KULTURA

Nevidomá umělkyně se již připravuje na svá další vítězství

29. září 2004, 17:24, sem
Šumperk - Mladá nevidomá malířka Klára Švábová se již v těchto dnech chystá na svá další vítězství v národních i mezinárodních soutěžích. V loňském školním roce se jí totiž mimořádně dařilo, když vyhrála hned pět soutěží, některé i mezinárodní, na jejichž vyhlášení a případný postup do dalších kol se dosud čeká.
Šumperk - Mladá nevidomá malířka Klára Švábová se již v těchto dnech chystá na svá další vítězství v národních i mezinárodních soutěžích. V loňském školním roce se jí totiž mimořádně dařilo, když vyhrála hned pět soutěží, některé i mezinárodní, na jejichž vyhlášení a případný postup do dalších kol se dosud čeká.

Klárka letos nastoupila do třetího ročníku Speciální základní školy Schola-Viva. Udály se pro ní mnohé změny, se kterými se bude muset vypořádat. Jednou z nich je i ta, že Klárka bude nyní v hodinách pracovat se svou kamarádkou Aničkou, která má také zrakové potíže. Jak si Klára na nový pracovní postup zvykne je zatím otázkou času, jisté ovšem je, že zůstane věrná své oblíbené činnosti, malování. Tento rok by Klára ale ráda dokázala, že není jen výbornou malířkou, ale i zdatnou výtvarnicí v keramice a jiných rukodělných činnostech. Jako první výrobek si proto na ukázku zvolila ježka, jehož bodlinky se rozhodla vyrobit ze dřeva.

Klárko, co právě teď děláš?
- "Lepím ježečkovi bodliny.Jsou z měkkého plátku dřeva, takže se dají lámat a stříhat. Lepím je jednu na druhou, aby měl ježek píchavé ostny. Pak mu ještě domaluji pusu a oči."

Vidím, že máš nový stůl. Jak se ti v něm pracuje?
- "Je to nová lavice, dostala jsem jí tento školní rok. Má i odkládací plochu, kam si dávám pichťák (pichtův psací stroj) a mám tady i uložený pytlík s převlečením na tělocvik abych nemusela chodit až do šatny."

Klářin stůl byl v novém školním roce na škole Schola-Viva pořízen z grantu Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Je speciálně upraven pro nevidomé žáky základních škol, protože díky sklopné lavici a velkému úložnému prostoru dovoluje prakticky celou samoobsluhu školáka.

Kláro, v loňském školním roce jsi vyhrála hned několik soutěží, budeš se i letos snažit něco nakreslit?
- "No paní učitelka se mě už ptala jestli doma kreslím. Zatím nemám ještě nic nakresleno, myslím, že až budu mít hotového ježka, budeme s dětmi lepit obrázky z listí. Máme už připravený plný pytel různého šustivého listí z lesa."

Tento rok se už budeš učit i psát na počítači. Nechtěla bys zkusit i něco napsat? Třeba povídku nebo pohádku?
- "Zatím ještě moc psát na klávesnici neumím. Paní učitelka mi tam lepí písmenka v brailu, abych věděla, kde jaké je."

Klárko, víš co je to vernisáž?
- "To je taková ta slavnostní výstava nějakých obrázků.Byla jsem na ní ve Zlíně, když jsem vyhrála."

Ptám se proto Kláro, že každý umělec na takové své vernisáži ukazuje lidem své krásné obrázky které třeba namaloval nebo nafotil.
- "Já se fotím nerada. To světlo mi vadí na oči."

Ale výstava tvých obrázků, to by nemuselo být špatné. Lidé jsou zvědaví, jak kreslíš a vyhráváš.
- "Paní učitelka dneska posílala nějaké mé výkresy na výstavu do Litovle.

Maminka donesla i fotky ze soutěží, jak jsem byla v Praze na předávání cen." Klárko, pomáhají ti spolužáci?
- "Kluci mě teď zlobí. Říkají, že mi rozepnou náušnice a to já nemám ráda. Ale Lukášek mi vždycky nosí batoh. Mám ve třídě i kamarádky, Romanku a Pavlínku, ale letos má paní učitelka i Aničku, taky totiž nevidí."

Chtěla bys zase vyhrát nějakou soutěž?
- "Chtěla, protože jsem dostala krásné ceny. Třeba Harryho Pottera na kazetách nebo knížku o vlcích, kterou si teď s paní učitelkou čteme ve třídě."

Klára by svůj zrakový i tělesný handicap jistě tak rychle nepřekonávala nebýt učitelů a odborných pracovníků Speciální základní školy Schola-Viva. V prosinci se všichni žáci školy budou na aukci výtvarných a keramických děl budou snažit ukázat, že ne jen Klárka Švábová je vynikající malířkou. Umělců se na této škole najde nepočítaně.

DALŠÍ ZPRÁVY Z KULTURY


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.9.2004 07:29
Titulek: Pozdrav z Loučné
Autor: Helena T
135
175
Děkuji Vám za milý rozhovor s Klárkou a její fotografie
Klárko, pozdravuji Tě a přeji Ti hodně radosti při malování a nyní tedy i s prací s keramickou hlínou.
teta Hela


Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.