KULTURA

Film: 50 x a stále poprvé

21. července 2004, 12:00, Rejdakce
Film: 50 x  a stále poprvé V úterý /26.7./můžete v kině Retro v Zábřehu shlédnout romantickou komedii 50x A STÁLE POPRVÉ, ve které se ošetřovatel arktických vodních zvířat Henry Roth (Adam Sandler) setkává v kavárně Hukilau s mladou a krásnou Lucy Whitmore (Drew Barrymore), jejíž šarm mu ihned učaruje.
  V úterý /26.7./můžete v kině Retro v Zábřehu shlédnout romantickou komedii 50x A STÁLE POPRVÉ, ve které se ošetřovatel arktických vodních zvířat Henry Roth (Adam Sandler) setkává v kavárně Hukilau s mladou a krásnou Lucy Whitmore (Drew Barrymore), jejíž šarm mu ihned učaruje.

Lucy sedí sama se svými oplatkami, ze kterých skládá srub. Když se jí u obdivuhodné vaflové stavby nedaří upevnit dveře, Henry vycítí svou příležitost, popadne párátko a problém elegantně vyřeší.

Henry se dá s Lucy do řeči a během zajímavé konverzace o oplatkách a mořských savcích v ní začíná nacházet stále větší zalíbení. Poruší své vlastní pravidlo o seznamování s místními děvčaty a domluví si s Lucy další schůzku. Když ale následující den dorazí a odvolává se na předchozí setkání, Lucy jej považuje za blázna a zavolá pomoc.

Pro scénáristu George Winga je romantická komedie oblíbeným filmovým žánrem. Jak sám říká, při psaní scénáře je nejtěžší nalézt nové překážky, které musí postavy překonat, aby mohly být spolu. O existenci anterogradní poruchy paměti se poprvé dozvěděl z novinového článku a tato nemoc se následně stala základní myšlenkou jeho scénáře.

Barrymore, představitelku Lucy, na scénáři zaujal zejména jeho podtext: „Po přečtení scénáře jsem měla pocit, že příběh o muži, který musí každý den znovu bojovat o srdce své dívky, jako by to bylo pokaždé poprvé – a v jejím světě to skutečně poprvé je – je snad to nejlepší, co jsem kdy slyšela. Hodně se mi líbí představa, že by se někdo snažil, abych se do něj každý den znovu zamilovala. Henry občas uspěje a občas narazí, ale odhodlání je jednou z jeho nejvíce podceňovaných vlastností. Právě díky ní se jeho osobnost vyvíjí.“

Podle původní verze scénáře se příběh odehrával v Seattlu. Tvůrci filmu se však rozhodli přesunout natáčení na Havaj, kde příliš mnoho filmů nevzniká.

„Našli jsme hezké místo na ranči Kualoa, za kterým byl rybník. Prostředí je překrásné – na pozadí se tyčí hory, nahoře je modrá obloha, dole průzračná voda… Bylo to ideální místo k výstavbě Hukilau Café. Havajské budovy jsou svým způsobem charakteristické – často stojí na vyvýšených základech, mají verandy a plechové střechy. Jejich vzezření je hodně venkovské, což jsme se snažili zachytit,“ vysvětluje hlavní výtvarník Au.

DREW BARRYMORE (Lucy Whitmore) se stala velmi úspěšnou herečkou již v dětských letech. Její celovečerní prvotinou se stal v roce 1980 film Altered States, po němž následoval obrovský hit E.T. – Mimozemšťan. Za roli dívky Gertie v tomto filmu získala Barrymore ceny Youth in Film a BAFTA. Po něm si zahrála v thrilleru na motivy románu Stephera Kinga Ohnivé oči a filmu Irreconcilable Differences, za který byla nominována na Zlatý glóbus jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. V thrilleru Kočičí oko, který napsal Stephen King přímo pro ni, si pak zahrála pět různých rolí. Další nominaci na Zlatý glóbus obdržela za roli ve filmu Gun Crazy. Zahrála si také ve filmech Charlieho andílci, Jedovatý břečťan, Pistolnice, Dámská jízda, Šílená láska, Batman navždy, Kluci v mém životě, Věčný příběh, Co se doma usmaží..., Píseň pro nevěstu, Všichni říkají: Miluji tě, Vřískot, Tipperary, Doppelganger a Nepolíbená (u tohoto filmu byla také producentkou). Na televizní obrazovce se objevila ve filmech Příběh Amy Fisherové, 15 and Getting Straight, Suddenly Love, Bogie, Byli jednou dva a Spiknutí lásky a v seriálu 2000 Malibu Road. V poslední době si zahrála ve filmu George Clooneyho Milujte svého zabijáka, komedii Baba na zabití Dannyho DeVita, druhém dílu akčního hitu Charlieho andílci a krátce se objevila ve sci-fi dramatu Donnie Darko, který také společně s Nancy Juvonen (její kolegyní ze společnosti Flower Films) produkovala. Film byl nominován na tři ceny Independent Spirit Award.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na koncert legendární kapely TŘI SESTRY, která v Zábřehu vystoupí 3. května. Odstartuje tam svoje letní turné s názvem Gambrinus 11 tour. Kapela v čele s Fanánkem přiveze všechny svoje pecky a zároveň písničky z nedávno vydaného alba Svobodu
ředkvičkám. Můžete být přitom, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:

Která kapela doprovodí TŘI SESTRY na jejich zábřežském koncertu?

1. žádná
2. E!E
3. Doctor P.P.

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna vyhráli: Jan Kastner ze Šumperka a Alfréd Schubert z Prahy. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den promítání v pokladně kina OKO.