KULTURA

Chinaski + fotografie ze včerejšího koncertu

30. června 2004, 11:30, Stáňa Marešová s použitím webu
Najde se jen málo nezasvěcených, kteří neznají jméno Chinaski. Ovšem většina z nich si jej do dneška spojuje se jménem české kapely, která vznikla po osobních rozchodech a návratech z jiné skupiny s příznačným názvem St.Hadry.
Najde se jen málo nezasvěcených, kteří neznají jméno Chinaski. Ovšem většina z nich si jej do dneška spojuje se jménem české kapely, která vznikla po osobních rozchodech a návratech z jiné skupiny s příznačným názvem St.Hadry.

Skupina, ve které s přestávkami hrál i Petr Rajchert, se pod vlivem spisovatele Charlese Bukowskeho přejmenovává na Chinaski. A hudební scéna je od toho roku kompletní. Samozřejmě složení hudebníků se léty mění, svými věčnými návraty se proslavil zejména Petr Rajchert. Budiž mu ale ke cti, že i přes své shlédnutí na prknech divadla a pod taktovkou seriálového režiséra neopomněl na své dřívější kamarády. Logo Chinasky, svítící žárovka, která jak sami na svým stránkách hudebníci uvádí, má symbolizovat pozitivní energii, se objevuje spolu s hudbou v seriálu Život na zámku a skupina je záhy pozvána k natáčení filmu Petra Zelenky Mňága: Happyend.

Dá se říci, že od roku 1996 kapela prožívá boom. Hrají po klubech, festivalech, jsou postupně zvaní do živých vysílání v televizích. Na festivalu Sun '97 v pražské Sportovní hale vystupují Chinaski vedle INXS, Sheryl Crow, New Model Army. Nenechá na sebe čekat první větší rádiový singl Dlouhej kouř, který předznamená i vydání stejnojmenné, v pořadí již druhé, desky. V roce 1997 jsou Chinasky na 48. místě ankety Český slavík. Snad se to brzy zlepší, doufají muzikanti a snaží se, seč jim síly stačí. A daří se. Kapela se objevuje v úzkých nominacích na Výroční ceny České Hudební Akademie za rok 1997 v kategoriích: Skupina roku, Alternativní scéna, Skladba roku a Videoklip roku. Pomalu se vrší ocenění a anktety, na kterých skupina získává stále vyšší příčky. Chinaski se objevují v pořadu TV Nova "Rozjezdy pro hvězdy" (spolu s Lucií). V hudebním i nehudebním tisku se pravidelně objevují články, rozhovory, fotky i plakáty. Úspěch vábí úspěch a tak není divu, že se vše daří. 25.5.1998 dostávají Chinaski v pražské restauraci Chelseas zlatou desku za 27000 prodaných nosičů s Dlouhým kouřem. Zároveň je oficiálně oznámena spolupráce s firmou Jim Beam a jejich společné podzimní turné, které vyvrcholí v prosinci koncertem v Lucerně.

Ovšem nevyhne se jim ani zdrcující kritika. Zejména skalní fanoušci hnutí skinheds, označující se ovšem za fanoušky Sparty, neunese vystoupení kapely a atakuje ji kameny. „Občas letí i kelímek piva, „ usměje se nad tím zpěvák Michal Malátný. Ovšem jako správní šoumeni nezapomínají kluci z kapely na charitu. Akce pro Paraple a Nadaci Terezy Maxové nemají jen vylepšit profil skupiny, skutečně se jedná a sociální cítění.

Koncerty se daří. Důkazem toho je i včerejší koncert v Pavlínině Dvoře, který je jen jeden z mnoha na koncertní šňůře Open Air Premium Tour 2004. Následují Třebíč, Rakovník, Loket, Kyjov, Vizovice, Okoř a zakončení v Boskovicích. Pak se kapela přemístí na Slovensko. „Na Slovensko jezdíme vlastně na dovolenou. Hrajeme většinou po malých klubech a to nás baví. Navíc se na nás vždy těší,“ směje se Michal Malátný.

Další články z kultury


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.12.2004 17:18
Titulek: haluzova
Autor: michaela
40
chtěla bych říct že článek je dobrý ale mohlo by tam být víc fotek !!!!!!!!!!:)
Reagovat
Datum: 7.12.2004 17:19
Titulek: bvhghjugh
Autor: gfgfz
159
chtěla bych říct že článek je dobrý ale mohlo by tam být víc fotek !!!!!!!!!!:)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.