KULTURA

Slet bubeníků 2004

22. září 2004, 18:33, Rejdakce
Slet bubeníků 2004 Šumperk - V rámci již třetího ročníku  tohoto putující festivalu se podařilo přivítat řadu předních českých invenčních bubeníků i renomovaných hudebníků ze zahraničí. Festival využívá kontrastů mezi žánry (jazz-vážná hudba-world music-alternativa-ambientní hudba) a zároveň etnické rozdílnosti a přístupu k tvorbě a navozuje jiskřivou tvůrčí atmosféru při workshopu a následně ji přenáší na podium.
Šumperk - V rámci již třetího ročníku tohoto putující festivalu se podařilo přivítat řadu předních českých invenčních bubeníků i renomovaných hudebníků ze zahraničí. Festival využívá kontrastů mezi žánry (jazz-vážná hudba-world music-alternativa-ambientní hudba) a zároveň etnické rozdílnosti a přístupu k tvorbě a navozuje jiskřivou tvůrčí atmosféru při workshopu a následně ji přenáší na podium.

Tento rok je složení pevné sletové desítky následující:

 • Pavel Fajt - Brno, CZ – bicí nástroje, elektronika, indický buben dholl
  Fajt je český neortodoxní bubeník a avantgardní muzikant. Když se dnes kdekoliv ve světě řekne česká muzika, každému vytane na mysli i jméno Pavla Fajta. Bezesporu posunul vnímání i charakter hudby o pěkný kousek vpřed. Byl hostem prestižních světových festivalů a scén v Evropě i zámoří, např. Victoriaville Kanada, Mimi Marseille, Alternativa Praha, Knitting Factory New York, Music Unlimited Wels, Ring Ring Beograd atd. Nejvíce proslul spoluprací s Ivou Bittovou a také jako jeden ze zakladatelů české avantgardní rockové skupiny Dunaj či Pluto. Ve svém sólovém projektu „Drumtrek“ Fajt přináší výzvu bubeníka. S bicími nástroji, perkusemi, elektronikou i hračkami a vlastním hlasem úspěšně provádí nemožné: více než hodinové koncertní sólo, které nejenže nenudí, ale zní jako celá regulérní kapela. Rozeznívá blány, rantly, činely, plechy, chrastítka, vzduch v místnosti, vlastní hlavu, tvoří melodie na různě naladěné ocelové struny či kombinuje rozličné elektronické smyčky. Dynamika koncertů je vždy strhující, obzvlášť vydařená bývají vystoupení v různých duchovních prostorech a v menších sálech, kde dochází k nejintenzivnějšímu kontaktu s divákem.

 • Alan Vitouš (1946) - perkuse, nástroje Afriky, Austrálie a původních obyvatel Ameriky
  Multiinstrumentalista a skladatel, absolvent Konzervatoře v Praze. V 60. letech začínal jako "zázračné dítě" v jazzové skupině Junior trio, spolu se svým bratrem kontrabasistou Miroslavem Vitoušem a Janem Hammerem na klávesách. Po letech působení s českými i evropskými jazzovými špičkami, si získal renomé jako vnímavý improvizátor působící mimo zavedené škatulky. Spolupracuje jak s tanečníky, tak s divadelníky. V současné době žije v Curychu. Spolupracoval tanečníky: Cuningham Company - Praha, Varšava 1964, Min Tanaka - Praha, Tokio 1990, Divadelní studio čisté radosti - Káhira 1994. Začátkem 90. let spolupracoval se svým bratrem Miroslavem Vitoušem (CD Return, turné Evropa, Japonsko). V letech 1992-1994 koncertoval a nahrával s francouzským hudebníkem Miquelem Montanarem v rámci projektu "Východní vítr". Společný projekt s čínskou pěvkyní Song Feng Jün získal druhou cenu na prestižní hudební soutěži v Šanghaji v roce 1995. V posledních letech realizoval více jak 200 vystoupení v rámci unikátního divadelního projektu "Vizita", ve spolupráci s českým hercem Jaroslavem Duškem. (Praha, Stockholm, Antverpy, Káhira). Záznam pražského představení divadla Vizita z května 1994 obdržel Silver Diploma na Prix Futura Berlin 1995. S Jaroslavem Duškem vytvořil v roce 2003 divadelní představení Caveman.

 • Miloš Vacík (1962)
  Hráč na bicí nástroje z celého světa, výtvarník, skladatel, studiový hráč. Ve své sbírce má přes 200 nástrojů. Specializuje se na nástroje ostrova Kuby, Brazílie a Západní Afriky. Hraje také na speciálně sestavenou bicí soupravu, kterou kombinuje s různými druhy etnických bubnů, zvonců, plechovek, perkusí a doplňuje svým hlasem. Na profesionálních pódiích se objevuje od osmnácti let. Hraje se Slunečním orchestrem, je kapelníkem Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada. Založil a hrál v Šum svistu, ve skupinách Laura a její tygři, Pražský Výběr, Kontraband, Afro-Latin Band. Bývá zván jako host na větší turné např. Druhá Tráva, Boom Band, -123minutXL. Spolupracuje z řadou osobností – Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jana Koubková, Jura Pavlica, Ida Kelarová, Petr Hapka, Milan Svoboda aj. Účinkoval na festivalech v řadě zemí Evropy ( Francie, Neměcko, Belgie, Švýcarsko, Rusko), navštívil Koreu, Egypt, Libanon, Tunis. Měl sólový koncert v Egyptské Káhiře v El-Harawi house (1999). Do Egypta se podruhé vrátil i s Tam-Tam Orchestra (2001), kde koncertovali v Káhirské opeře. V roce 2002 byl vyslán Českým rozhlasem za Českou republiku do mezinárodního Big Bandu EBU, v Maďarsku. Závěrečný koncert z Budapešti se přenášel rozhlasem do celého světa. Bývá zván a pořádá semináře ( Káhirská konzervatoř, Heluánská Universita, Americká Universita v Káhiře, Karlova Universita ). Od roku 1993 je profesorem na konzervatoři Duncan Centre. Založil a vede první sambovou školu v Čechách –„ Samba Tam-Tam Batucada škola Praha.“ Na svém kontě má deset autorských cd. Firemní hráč Meinl Instruments.

 • Chris Cutler (1947)
  Narodil se v USA, ale již od 1 roku žije v Anglii. Je jedním z nejosobitějších a nejvynalézavějších hráčů na bicí a perkuse, textař, improvizátor, člen řady avantgardních/alternativních souborů a projektů, vydavatel občasníku Ré Record Quarterly a značky RéR, vydávající světovou alternativní scénu. Coby úspěšný teoretik a esejista vydal knihu o moderní hudbě (File Under Popular).Byl aktivním členem skupin: Henry Cow, Art Bears, Cassiber, News from Babel, The Wooden Burda.

 • Jim Meneses
  Filadelfský bubeník typu „krev a mlíko“ s robustním přístupem k bicím, kde akce střídá akci, ale v žádném případě to neznamená jednoduchost. Když v roce 1999 navštívil Alternativu v Praze, mohli jsme vychutnat jeho zběsilou vynalézavost při hře na midi marimbu a přídavná heblata a výtečnou souhru s japonským perkusistou Toshim Makiharou. Výborně si také zajamovali už v r. 1988 s Pavlem Fajtem na francouzském festivalu MIMI, z čehož se pak vyklubalo evropské turné a album s názvem Písně pro bubny (1993).

 • Hearn Gadbois - USA, New York – perkuse a nástroje Asie
  Začal kariéru na Středním východě, kde hrál na konga v jazzových a funky skupinách, mezitím studoval perkusivní techniku hry rukou i nohou Indie a Středního východu. Po přestěhování do New Yorku v roce 1981 se stal vyhledávaným hráčem new yorkské downtown scény, na nahrávání i na koncerty ho zvou Saqqara Dogs, Patti Smith, Meredith Monk, Sussan Deihim, Yoko Ono a další. Svoje nástroje si vyrábí sám. Vystupoval již na všech pěti kontinentech, v Praze dokonce založil Školu rytmu, zúčastnil se již prvního Sletu bubeníků..

 • Miloš Dvořáček (1977) – bicí, perkuse všeho druhu
  Jeho fenomenální rytmus a čas vzlíná kdesi v podvědomí , hraje velice intuitivně . Opouští sofistikovaný - „správný“ jazzový styl bubnování a raději sahá po primitivnějších , ale o to účinnějších prostředcích -bubnuje jako pračlověk. Jeho bytelný styl hraní , flegmatická úspornost a harmonická vynalézavost tvoří podlahu hudby ,v níž někdy se stává podlaha též stropem nebo stěnou , záleží na momentálním stupni jeho hudebního nihilismu. Členem skupin: Iva Bittová & Čikori, Druhá tráva, V.R.M., Trio Karla Růžičky, Roman Pokorný, Ladislav Kerndl, Pavel Žalman Lohonka, Vrrm, NUO, Triplicate

 • Elvis Kititi (1968) Kinshasa, Kongo
  Od dětství je přitahován hudbou – největší kouzlo pro něj měla kytara, ale nebrání se zkušenostem i s jinými hudebními nástroji. Vyrůstá ve všestranného muzikanta. V Kinshase hrál v několika kapelách, z nichž stojí za zmínku kapely :Paris 9, Rose A Bianca Kolem roku 1991 zakládá skupinu Vox Populi. V celostátní soutěži, která hledá nové talenty se umísťují na předních příčkách.. V Nairobi (Kenya) hrál například v kapelách Tshakatumba, dále Saka-saka. Od roku 1998 začíná žít a hrát v České Republice. V průběhu roku 2001 zakládá skupinu Tshikuna.http://tshikuna.webpark.cz Ta české publikum seznamuje s moderní africkou taneční hudbou. Chystaná spolupráce s Vladimírem Tesaříkem byla bohužel přerušena tragickou událostí. Elvis se již účastnil Sletu bubeníků 2002 a 2003

 • Ivan Acher (1973)
  Zapojování nehudebních ruchů a zvuků do hudby vkusně a citlivě, to je doménou všestranného, nonkonformního sudetského skladatele Ivana Achera . Je znám jako autor hudby k mnoha divadelním představením , například pro divadlo Archa či Ústecký Činoherní Klub a spolupracuje i s několika zahraničními divadly. Jeho hudbu hraje také například Agon Orchestra a působil i ve skupině VRRM Vladimíra Václavka. Nyní vystupuje se skupinou Autopilote Pavla Fajta. Při vystoupení ho můžeme zahlédnout nejčastěji za mixážním pultem , kde obsluhuje různé krabičky a šmodrchá jakési kablíky. Vydal také několik básnických sbírek a svou grafikou doplnil sbírky několika dalších básníků. Složil hudbu k jednomu z nejlépe hodnocených baletů r. 2004 Lola & Mr.Talk – choreografie Jan Kodet .

 • Tereza Petrášová ( 1978 )
  Vystudovala Duncan Centre Konzervatoř, taneční konzervatoř s hereckým zaměřením. Absolvovala na Vyšší odborné škole herecké v Michly. Studuje zpěv, hru na bicí a perkusivní nástroje. Zpívá a hraje se skupinou Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada. Zpívala s Janou Koubkovou, Galou Macků, se skupinou Caribe. Hrála na perkuse s Laurou a jejími tygry, v Pilounově Rytmické Sekci. Účinkuje v divadlech, např.: Národní divadlo, div. V Příbrami, kde hrála hlavní roli v původním českém Muzikálu " Chytit kometu", v divadle Na Palmovce, v Rubínu atd...


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  NÁZORY K ČLÁNKU
  Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

  ZA KULTUROU ZADARMO

  Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

  Soutěžní otázka:

  Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

  A) 1981
  B) 1987
  C) 1984

  Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
  BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

  VYHODNOCENÍ

  Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
  Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.