KULTURA

Zábřeh slavil 750 let

1. září 2004, 18:23, V. Bartoňová
Uplynulý víkend patřil v Zábřehu finále oslav 750 let.Organizátoři připravili opravdu bohatý program.
Uplynulý víkend patřil v Zábřehu finále oslav 750 let.Organizátoři připravili opravdu bohatý program.

Rozhlas si posluchače vážil

V pátek 27.8. patřilo hlavní pódium na Masarykově náměstí Českému rozhlasu Olomouc a jeho programu k 10. výročí vysílání.
Program uvedla místní „Veselá kapela“ a pak už, pod taktovkou moderátora Vladimíra Hrabala, se během zábavného odpoledne vystřídala řada hudebních a pohybových skupin, z nichž největší úspěch sklidili např. herci Moravského divadla Olomouc v Hanácké opeře a žákovský orchestr z Frýdku-Místku s jazzovou a dixielandovou muzikou.

Nechyběly ani divácké soutěže o atraktivní ceny (tuplák piva pro muže, půl litr pro ženy – sponzoroval Pivovar Holba, vědomostní soutěže s tématikou historie rádia i města Zábřeha……).

Český rozhlas si v pátek posluchače vážil (obrazně i fakticky) a tak dárek čekal na každého, kdo se nechal zvážit a svou hmotností se přiblížil frekvencím, na kterých Český rozhlas Olomouc pravidelně vysílá (88,7 FM-92,8 FM a 106,8 FM….). Kromě toho si mohli účastníci nechat změřit hladinu tuku v těle a získat další cenné informace pro své zdraví.

Diváky nezahnaly ani drobné přeháňky, které páteční odpoledne provázely. Program Českého rozhlasu uvedl finále oslav, které pokračovalo v sobotu až do noci a v neděli slavnostní mší pod otevřeným nebem.


Hvězdy přály Zábřehu

Nejen hudební a pěvecké hvězdy showbyznysu, ale i celá řada dalších hvězd a hvězdiček regionu se v sobotu 28.8. představily v Zábřehu při finále oslav. Zábřeh se při něm proměnil v jednu velkou párty, kterou Zábřeh zřejmě ještě nezažil a která trvala až do pozdních nočních hodin. Kulturní program probíhal na celkem sedmi scénách v okolí Masarykova náměstí, spodní náměstí patřilo prezentaci místních firem.


Během dne patřily všechny scény místní a regionální kultuře. Vybrat si mohl opravdu každý – od řízné dechovky, přes taneční kreace až po tvrdý rock…. Moderátor dne - Petr Martinák - na jevišti postupně vítal hudební a pohybové skupiny ze Zábřeha a okolí, včetně hostů z družební Handlové a bohatý doprovodný program před zámkem nabídl (nejen dětem) nonstop zábavu až do večerních hodin. Na zámku se mezitím oceňovala dlouhodobá aktivita občanů Zábřeha a pozvaných hostů (předání Pamětních listů na setkání u starosty) a v Tunklově dvorci podepisovali autoři nedávno vydanou knihu o Zábřehu. Kino pak celý den promítalo o Zábřehu (historické snímky i snímky z Roku oslav). Bavili se všichni - dobrou náladu umocňovalo také pěkné počasí a dostatek jídla a pití….


Večer přijeli Zábřehu popřát umělci z Prahy - Karel Šíp, Iveta Blanarovičová a Martin Zounar s kapelou Rock a roll Marcela Woodmana, kteří Masarykovo náměstí divácky zcela zaplnili. V okamžiku finále se Zábřeh stal rovněž místem setkání rodáků, což výmluvně dokazovala návštěvnost připravených výstav k historii města („Zábřežáci v galerii Tunklův Dvorec a „Historie města Zábřehu se píše už 750 let“ v muzeu), kde bylo celý den plno. Hvězdy organizátoři Zábřehu dopřáli i v noci – v celých proudech se nad městem rozhořely ve velkolepém ohňostroji kolem sobotní půlnoci, který hlavní finálový den definitivně ukončil.


Arcibiskup Zábřehu požehnal

V neděli 29.8. mířily proudy slavnostně oblečených lidí na Masarykovo náměstí znovu – tentokrát na slavnostní mši, konanou u příležitosti oslav 250 let kostela sv. Bartoloměje a zahájení hodů v Zábřeze. Mše se konala pod otevřeným nebem za doprovodu živě hrané a zpívané Hniličkovy MISSA JAZZ v podání zábřežského MORAVIA BIG BANDu a šumperské SCHOLY sv. Jana Křtitele. Společně se zábřežským děkanem P. Františkem Eliášem slavnostní děkovnou bohoslužbu celebroval olomoucký metropolita Msgre Jan Graubner, který dal v den svých narozenin Zábřehu přednost před svou rodnou Strážnicí. V upomínku na tento slavnostní den si ze Zábřeha odvážel téměř čtyřkilovou svíci se siluetou olomouckého chrámu sv. Václava (předával ředitel zábřežské Charity) a Pamětní medaili města Zábřeha k 750 letům města (předával starosta města). A protože Zábřeh v tento den slaví hody, bylo součástí bohoslužby také předávání obětních darů, jako poděkování za úrodu. Od Města Zábřeh převzal arcibiskup chléb (se „750“) a značkové víno. Svá závěrečná slova věnoval arcibiskup Zábřežanům, jimž popřál sílu budovat město na základech lásky – lidské i Boží - a dále městu Zábřehu, kterému požehnal. Bohoslužba pod širým nebem důstojně zakončila třídenní finále oslav, které v Zábřehu probíhaly od pátku 27.8. do 29.8.2004.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.