KULTURA

Chinaski + fotografie ze včerejšího koncertu

30. června 2004, 11:30, Stáňa Marešová s použitím webu
Najde se jen málo nezasvěcených, kteří neznají jméno Chinaski. Ovšem většina z nich si jej do dneška spojuje se jménem české kapely, která vznikla po osobních rozchodech a návratech z jiné skupiny s příznačným názvem St.Hadry.
Najde se jen málo nezasvěcených, kteří neznají jméno Chinaski. Ovšem většina z nich si jej do dneška spojuje se jménem české kapely, která vznikla po osobních rozchodech a návratech z jiné skupiny s příznačným názvem St.Hadry.

Skupina, ve které s přestávkami hrál i Petr Rajchert, se pod vlivem spisovatele Charlese Bukowskeho přejmenovává na Chinaski. A hudební scéna je od toho roku kompletní. Samozřejmě složení hudebníků se léty mění, svými věčnými návraty se proslavil zejména Petr Rajchert. Budiž mu ale ke cti, že i přes své shlédnutí na prknech divadla a pod taktovkou seriálového režiséra neopomněl na své dřívější kamarády. Logo Chinasky, svítící žárovka, která jak sami na svým stránkách hudebníci uvádí, má symbolizovat pozitivní energii, se objevuje spolu s hudbou v seriálu Život na zámku a skupina je záhy pozvána k natáčení filmu Petra Zelenky Mňága: Happyend.

Dá se říci, že od roku 1996 kapela prožívá boom. Hrají po klubech, festivalech, jsou postupně zvaní do živých vysílání v televizích. Na festivalu Sun '97 v pražské Sportovní hale vystupují Chinaski vedle INXS, Sheryl Crow, New Model Army. Nenechá na sebe čekat první větší rádiový singl Dlouhej kouř, který předznamená i vydání stejnojmenné, v pořadí již druhé, desky. V roce 1997 jsou Chinasky na 48. místě ankety Český slavík. Snad se to brzy zlepší, doufají muzikanti a snaží se, seč jim síly stačí. A daří se. Kapela se objevuje v úzkých nominacích na Výroční ceny České Hudební Akademie za rok 1997 v kategoriích: Skupina roku, Alternativní scéna, Skladba roku a Videoklip roku. Pomalu se vrší ocenění a anktety, na kterých skupina získává stále vyšší příčky. Chinaski se objevují v pořadu TV Nova "Rozjezdy pro hvězdy" (spolu s Lucií). V hudebním i nehudebním tisku se pravidelně objevují články, rozhovory, fotky i plakáty. Úspěch vábí úspěch a tak není divu, že se vše daří. 25.5.1998 dostávají Chinaski v pražské restauraci Chelseas zlatou desku za 27000 prodaných nosičů s Dlouhým kouřem. Zároveň je oficiálně oznámena spolupráce s firmou Jim Beam a jejich společné podzimní turné, které vyvrcholí v prosinci koncertem v Lucerně.

Ovšem nevyhne se jim ani zdrcující kritika. Zejména skalní fanoušci hnutí skinheds, označující se ovšem za fanoušky Sparty, neunese vystoupení kapely a atakuje ji kameny. „Občas letí i kelímek piva, „ usměje se nad tím zpěvák Michal Malátný. Ovšem jako správní šoumeni nezapomínají kluci z kapely na charitu. Akce pro Paraple a Nadaci Terezy Maxové nemají jen vylepšit profil skupiny, skutečně se jedná a sociální cítění.

Koncerty se daří. Důkazem toho je i včerejší koncert v Pavlínině Dvoře, který je jen jeden z mnoha na koncertní šňůře Open Air Premium Tour 2004. Následují Třebíč, Rakovník, Loket, Kyjov, Vizovice, Okoř a zakončení v Boskovicích. Pak se kapela přemístí na Slovensko. „Na Slovensko jezdíme vlastně na dovolenou. Hrajeme většinou po malých klubech a to nás baví. Navíc se na nás vždy těší,“ směje se Michal Malátný.

Další články z kultury


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.12.2004 17:18
Titulek: haluzova
Autor: michaela
36
chtěla bych říct že článek je dobrý ale mohlo by tam být víc fotek !!!!!!!!!!:)
Reagovat
Datum: 7.12.2004 17:19
Titulek: bvhghjugh
Autor: gfgfz
155
chtěla bych říct že článek je dobrý ale mohlo by tam být víc fotek !!!!!!!!!!:)
Reagovat