KULTURA

Roztančená ulice již po čtrnácté

4. srpna 2004, 14:24, Stanislava Marešová
Roztančená ulice již po čtrnácté Šumperk- Již jen pár dní dělí Šumperk od další kulturní akce. Mezinárodní folklorní festival zde odstartuje již po čtrnácté a ani letos nenechají pořadatelé a organizátoři Sdružení přátel folku Severní Hané nikoho na pochybách, že roztančená ulice bude patřit profesionálům.
Šumperk- Již jen pár dní dělí Šumperk od další kulturní akce. Mezinárodní folklorní festival zde odstartuje již po čtrnácté a ani letos nenechají pořadatelé a organizátoři Sdružení přátel folku Severní Hané nikoho na pochybách, že roztančená ulice bude patřit profesionálům.

Na celých pět dní bude v Šumperk hostovat několik mezinárodních souborů. Ve čtvrtek 12.srpna se představí na pódiu v Sadech 1.máje Dožínkový průvod, který otevře bránu festivalu.

Právě dožínky mívají v českých zemích bohatou a krásnou tradici. Po staletí hospodáři s chasou děkovali bohu za úrodu, práci kterou odvedli i za vše dobré, co je během roku potkalo. Dnešní dožínky se mění. Svět i pokrok v technice jde kupředu. Dávno se již neseká obilí kosou a srpem, jako dřív. Na pole dnes vyjíždí kombajny a technika seče, svazuje, mlátí i peče. Ale zvyky zůstávají. V některých menším vesnicích jsou dodnes dožínky veselicí se vším, co k ní patří. Dříve se v poslední den žní fůra obilí, která zbyla na poli, dala na vyzdobený vůz, který chasa přizdobila věncem z posledních zbytků obilí a zvesela se vjelo do vsi, dát všem vědět, že je sklizeno. Čeleď doprovázená písněmi a tanci předala věnec s kyticí hospodářovi a hospodyni, aby ti věděli, že chasa pracovala ze všech sil a že je sklizeň pod střechou. A nastaly oslavy.Správný hospodář se nesměl nechat zahanbit a musel být připraven.Piva,koláčů musel být dostatek pro všechny,kteří se na žních podíleli.

Dnes pro nás budou dožínky vzpomínkou na časy nedávno minulé, protože, my kteří žijeme ve městě a kupujeme chléb v pekařství, vnímáme dožínky jako krásné a zpěvavé vystoupení rozličných souborů dechových hudeb a tanců.

Pátek bude ve znamení souborů ze Španělska, Řecka a dětských soborů z Maďarska i Polska, v podvečer pak koncert všech zahraničních soborů.

V sobotu se účastníci představí na tradiční Roztančené ulici a původem projdou pěší zónu. Sobota bude také dnem věnovaným jednomu zahraničnímu účastníkovi. Pro tento rok to budou Maďaři a jejich Den maďarské kultury. Nedělní dopoledne se ponese v duchu lidové hudby, obyčejů, zvyků i řemesel. Proti předešlým festivalům dojednali organizátoři i den navíc. Vzhledem k tomu, že většina souborů se může zdržet, je pondělí 16.srpna ve znamení vystoupení dvou vybraných zahraničních souborů. Mimo to shlédneme i mexické Indiány, Korejce, Armény, Turky, Bělorusy a sousední Poláky a Slováky.

Program festivalových dní:

 • Čtvrtek 12.8
  15:30 pěší zóna Otevíráme bránu festivalu - Dožínkový průvod
  16:00 Oblastní dožínky
  17:30 Přehlídka dechových hudeb

 • Pátek 13.8
  9:30 pódium v Sadech 1.máje „kašna u sovy“ Vystoupení souboru ze Španělska
  10:30 pódium v Sadech 1.máje „kašna u sovy“ Vystoupení souboru z Řecka
  14:00 Dětské odpoledne „Rozkvetla nám rozmarýnka“
  18:00 „Vítejte u nás“ koncert zahraničních souborů
  22:00 Ohňostroj

 • Sobota 14.8.
  10:00 nám.Míru Představení souborů – účastníků festivalu
  10:30 pěší zóna Roztančená ulice
  14:00 pódium v Sadech 1.máje „kašna u sovy“ Den maďarské kultury (folklor, kuchyně, kroje a jiné zvyky a obyčeje východních ugrofinských sousedů)
  18:00 letní divadlo v Sadech 1.máje Hlavní festivalový program „Až půjdeš do světa, zastav se“ vystoupení domácích i zahraničních souborů
  20:30 letní divadlo v Sadech 1.máje Veselice

 • Neděle 15.8.
  9:00 pódium v Sadech 1.máje „kašna u sovy“ lidové zvyky a obyčeje „U nás na vsi“
  15:00 letní divadlo v Sadech 1.máje Přehlídka lidových hudeb zúčastněných souborů
  16:30 letní divadlo v Sadech 1.máje závěrečný festivalový koncert „Leť písničko, leť“

 • Pondělí 16.8.
  10:00 pódium v Sadech 1.máje „kašna u sovy“- poslední festivalový pořad „Vystoupení dvou vybraných zahraničních souborů“


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  NÁZORY K ČLÁNKU
  Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

  Datum: 5.8.2004 09:24
  Titulek: PODĚKOVÁNÍ
  Autor: Lubomíra
  203
  146
  JSEM MOC RÁDA,ŽE MANŽELE DRTILOVI NEOPOUŠTÍ NADŠENÍ POŘÁDAT TUTO KRÁSNOU FOLKLORNÍ PŘEHLÍDKU.V JESENÍKU DÍKY JIM KAŽDOROČNĚ TAK PŘIVÍTÁME NA VYSTOUPENÍ ALESPOŇ JEDEN TANEČNÍ SOUBOR NEJEN PRO POUČENÍ,POTĚŠENÍ,ZPESTŘENÍ LÉTA.
  MOŽNÁ I PROTO,ŽE JSME V HORÁCH,O TO VÍC SE NA TATO EXOTICKÁ VYSTOUPENÍ TĚŠÍME A MOC DĚKUJEME. MKZ JESENÍK L.Macháčková
  Reagovat
  Datum: 12.8.2004 12:25
  Titulek: ??
  Autor: Morfin
  155
  114
  Proč nikde nejsou vypsané soubory, které jsou na festival pozvané a budou tam vystupovat?

  Každopádně na festival se moc těším :)
  Reagovat

  ZA KULTUROU ZADARMO

   VYHODNOCENÍ

  V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.