hry na akordeon a také maturuje na místním gymnáziu. Na koncertě zahraje sonátu Alessandra Scarlatiho.

Petra Hrdinová, klavíristka, absolvovala I. Stupeň ZUŠ ve třídě Petra Hrdiny. V současnosti studuje 1. ročník Konzervatoře v Kroměříži. Má za sebou několik pozoruhodných soutěžních úspěchů. V roce 1999 získala 3. místo v krajském kole soutěží ZUŠ, 3. místo v krajském kole ZUŠ v komorní hře a v roce 2004 získala 1. místo v celostátní soutěži ve čtyřruční hře „Dvořákův Lipník“. Na koncert si připravila skladby Johanna Sebastiana Bacha a Johannesa Brahmse.

Dalším milým hostem koncertu bude již šumperskému publiku známá houslistka Michaela Brostíková. Michaela se od pěti let učí v houslové třídě Jany Blažkové. V poslední národní soutěži ZUŠ získala v krajském kole 3.místo. V červenci 2004 s úspěchem absolvovala Mezinárodní letní houslové kurzy ve Vysokém Mýtě. Je žákyní 5.třídy ZŠ v Raškově. Na koncertě bude hrát Air varie Charlese Dancla.

Johana Nováková, která také studuje na Konzervatoři v Kroměříži, absolvovala klavírní třídu v Šumperku u pí.učitelky Švédové. Po celou dobu studia na ZUŠ se zúčastňovala všech soutěží, jak v sólovém klavíru, tak v komorní hře, vždy s úspěchem. Největší ocenění se jí dostalo na soutěži ve čtyřruční hře 'Dvořákův Lipník' 2004, kde společně s Petrou Hrdinovou získala v kategorii do 15 let 1.místo.

Ludmila Tvrdoňová patří mezi nejúspěšnější žačky ZUŠ. Od šesti let hraje na klavír ve třídě J.Valentové. Pravidelně se zúčastňuje Mezinárodních klavírních kurzů v Uničově. Je několikanásobnou nositelkou ceny soutěže Praque Junior Note a ceny Pro Bohemia Ostrava. Navštěvuje 8.třídu ZŠ v Rudě nad Moravou. Pro své vystoupení na koncertě ve Výystavní síni si vybrala skladby Frederyka Chopina a Ference Liszta.

Jako poslední se na koncertě představí host z Pražské Konzervatoře, violoncellista Ondřej Valenta. Na violoncello začal hrát v šesti letech. Tři roky před vstupem na Pražskou konzervatoř byl jeho profesorem J. Špaček (violoncellista České filharmonie). Od počátku se Ondřej Valenta vyznačoval velkou koncertní aktivitou jak na sólových vystoupeních, tak na komorních koncertech v duu s jeho otcem Janem Valentou (kontrabasista České filharmonie). V průběhu studií na ZUŠ se úspěšně zúčastnil několika soutěží pro mladé hudebníky. V roce 2000 nastoupil na Pražskou konzervatoř do třídy prof. F. Pišingera (violoncellista světoznámého Dvořákova kvarteta). Ve stejném roce vystoupil v Pražském Rudolfinu s Bachovou 1. Suitou v rámci festivalu Praha 2000 Evropské město kultury. Sólově vystoupil i na dalších festivalech (Svátek hudby, Třídenní plus, Jihočeský komorní festival atd.) a některá z jeho vystoupení byla natočena Českým rozhlasem. Mimo jiné se Ondřej Valenta vyznačuje smyslem pro současnou hudbu, spolupracuje s Afroditou Kathmeridu (věnovala mu svou skladbu,kterou zároveň natočil) a mladými českými skladateli.

Také je spolu-zakladatelem smyčcového kvarteta EDEON, se kterým vystoupil na mnoha koncertech v Čechách i zahraničí (Kyoto International Music students festival- nejmladší účastník v historii, Altenburg Musik Festspiele atd…)

Do současnosti se zúčastnil kurzů s Davidem Sellou, Evženem Rattayem, Jiřím Bártou a Danielem Veisem. Jako sólista spolupracuje s Příbramskou filharmonií, Jihočeským komorním orchestrem ad.

Výčet účinkujících na koncertě by nebyl úplný, kdybychom se alespoň částečně nezmínili o hostiteli večera, o violistovi Romanu Janků. Vystudoval konzervatoř v Pardubicích ve třídě profesorů Nečesaného a Řeháka. Ve studiích pokračoval na hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Lubomíra Malého. V roce 1992 se zúčastnil koncertního turné orchestru mladých pořádaného nadací Y.Menuhina ve Francii, v létě 1994 absolvoval evropské turné prestižního Gustav Mahler Jugendorchestru pod vedením C.Abbada. V témže roce získal čestné uznání v soutěži „O cenu Beethovenova Hradce“. O rok později si z téže soutěže odnáší jako člen kvarteta pardubické konzervatoře 3.cenu. V roce 1997 byl hudební fakultou AMU vyslán v rámci projektu Erasmus chamber orchestra na setkání studentů evropských vysokých hudebních škol do francouzského Lyonu. Téhož setkání se zúčastnil i v roce 1999 ve švédském Malmö. Na podzim 1998 se představuje pražskému publiku v cyklu “Stamicovo kvarteto a....” v Brahmsově sextetu č.2, spolupodílel se rovněž na projektu P.Šporcl a přátelé, spolupracoval s Českým Nonetem. V létě 1999 absolvoval kursy Ameropa - u prof. V.Maaza , S.Yaroshewitche a u prof. V.Snítila. Na podzim 1999 absolvoval stáž na Toho Gakuen Orchester Academy v japonské Toyamě. V červnu 2000 se podílel na unikátním projektu Severní noci (světová premiéra scénického provedení písňových cyklů R.Schumanna, P.Ebena a J.Křičky společně s mezzosopranistkou K.Berkovou a klavíristou M.Ivanovičem). Podílí se také na provádění děl soudobých autorů (Festival soudobé české hudby 1999). Sólově vystoupil s Filharmonií Hradec Králové (1995) a několikrát s Talichovým komorním orchestrem, v němž působil od roku 1996 jako violista. Na podzim roku 2000 zakládá Agenturu J+D, která je hlavním organizátorem cyklu koncertů Hudba na radnici, posléze přejmenovaná na cyklus Šumperská klasika – v současnosti Klasika Viva. Je členem smyčcového kvarteta Egmont.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.