KULTURA

Losinské kulturní léto přivítalo skupinu Jumping drums

26. července 2004, 09:29, -mar-
Na zámku Velké Losiny se otřásaly zdi pod údery dívčích ruček do obrovitých bubnů.
   Na zámku Velké Losiny se otřásaly zdi pod údery dívčích ruček do obrovitých bubnů.

Dvě členky skupiny Jumping drums, které vévodí Ivo Batoušek, zaujaly obecenstvo nejvíce. Obě dívky, Katka Pražáková a Iveta Čalová, upoutaly zejména svou sehranou choreografií, která byla nejspíš to pravé, co dodalo vystoupení tu správnou taneční šťávu. „Všichni členové absolvovali taneční kurz pod vedením Davida Strnada,“ vysvětlil Ivo Batoušek. Mnozí návštěvníci museli jistě obdivovat sílu úderu, s jakou dívky do bubnů bušily. „Během hodinového vystoupení zničíme i věci za pět tisíc,“ dodává frontman skupiny a zdůrazňuje, že všichni členové, ať už stávající nebo ti ostatní, kteří prošli Jumping drums za dobu 4 let co skupina existuje, mají pro hraní cit a dávají to toho celé své srdce.

Ivo Batoušek si svou skupinu, kde podle jeho slov vládne tvrdá diktatura jeho ruky, založil v roce 2000. Dnešní sestava, kde mimo obou dívek hraje i Robin Bareš a bratři Ivo a Radek Batouškovi, má ve svém koncertování již nabito. Za rok stihnou odehrát na 180 koncertů, což jsou dva nebo tři koncerty za den.

Repertoár skupiny je symbiózou zvuku a rytmu z celého světa. Autorské skladby jsou inspirované hudbou japonských KODO, africkými soubory, jazzem a dance music. Právě KODO a Japonsko jsou jednou z vášní Jumping drums, mimo jiné i pro spolupráci s mistrem samurajského meče Láďou Hotovce. Tento český samuraj pořádá dny bojových umění v Praze a tudíž se jeden z dalších koncertů skupiny odehraje v Kongresovém centru. Rýsuje se i spolupráce s japonskou ambasádou a možná účast na EXPO 2005 v Japonsku, ale o tom se Ivo Batoušek zatím moc nešíří. Snad si totiž účastí na koncertu v Japonsku splní svůj dlouholetý sen a prodlouží si zde pracovní dovolenou, protože snem tohoto odborníka na bicí není nic jiného, než absolvovat měsíční kurz u japonských bubeníků KODO.

Ani skládání hudby není jednoduché. „Někdy přijdu s hotovou skladbou v notách, někdy jen tak blbneme, zkoušíme různá chrastítka a tak. Ale skladby jsou z devadesáti pěti procent nacvičené, improvizace je tam málo, snad ani ne těch pět zbývajících procent,“ prozrazuje svůj způsob tvorby hlavní macho skupiny, který si také stahuje houslové party a přenáší je pak na bicí.

Na otázku spolupráce s jinými kapelami či hudebníky se Ivo Batoušek tváří skepticky: “Hráli jsme i s jinýma kapelami, ale moc se nedařilo, většinou se pak už nedomluvilo, kdy se zase sejdeme nějak to zaniklo. Když už s někým hrajeme,musí to být skutečně profík, musí jít o duševní souznění. Naposledy se nám výborně hrálo s Jurou Pavlicou a jeho Hradišťanem.“ „Jumping drums jsou originální a originální zůstanou,“ prohlašuje sebevědomě. Právě ono sebevědomí mu nechybí. Ale má být právem hrdý.

Mimo to, že se hraním na bicí živí dvacet let, je jeho cílem i pomáhat dětem. Občanské sdružení Magic Drums Ivo Batoušek si za hlaví cíl činnosti klade akce pro neziskové organizace v oblasti práce s dětmi z dětských domovů, prevenci sociálněpatologických jevů, kriminality, drogové závislosti a problematiku etnických menšin. Známé dětské posluchače má v Miloticích nad Opavou, Vrbně p.Pradědem i ve Štítech. Při svém nabitém programu stíhá i výuku ve své bubenické škole a orientuje se na muzikoterapii.

S podivem, že si kapela našla čas na vydání svého prvního CD Symbioza a nenechala své posluchače dlouho čekat na CD druhé Rhytmania, které ohlásila na Losinském koncertě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.9.2004 12:07
Titulek: prosba
Autor: renata
souhlas
63
nesouhlas
82
Váš koncert jsem viděla minulý rok v areálu IKEA v Ostravě a bylo to SUPEREXTRAEŇOŇUŇO!!

Prosím pozdravujte Robina Bareše a že nám moc chybí přeju hodně štěstí a ať se daří.
Renaten H.
Reagovat
Datum: 18.8.2005 10:43
Titulek: dotaz
Autor: Jarmila
41
Nejdříve vás musím pozdravit a řící vám,že jsem vás slyšela poprvé v Opavě snad před 3-4 léty a byla sem úplně unešená z vašeho vystoupení.Byli jste skvělí.Proto se zeptám kdy zase navštívíte Opavu,moc ráda bych vás zase slyšela.S pozdravem"beruška".Ahoj
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.