KULTURA

Páteční soutěž Mohelnického dostavníku

30. srpna 2004, 22:18, kuk
Přestože jsme v pátek do Mohelnice dorazili se značným předstihem, než jsme sehnali Aligátora, organizátora celé akce, uběhla téměř hodinka. Všichni tvrdili: "Teď tu byl!".
Přestože jsme v pátek do Mohelnice dorazili se značným předstihem, než jsme sehnali Aligátora, organizátora celé akce, uběhla téměř hodinka. Všichni tvrdili: "Teď tu byl!".


Aligátor a ostatní pořadatelé finišovali, přebíhali z místa na místo a bylo je všude potřeba. Nakonec se nám Aligátora podařilo nalézt, dostali jsme novinářské vstupenky a utíkali sledovat soutěž. První soutěžní skupinu, ŠPUNT Přerov jsme však už bohužel nestihli. Jarka Ludvová, jejich zpěvačka, byla letos vyhlášena na festivalu v Horním Jelení jako nejlepší zpěvačka.


Druhou vystupující skupinou byl ÚHEL POHLEDU. Hrají převážně folkovou muziku z autorské dílny jejich zpěvačky Jany Navrátilové.


PIDILIDI Pardubice vystoupili letos na Mohelnickém dostavníku poprvé. Nejsou na folkové scéně však úplně neznámí. Nety zpívala již z pardubickými Poupaty, Píďa hrál v kapele Pedro a později se skupinou Baboraď.


Kapela ALIBABA staví výhradně na vlastní tvorbě z dílny kapelníka Mirka Vepřka.


Skupina o pěti hráčích BLUEGRASS COMEBACK hraje tradiční bluegrass. Drží se toho, že bluegrass nelze hrát "v proužkovaných kalhotách" a vystupují v tradičním oblečení. Celá skupina zpívá na jediný prostorový mikrofon. Při druhé soutěžní skladbě Pan American, kterou skupina podala bez hudebního doporovodu se z hlediště ozvalo výrazné "UMÍ".


NÁHODA Němčice nad Hanou má ve svém repertoáru výhradně česky zpívané skladby od našich předních countrylegend jako např.Greenhorns, Rangers, Poutníci, Taxmeni... "V poslední době přidáváme a okořeňujeme naše vystoupení moderním soundem ve stylu plzeňské kapely Cop a podobných bluegrassových kapel. Vyloženě nesnášíme Pampelišky a Montgomery, ale bohužel to vždycky hrajem. Již jsou na světě také naše vlastní písničky."


Když na scénu nastoupila skupina Morgána Ostrava měli jsme pocit, že slyšíme skupinu Kamelot. Jejich druhá a třetí soutěžní píseň však již s hudbou známé skupiny mnoho společného neměla. Na podzim letošního roku se chystají natáčet ve studiu své první CD.


Přestože ze všech soutěžních skupin to měla Rampa Music Šumperk do Mohelnice nejblíž, dorazili se zpožděním, a tak trochu zamíchali pořadím vystupujících kapel. Rampu obnovil v loňském roce Petr Juřička. Z původního složení kapely však zbyl právě Petr Juřička a Jiří Hejtmánek - Pitris /mandolína/. Skupinu doplnili o dvě zbrusu nové zpěvačky, Markétu Machalovou a Evu Moravcovou, kterou si stejně jako houslistku Lenku Kargerovou "vypůjčili" od šumperských Větrolamů. Basu hraje Heřman Čadil a Kája Cvrk na djembe.


ŠMEHYDLO hrálo na Dostavníku již podruhé. Název skupiny v sobě skrývá počáteční slabiky příjmení zakládajících členů.


Věkový průměr kapely DO VĚTRU je 24 let. I přes jejich relativně mladý věk mají za sebou řadu veřejných vystoupení a několik úspěchů. Mezi ty nejvýznamnější patří postup do krajského kola Porty 2001 v Pardubicích, kde získal Lukáš cenu za individuální výkon (baskytara). V roce 2002 se umístili na prvním místě krajského kola Porty a postoupili do celostátního finále konaného v červenci v Plzni.


CELTIC CROSS nastoupili tiše, pomalu se svojí písní She moved through the fair. Lidé se zastavili a poslouchali, aby v zápětí při druhé a třetí soutěžní písni tančili a podupávali v rytmu irské a skotské muziky. Skvělé výkony houslistky i ostatních členů dávali tušit, že bychom mohli právě poslouchat budoucího vítěze soutěže. Srdce diváků si opravdu získali a z Mohelnického dostavníku si odváželi první místo od diváků.

Mladá brněnská trampská skupina Přístav je držitelem Porty z let 2000, 2001, Trampské Porty 2001, Divácké trampské Porty 2001. Skupina natočila své první profilové album s názvem Prašná cesta (GOODDAY Rec.) a album obsahuje převážně písně z vlastní dílny. "Vlastní tvorba však neznamená, že neumíme zahrát klasické trampské písně třeba u ohně nebo na koncertním jevišti." Velmi výrazná je také sólová kytara Víti Buriánka.

Repertoár HRDZY Prešov vychází z lidové melodie, kterou však koření rockovou dravostí, keltskou melodikou, ale především strhujícím elánem a viditelnou radostí z hraní. Od poroty si vysloužili první místo a u diváků skončili těsně za CELTIC CROSS.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.