SPORT

Cyklostezka přijde na 40 milionů

15. září 2004, 17:04, jas
ŠUMPERK, NOVÝ MALÍN - Neuvěřitelných 40 milionů korun má stát nová cyklostezka, která spojí Šumperk s Novým Malínem. Trasu v délce 3,6 kilometrů podle projektantů prodraží technicko stavební provedení, které se neobejde bez mostu přes Desnou, sedmnáctimetrové lávky a přeložek inženýrských sítí.

ŠUMPERK, NOVÝ MALÍN - Neuvěřitelných 40 milionů korun má stát nová cyklostezka, která spojí Šumperk s Novým Malínem. Trasu v délce 3,6 kilometrů podle projektantů prodraží technicko stavební provedení, které se neobejde bez mostu přes Desnou, sedmnáctimetrové lávky a přeložek inženýrských sítí.

Oddělená komunikace pro cyklisty by měla vyřešit bezpečnost dopravy na frekventovaném úseku, kudy řada lidí dojíždí na kolech do šumperských podniků. Třetina délky plánované trasy leží na území Šumperka. Zastupitelé na svém zářijovém zasedání schválili, že město poskytne Malínu v letošním roce finanční záruku ve výši 2,6 miliónu a v následujících dvou letech dalších 10,5 miliónu. Šumperku se vrátí do kasy zpět částka, na kterou dostanou realizátoři dotaci. Letos tak zaplatí 550 tisíc a v dalších letech 2,1 milionu korun.

Realizaci nové stezky pokryjí, v případě, že je radnice dostanou, z osmdesáti procent dotace. Na jejich požádání je nejvyšší čas. „Hoří nám termíny. Ještě letos musíme prostavět osm miliónů korun. Kraj poskytl pětinu částky, žádáme o další peníze ze Společného regionálního operačního programu,“ informoval starosta Nového Malína Josef Minář. Šumperské zastupitele zaskočila cena cyklotrasy. „Jsem laik, ale 40 milionů je neskutečná částka,“ ohodnotil zastupitel Zdeněk Zerzáň. „Když se to rozpočítá, tak jeden kilometr přijde 11 milionů. Za to by se dala pomalu postavit dálnice,“ dodala jeho kolegyně Alena Šmotková.

Podle projektantů zvyšuje náklady technické provedení stavby, bez kterých se cyklostezka neobejde. „Jde o cyklopěší tři metry širokou komunikaci. Několik miliónů pojme jen most přes řeku Desnou a sedmnáct metrů dlouhá lávka před Hraběšický potok. Navíc počítáme s přeložkami inženýrských sítí či osvětlením,“ vysvětlil projektant Luděk Cekr. Komunikace bude mít možná dva druhy povrchu. Šumperským se totiž nezamlouvá Novým Malínem vybraná zámková dlažba. „Většinou cyklostezky používají i lidé na on-line brusle. Nedokážu si představit, jak by jezdili po dlaždičkách,“ poznamenal Zerzáň. „Ta je praktická právě proto, že pod ní leží sítě. V případě oprav se dá rozebrat a znovu položit,“ zdůvodnil projektant. Trasa stezky končí v Šumperku na křižovatce Lidické ulice a Příčné. Do budoucna se počítá s tím, že se na ni napojí další cyklostezka z Rapotína.

Další články z kultury


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.9.2004 19:30
Titulek: NO SUPER
Autor: D Jelen
34
KDyz uz sem se podílel na zjišťování sondy tak z té jízdy do šumperka budu mít radost
Reagovat
Datum: 15.9.2004 21:03
Titulek: RE: NO SUPER
Autor: Laik
19
Dle mého názoru, má každá zvednutá ruka "pro" , tak půl baňky v ruce druhé. Nejsme úplní debili, takže beru i názor, že i 167 miliónů, by se dalo "zdůvodnit"! Dámy a pánové, běžte do háje!
Reagovat
Datum: 16.9.2004 07:46
Titulek: Cyklostezka
Autor: Lojza
81
Jak muzete srovnavat cenu lidskehych zivotu s po... 40 miliony? Jako ridic se hrozim cesty v podvecer na Novy Malin - neosvetlena cesta, plna cyklistu a chodcu. Na kole nebo pesky je to tam temer sebevrazda. Osobne fandim teto akci a drzim palce vsem at to projde. Nechal bych vsechny co protestuji nekolikrat tydne zminenou cast projet na kole, a zvlast bych to pral tomu zavistivci, ktery zminuje za kazdou ruku "pul banky" !
Reagovat
Datum: 16.9.2004 19:02
Titulek: dlazdice
Autor: stan
24
Tak nevim, kde ve svete stavi cyklostezky ze zamkovych dlazdic, ale prosim Vas jen to nezacinejte u nas! Kdyz, uz budete investovat miliony,tak at to k necemu je. S koleckovyma bruslema na zamkove dlazbe bych z te jizdy asi moc nemel, dekuji.
Reagovat
Datum: 18.9.2004 10:12
Titulek: On-line brusle?
Autor: Pepa
27
To jsou nejaky brusle po netu, nebo co? :o)
Reagovat
Datum: 20.9.2004 10:25
Titulek: Dlaždice
Autor: Petr
18
Zámková dlažba je fakt nevhodná. Všude po celé republice se od ní ustupuje, právě kvůli bruslařům. Zeptejte se na MD CR.
Reagovat