KULTURA

Graffity a čmárání na zeď není jedno a to samé

29. září 2004, 17:29, sem
V minulém článku jsem vám psala, že „nově“ vznikající umění ulice, které u nás sice expandovalo již na počátku devadesátých let a je označované jako streetart, nepatří podle mnohých do kategorie trestné činnosti, i když se nás o tom i policie snaží přesvědčit.
   V minulém článku jsem vám psala, že „nově„ vznikající umění ulice, které u nás sice expandovalo již na počátku devadesátých let a je označované jako streetart, nepatří podle mnohých do kategorie trestné činnosti, i když se nás o tom i policie snaží mnohdy přesvědčit.

Bohužel tento nový výtvarný projev, s ohledem na věk starých malířských mistrů zvučných jmen, se neobejde bez rizik. Možná je to tím, že pro mnohé z nás jsou graffiti spojeny s revoltou proti něčemu, co ostatním připadá normální.

Nebudeme-li polemizovat s otázkami, co je a co není normální, pravou je, že grafity jsou nejčastěji spojovány se subkulturou punku, hip-hopu, break dance či skateboardu. Ovšem není to pravidlem. |Svět graffitů je jakoby sám za sebe. I když právě různé hudební subkultury jsou zejména straší generací vnímány značně nelibě a s opovržením, není na ně tak jednostranný pohled jako na graffiti. "Starší lidé už pochopili, že skate nebo in-line jsou prostě něco, co jde s dobou. Berou to dokonce jako sport, možná proto, že i některá jejich vnoučata už na tom taky jezdí. S pochopením graffity to, ale už není žhavé," říká mladý klučina, který si prošel onu trnitou cestu a je snad jedním z mála, kteří se postupně vyžili na punku, braeku a hip-hopu, aby smysl své existentce našli jak sám říká v graffitiartu.

Nicméně pravdou je, že grafity se pomalu ale jistě stávají denním chlebem naší novodobé společnosti. Setkáme se s nimi na každém kroku. A ať už tihle mladí sprejeři či writeři bojují svým barevným umění proti čemukoli, na mnohé jejich výtvory je radost se dívat.

Jak jsem pochopila, bezduché čmáranice na zdi mají za úkol vymezit teritorium místního pisálka a nesmím se napříště divit ani ničení a přemalovávání již hotových výtvorů. Byla jsem poučena, že se jedná o zcela běžný jev při soupeření více skupin speakerů. Při cestě za poznáním subkultury graffiti jsem se setkala s mnoha ohlasy. S podivem je, že i samotní sprejeři častokráte odsuzují bezduché čmárání, které mělo za jediný cíl co nejdříve zničit sousedovu novu fasádu.

Jak mi napsala jedna čtenářka Reje: „Víte co je nejhorší? Veřejnost totiž považuje graffiti za jeden velký celek, přitom se dělí na tři základní části. Tagging a bombing jsou nejčastější a nejviditelnější v ulicích města a také to, na co si obyvatelé měst stěžují. Třetím způsobem graffiti artu jsou pieces, pro veřejnost pouze jakési obrázky. Připadají jim buď hezké, nebo protože se u sousedky na domě objevil tag, rovněž je odsuzují...…“

Krásné barevné graffiti ovšem na sousedově zdi nenajdete. Zdobí totiž odlehlé šedé zdi velkoměst, i když v současné době i maloměst jako je Šumperk, a jejich smyslem je podle jejich tvůrců mimo jiné i ukázat, že nemusíme žít mezi sloupy. Pochopili to i někteří zástupci měst a dovolili mladým realizovat se na legálně určených místech. Jedním z takovýchto osvícených měst široko daleko kolem je právě Šumperk, který dokonce před nedávnem odsouhlasil pořádání akce Graffiti Jamu, setkání mladých sprejerů, kteří měli předvést své umění na zdech u „šroťáku“. Že se tato akce nekonala, je jen díky zásahu jednoho z writerů, který z nepochopitelných důvodů zhatil celou připravovanou akci.

Novým trendem graffitů se po jejich boomu na počátku formování posametové republiky ukázaly být mosty, všemožná silniční zákoutí, nadjezdy, koridory a odlehlé železniční strojovny. Sami uznáte, že z hlediska estetičnosti je příjemnější projíždět barevným tunelem, který v sobě skrývá skrytý význam autorových maleb. Něco jiného je to už ovšem z hlediska bezpečnosti. Grafity pronikají nezadržitelně do reklamy. Mnohé firmy již pochopily, že chtějí-li zaujmout mladé lidi, graffiti jim ukáže správný směr. Proto mnohé kavárny, bary, herny ale i školy zalobovaly a pozvaly zdatné malíře vylepšit holé zdivo. Zcela nový směr dalo stylu graffiti spojení s archeologií, jak jsem se mohla při svém pátrání dočíst v článku autora Václava Matouška, který v časopisu art&antiques dává graffiti prostor dokonce na šesti stránkách. Nezbývá než doufat, že mnohem větší prostor dáme této nové subkultuře i v našem městě.

DALŠÍ ZPRÁVY Z KULTURY


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.10.2004 15:50
Titulek: Teeeda :o)
Autor: Terez
106
Jednička s hvězdičkou :o)
Reagovat
Datum: 2.1.2005 16:19
Titulek: LoL
Autor: writer
94
tak tento clanek na me pusoby jako nejaky velmi husty gulas.Autor zde micha vse dohromady.Napriklad punk a graffity?????Kde jste to videli???Mnoho punkovych skupin spivaji proti graffity.Dalsi delit graffity na 3 druhy je dalsi fama.Graffity nelze delit jak podle stylu,tak podle provedeni.Graffity je o sile jednotlivce vyjadrit se,graffity jsou o originalite o tom ze ma kazdy svuj styl jinak je nic nez toy!

Pro priste by bylo asi lepsi zjistit nejaky info o teto subkulture a pak az psat.Ze zacatsku jsem nebyl jisty jestli mam brecet nebo se smat.
Reagovat
Datum: 21.2.2006 23:00
Titulek: x
Autor: FreeGraf
60
Autor je trochu na palici... Kdyt o tom nic nevi...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.