KULTURA

Zábřeh slavil 750 let

1. září 2004, 18:23, V. Bartoňová
Uplynulý víkend patřil v Zábřehu finále oslav 750 let.Organizátoři připravili opravdu bohatý program.
Uplynulý víkend patřil v Zábřehu finále oslav 750 let.Organizátoři připravili opravdu bohatý program.

Rozhlas si posluchače vážil

V pátek 27.8. patřilo hlavní pódium na Masarykově náměstí Českému rozhlasu Olomouc a jeho programu k 10. výročí vysílání.
Program uvedla místní „Veselá kapela“ a pak už, pod taktovkou moderátora Vladimíra Hrabala, se během zábavného odpoledne vystřídala řada hudebních a pohybových skupin, z nichž největší úspěch sklidili např. herci Moravského divadla Olomouc v Hanácké opeře a žákovský orchestr z Frýdku-Místku s jazzovou a dixielandovou muzikou.

Nechyběly ani divácké soutěže o atraktivní ceny (tuplák piva pro muže, půl litr pro ženy – sponzoroval Pivovar Holba, vědomostní soutěže s tématikou historie rádia i města Zábřeha……).

Český rozhlas si v pátek posluchače vážil (obrazně i fakticky) a tak dárek čekal na každého, kdo se nechal zvážit a svou hmotností se přiblížil frekvencím, na kterých Český rozhlas Olomouc pravidelně vysílá (88,7 FM-92,8 FM a 106,8 FM….). Kromě toho si mohli účastníci nechat změřit hladinu tuku v těle a získat další cenné informace pro své zdraví.

Diváky nezahnaly ani drobné přeháňky, které páteční odpoledne provázely. Program Českého rozhlasu uvedl finále oslav, které pokračovalo v sobotu až do noci a v neděli slavnostní mší pod otevřeným nebem.


Hvězdy přály Zábřehu

Nejen hudební a pěvecké hvězdy showbyznysu, ale i celá řada dalších hvězd a hvězdiček regionu se v sobotu 28.8. představily v Zábřehu při finále oslav. Zábřeh se při něm proměnil v jednu velkou párty, kterou Zábřeh zřejmě ještě nezažil a která trvala až do pozdních nočních hodin. Kulturní program probíhal na celkem sedmi scénách v okolí Masarykova náměstí, spodní náměstí patřilo prezentaci místních firem.


Během dne patřily všechny scény místní a regionální kultuře. Vybrat si mohl opravdu každý – od řízné dechovky, přes taneční kreace až po tvrdý rock…. Moderátor dne - Petr Martinák - na jevišti postupně vítal hudební a pohybové skupiny ze Zábřeha a okolí, včetně hostů z družební Handlové a bohatý doprovodný program před zámkem nabídl (nejen dětem) nonstop zábavu až do večerních hodin. Na zámku se mezitím oceňovala dlouhodobá aktivita občanů Zábřeha a pozvaných hostů (předání Pamětních listů na setkání u starosty) a v Tunklově dvorci podepisovali autoři nedávno vydanou knihu o Zábřehu. Kino pak celý den promítalo o Zábřehu (historické snímky i snímky z Roku oslav). Bavili se všichni - dobrou náladu umocňovalo také pěkné počasí a dostatek jídla a pití….


Večer přijeli Zábřehu popřát umělci z Prahy - Karel Šíp, Iveta Blanarovičová a Martin Zounar s kapelou Rock a roll Marcela Woodmana, kteří Masarykovo náměstí divácky zcela zaplnili. V okamžiku finále se Zábřeh stal rovněž místem setkání rodáků, což výmluvně dokazovala návštěvnost připravených výstav k historii města („Zábřežáci v galerii Tunklův Dvorec a „Historie města Zábřehu se píše už 750 let“ v muzeu), kde bylo celý den plno. Hvězdy organizátoři Zábřehu dopřáli i v noci – v celých proudech se nad městem rozhořely ve velkolepém ohňostroji kolem sobotní půlnoci, který hlavní finálový den definitivně ukončil.


Arcibiskup Zábřehu požehnal

V neděli 29.8. mířily proudy slavnostně oblečených lidí na Masarykovo náměstí znovu – tentokrát na slavnostní mši, konanou u příležitosti oslav 250 let kostela sv. Bartoloměje a zahájení hodů v Zábřeze. Mše se konala pod otevřeným nebem za doprovodu živě hrané a zpívané Hniličkovy MISSA JAZZ v podání zábřežského MORAVIA BIG BANDu a šumperské SCHOLY sv. Jana Křtitele. Společně se zábřežským děkanem P. Františkem Eliášem slavnostní děkovnou bohoslužbu celebroval olomoucký metropolita Msgre Jan Graubner, který dal v den svých narozenin Zábřehu přednost před svou rodnou Strážnicí. V upomínku na tento slavnostní den si ze Zábřeha odvážel téměř čtyřkilovou svíci se siluetou olomouckého chrámu sv. Václava (předával ředitel zábřežské Charity) a Pamětní medaili města Zábřeha k 750 letům města (předával starosta města). A protože Zábřeh v tento den slaví hody, bylo součástí bohoslužby také předávání obětních darů, jako poděkování za úrodu. Od Města Zábřeh převzal arcibiskup chléb (se „750“) a značkové víno. Svá závěrečná slova věnoval arcibiskup Zábřežanům, jimž popřál sílu budovat město na základech lásky – lidské i Boží - a dále městu Zábřehu, kterému požehnal. Bohoslužba pod širým nebem důstojně zakončila třídenní finále oslav, které v Zábřehu probíhaly od pátku 27.8. do 29.8.2004.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.