KULTURA

Výstava: Václav Plechatý – dřevěné sochy, reliéfy a grafiky

29. září 2004, 17:24, Dagmar Tempírová
Zábřeh - Václav Plechatý je známý liberecký grafik a řezbář. Narodil se 26. února 1948 a v současné době žije a tvoří v Liberci.

Zábřeh - Václav Plechatý je známý liberecký grafik a řezbář. Narodil se 26. února 1948 a v současné době žije a tvoří v Liberci.

Talent zdědil nejspíše po své dědečkovi, který byl tesařský mistr. Jeho otec, který vyrůstal ve světě pilin a hoblin, byl natolik ovlivněn touto činností, že předal svůj um s pilkou a s dlátem, se kterými dělal hotové zázraky, svému synovi. Ten chtěl být původně uměleckým kovářem, ale nakonec se šel vyučit konstrukčním zámečníkem. Potom začal studovat na večerní průmyslovce, ale po třech letech odtamtud odešel. Na přelomu 60. a 70 let vytvořil svoje první kovové plastiky. Dodnes mohou návštěvníci sídliště v Liberci-Ruprechticích obdivovat jeho tři třímetrové kolosy s názvy Spartakiáda, Satelit a Páv. Časem se pokusil i o další výtvarné obory – dělal intarzie, zkoušel grafiku a začala jej bavit řezbařina. Hodně jej v počátku ovlivnily styly přírodních národů – hlavně afrických Černochů a amerických Indiánů. Ne náhodou mají jeho postavičky dodnes výrazná kukadla a velké zjednodušené ruce a oči. Dřevěný svět Václava Plechatého se skládá asi z dvaceti druhů dřev. Volí je podle námětu, podle zamýšleného umístění díla a často i podle nálady. Nejochotněji vydává svá tajemství lípa, která je už dlouho oblíbeným materiálem řezbářů. V současné době vytváří nejraději rozměrné plastiky, většinou hodně složité a pracné, ale měl i období, kdy se naopak snažil proniknout do světa miniatur. Od 80. let se věnuje grafice, které propadl natolik, že si domů pořídil vlastní lis. Má rád linoryty, používá i suchou jehlu. Když si to námět vyžaduje, využívá i mezzotinty, lept nebo kombinované techniky. V posledních letech dělá hodně grafiku i na zakázku. Třebas novoročenky, ex libris, pozvánky a různé pamětní grafiky.

Od roku 1971, kdy vystavoval doma poprvé, uspořádal více jak 25 samostatných výstav po celé republice. V roce 1980 se představil i zahraničí veřejnosti. Návštěvníci mnoha výstav ve více jak dvaceti zemích světa, od USA a Kanady přes většinu evropských států až po Japonsko, mohli obdivovat jeho milá dílka. Kromě uznání nejvyššího – přízně publika – se grafikám a dřevěným plastikám Václava Plechatého dostalo i řady českých i zahraničních prestižních cen.

Výstava v Muzeu Zábřeh je prodejní a potrvá do 4. 12. 2004.

DALŠÍ ZPRÁVY Z KULTURY


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.