KULTURA

Řecká obec slavila svatbu + foto

4. srpna 2004, 14:30, Stanislava Marešová
Šumperk - Půl roku si údajně vyžádaly přípravy na sobotní svatební obřad, který zajišťovala i šumperská Řecká obec. Vše vypuklo 31.července úderem čtvrté hodiny odpolední. Řečtí novomanželé žijící v Athénách byli oddáni již před několika měsíci na athénské radnici a mají i několikaměsíčního syna.
Šumperk - Půl roku si údajně vyžádaly přípravy na sobotní svatební obřad, který zajišťovala i šumperská Řecká obec.Vše vypuklo 31.července úderem čtvrté hodiny odpolední. Řečtí novomanželé žijící v Athénách byli oddáni již před několika měsíci na athénské radnici a mají i několikaměsíčního syna.

Konstandina Akritidu a Fotis Kakkavos se ale rozhodli pro církevní sňatek právě v šumperském pravoslavném Chrámu Svatého Ducha, aby tak nevěsta mohla splnit přání svých zesnulých rodičů. Její otec, Christos Akritidis, založil Řeckou obec v Šumperku, a proto byli mezi sto padesáti pozvanými i místní členové. Hlavního zařizování celé slavnostní události se ujala tajemnice řecké obce, Yvona Mitrofanová.

Přípravy však započaly již několik dní předem. Předcházela jim nejen úprava slavnostní tabule v hlavním sále Domu kultury , ale především spousta navařeného jídla. Peklo a smažilo se takřka celý týden. Doma, u známých, v jídelnách, všude kde se dalo připravovaly ženy a dívky z Řecké obce tradiční speciality. Masové kuličky, slaná pita, tzaziky, slané rohlíčky s balkánským sýrem... A protože řecké ženy tvrdí, že nejlépe chutná jídlo připravované ručně a s láskou, hrdě odmítaly vymoženosti moderní civilizace a hnětly, strouhaly, krájely a míchaly ručně. Mnohdy to byl boj, zvláště když se vařilo i ve svatební den. Členky Řecké obce kmitaly v kuchyni již od rána. Do řeckého salátu padly nejen okurky, ale i nejméně deset paliček česneku a celý kýbl pravého jogurtu dovezeného z Řecka, který by si český našinec mohl splést se sýrem, jak je hustý a dobrý.

Slavnostní obřad zahájilo předtančení řeckého souboru z Krnova, které ukrátilo čekání na příjezd krásné nevěsty. V parném slunném odpoledni na nevěstu před kostelem čekal nejen její novomanžel s rodinou a svatebními hosty, ale i nedočkaví novináři a redaktoři rozhlasu. Nevěsta konečně přijela a v doprovodu dvou silných řeckých ochránců vkročila do kostela. Obřad začal kněz Patrik Tabák modlitbou za oba mladomanžele, jak je krásně nazval. Samotný obřad byl kompromisem mezi slovanským a řeckým pravoslavím. Manželé měli během obřadu symbolicky svázané ruce, svědci jim na hlavy položily svatební korunky, také symbolicky svázané. Polozpěvavý hlas kněze za doprovodu pěveckého sboru pak během dlouhého obřadu oddal oba mladomanžele. Po svatebním obřadu následovaly křtiny malého syna obou mladomanželů, který se narodil před několika měsíci v Řecku a prozatím mu všichni říkali Bebis. Malému se nejvíce zalíbila bílá krabička od prstýnků a vlasy jeho kmotry, kterou za ně neustále tahal. Když však nastal okamžik, kdy je křtěné děťátko symbolicky nahé vykoupáno, začal Bebis hlasitě protestovat.

Oba slavnostní obřady byly zakončeny hlasitým vyzváněním zvonů. Oslava poté pokračovala do ranních hodin ve velkém sále Kulturního domu v Šumperku, kam po osmé hodině mohli přijít i ostatní šumperáci. Mnoho díku pak hosté vzdali manželům Mitrofanovým, kteří se nemalou měrou zasloužili o zdařilý průběh svatby, kterou doposud Šumperk nezažil.

S řeckými přáteli se zanedlouho opět setkáme, neboť na folklorní festival, který odstartuje již za pár dní, přijede i řecký soubor. A za dalších pár týdnů, v říjnu, čeká členky Řecké obce v Šumperku další perné chystání. „Na velkou zábavu, která bude v říjnu, toho budeme chystat až osmkrát více než teď,“ posteskla si jedna z členek Dora. Už teď je ale na ní i na ostatních ženách vidět, že se těší. Ono i samotné náročné chystání je totiž v příjemné řecké společnosti mnohem veselejší. A proto není divu, že se mezi české Řekyně mísí stále víc šumperských žen ochotných pomáhat.

Příprava hostiny - hromadné strouhání česneku

Příprava tzaziků - řeckého salátu

Nevěsta přijela do kostela

Mladomanželé před obřadem

Oddávající Patrik Tabák

Mladomanželé se symbolicky svázanýma rukama

Nevěsta přijímá svatý kalich

Kmotři se svým kmotřencem při křtu

Mladomanželé se svým synem

Křest s koupáním, malý Bebis

Tanečník z Krnova

Tanečnice z Krnova


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.8.2004 19:02
Titulek: nuda
Autor: "Che"
96
Ten článek mohl být docela fajn, kdyby to nebylo napsaný tak nudně. No, není každý den posvícení, že :)
Reagovat
Datum: 4.8.2004 19:50
Titulek: RE: nuda
Autor: chichi
173
146
Mně se to líbí
Reagovat
Datum: 4.8.2004 21:48
Titulek: rerenuda
Autor: Guevara
114
167
-----------mně ne
Reagovat
Datum: 5.8.2004 10:33
Titulek: blahopřeji
Autor: Silvio
103
Blahopřeji novomanželům. Řecké obci v Šumperku patří velké uznání za to, jak připravili celou oslavu. Za Bulharský kulturní klub Olomouc vám všem - jamas.
Reagovat
Datum: 8.8.2004 16:44
Titulek: prostor
Autor: AnnO
102
134
Je fajn, že tomu dal REJ tolik prostoru, téma je na Šumperk natradiční. AnnO
Reagovat
Datum: 10.8.2004 09:45
Titulek: zajimava udalost
Autor: AB
141
133
Skoda tech nekvalitnich fotek :-(
Reagovat
Datum: 10.8.2004 17:47
Titulek: RE: zajimava udalost
Autor: Rejdakce
174
112
Bohužel kvalita fotografií se musí záměrně snižovat, jinak by jste načítali a načítali a načítali a načítali a čekali na otevření stránky a čekali a čekali a čekali.

Věrka
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.