KULTURA

O5&Radeček si zahráli na střeše divadla + foto

7. července 2004, 14:14, Stanislava Marešová
O5&Radeček si zahráli na střeše divadla + foto Začátek letního období byl ve znamení koncertů. První větší akci odstartovala v úterý 29. června v rámci svého turné skupina Chinaski. 2. července následoval dvojkoncert skupiny O5 & Radeček na střeše šumperského divadla.
Začátek letního období byl ve znamení koncertů. První větší akci odstartovala v úterý 29. června v rámci svého turné skupina Chinaski. 2. července následoval dvojkoncert skupiny O5 & Radeček na střeše šumperského divadla.

Zatímco na první koncert přišel plánovaný počet posluchačů, druhý koncert v sobotu byl zrušen. I když skupina již několik týdnů úspěšně láme rádiové rekordy a rozbouchává něžná srdíčka náctiletých dívek, zrušení sobotního koncertu bylo pro mnohé překvapením.

Radečci s sebou v pátek přivezli sice o něco menší pódium než Chinaski a také počet návštěvníků obou koncertů byl rozdílný, snesou obě skupiny lehčí přirovnání. Skupina O5 & Radeček existuje již více jak deset let. Její složení je od doby vzniku a prvních nesmělých krůčků stále stejné - bratři Ondra a Tomáš, Přemek, Radek a Joda. Původní kapela Topol dala přednost matoucímu názvu O5 & Radeček, což si však méně pozorní fanoušci zejména v prvopočátcích přejmenování pletli s názvem "nula pět a radeček".

Přestože první singl "Po nohou" nesklidil moc velký úspěch a vydavatelství dokonce uvažovalo o tom, jak se z chybného rozhodnutí dostat, kapela se zmohla a vytvořila singl nový. S originálním názvem "Praha" pak zdolali nejen Prahu, ale také nemnohá srdce svých věrných fanynek.

První deska "Na pokraji slávy", které se doteď prodalo na tři tisíce kusů, sice nepatří mezi ty, za něž se dostávají zlaté a platinové desky, ale rozhodně odstartovala další plodnou spolupráci. V současnosti se dotáčí další CD. Ve studiu vzniklo 40 nových písní a 12 z nich se dostane na nové album. "V roce 93 vydalo u velkých firem dalších 15 kapel svou desku. My jsme ale jediná, která prodává desku a dokonce se chystá natočit další, dozvěděli jsme se, že dokonce s novým producentem " vzpomíná Ondra. "Doba, kdy kapely jako Mňága a Žďorp nebo Priessnitz, hrály po klubech je už pryč, dneska buď vyhraješ ESO a prodáš tisíce kusů CD, nebo ti vydavatel řekne sorry, zkusili jsme to."

Jak vznikají vaše klipy? Nový klip jste točili opět v Šumperku, byl to nápad vydavatelství nebo váš?

"Klipy jsme udělali zatím tři, ten poslední je k novému singlu, který má přijít ještě na léto do rádií. Nápady jsou naše, vydavatelství nám dalo peníze na jeden klip, my jsme je ukecali na dva a teď točíme další. Zatím jsou s námi spokojení, ale spíš zjistili, že si stejně uděláme jak chceme. Tenhle klip je točený na Sanatorce. Když jsme tam tenkrát přijeli, mysleli jsme, že je to prázdná opuštěná ruina, ale je to takové město ve městě. Spousta asociálů a bezdomovců a ti nám začali najednou radit co a jak a drželi nám světla. Ale jinak je to jako každé jiné natáčení, vymyslí se nějaká podoba, ale nakonec to stejně všechno dopadne jinak, protože třeba není to správné světlo."

Tomáš je v poslední době taková vaše vedoucí figurka, ty naopak mluvčí kapely.

"Dřív jsme to ještě jako Topol měli tak, že každý zpíval jednu písničku, já jsem uváděl, brácha zpíval, Radeček taky něco zazpíval, Přema na housličky a tak. Ale bylo nám razeno z různých stran, že každá kapela má maximálně jednoho frontmana, který kecá a je to ta vůdčí hlava na plakátech. Pánem na pódiu musí být vždy brácha, taková srandovní postavička, mrkvička v oranžových kalhotách a zeleném sáčku. Proto mu píšu uvádění a když se potřebuje něco říct, jdu za ním a řeknu mu co a jak se má vyřídit a zařídit, aby to byl on kdo pak na pódiu řekne - Hehe, my si myslíme, že nás fotíte, ale to nevadí, mi to máme rádi, foťte dál.- Aby se prostě nestrhávala pozornost jinam."

Nemá brácha náhodou už syndrom Jackila a Hide? Přes den ve škole za učitele, na koncertech za showmana?

"Hodně bojoval s tím, aby to zvládl. Vůbec to v sobě nemá a musí se učit uvádění i všechno kolem. Ale myslím si, že takovýto syndrom ještě nemá. Zatím.On je ta naše vůdčí postavička. Občas se dokonce stane, že ho po koncertě fanynky ani nepoznají. Sundá brýle a čepici, převleče se do civilu a vypadá tak úplně jinak. Jednou se nám i stalo, že na nás po koncertě čekal houf děvčat, která se s námi chtěla vyfotit. Tak je brácha vzal kolem ramen a my jsme stáli okolo, ale ty holky mu řekly - Nezacláněj, my se chceme fotit jen s Radečkama.-"

Je vůbec ještě něco, čeho byste chtěli dosáhnout? Třeba cena Akademie nebo Slavík?

"To by bylo super, vlastně stoupáš na ceně a pak se o tobě i více ví. Pro nás, když jsem celých deset let toužili jen po tom, abychom vydali desku, už je tohle takový moc nereálný. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že vyhrajeme ESO a budeme na MTV, tak tomu nebudu věřit. A stalo se. My si teď užíváme těch jiných úspěchů. Přesto že nad ESEM může každý ohrnovat nos a říkat, že na to koukají jen desetiletý děcka, tak pořád, ať chceš nebo ne, je ESO nejprestižnější hitparáda v zemi."

A kdyby přesto? Jaká cena by pro vás byla tou nej?

"Slavíka nevyhrajeme, protože Slavík je cenou popularity a tam to rozbijí letos Superstar. Objev roku, zpěvák roku Sámer, zpěvačka Aneta a pak si blbeček Dolínek založí kapelu a ta dostane kapelu roku. Na to nesázíme. Co se týče Akademie, o tom rozhodují odborníci a to si nejsem jistý. V tomhle stojíme nohama na zemi."

Jaké to vlastně bylo, dostat pozvání do ESA a tam Leoš Mareš?

"Nejvíc nás dostalo, že je to všechno tak normální a přirozený. Přijdeš do studia, zavedou tě do baru, kde mají malá křesílka a baví se s tebou jako my teď tady. Pak přijde Mareš, malý zdržení, dáte si panáčka a už to jede. Pokecáte a najednou je konec. S bráchou jsme z toho byli hotoví. Na tohle jsme deset let čekali? Pak nám volali z vydavatelství, že jsme vyhráli ESO. Strašně rád bych v tu chvíli něco udělal, aby nebylo co. Řekl jsem si jen super. V tom to je. Celou dobu čekáš, že až něco vyhraješ, zboří se svět. A ono nic."

Nedávno jste měli i křest před kamerou. Jaké je to hrát na živo?

"Koncert pro Evropu nebylo první vystoupení v televizi. Předtím jsme hráli v pořadu Rozjezdy pro hvězdy. Byli jsme tam pozvaní jako hosté a přesto nám pak lidé posílali smsky, kolikátí že jsme, jestli jsme to vyhráli. Ale to nebylo na živo, předtáčelo se to dny předtím, dva se zkoušelo a pak šlo všechno ze záznamu. Koncert pro Evropu byl poprvé přímým přenosem. Byl sice na playback, ale to je snad ještě těžší, protože z muzikanta se stává herec. Musíš hrát, že hraješ. Nehraješ s nástrojem, ale ve smyslu divadla, aby ti to každý sežral. My jsem všichni předtím trénovali před zrcadlem, už čtyři dny předem jsme věděli, že budou Olympic, Chinaski, my a pak Black Milk.Ale nakonec to bylo v úplný pohodě."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.7.2004 08:21
Titulek: Čeština?
Autor: Guest
84
114
Jejda, jejda! Už jste přemýšlela nad jazykovou korekturou, slečno Marešová?
Reagovat
Datum: 19.7.2004 10:49
Titulek: názor
Autor: Jana H.
44
118
Článek je bezva a hlavně je zajímavý rozhovor.
Reagovat