KULTURA

Chinaski

23. června 2004, 15:11, kuk
Chinaski

V první školní den v roce 1980 se poprvé Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný, jako žáci 5. třídy ZŠ.
V první školní den v roce 1980 se poprvé Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný, jako žáci 5. třídy ZŠ.

Po různých studentských kapelách, vzniká v r. 1987 první hudební seskupení v plném slova smyslu - Starý hrady. Název vznikl díky tomu, že zkoušky probíhají v zámku Staré Hrady.

Koncem 90. let začínají Grohman a Novotný í poslouchat punk. Vznikají St.Hadry, které se orientují na veselou punkově zaměřenou muziku. Musí zkoušet u Grohmanů doma, protože byli vyhnáni ze Starých Hradů. Jeden jejich koncertů byl násilně ukončen příslušníky VB, protože klidnou východočekou vesničku navštívilo množství pankáčů. Novotného přijali na pražskou Damu, kde se seznámil s Rajchertem a Seydlerema vznikají první dochované nahrávky ze zkušebny, na kterých se objevují písně, z nichž některé jsou dodnes součástí repertoáru Chinaski.

Po revoluci skupina koncertuje, kde se dá - po hospodách a v klubech po celé republice . První písničky se sporadicky objevují v rádiích. V listopadu 1992 ze skupiny odchází Petr Rajchert, kterému se nedaří časově skloubit divadlo, muziku a budoucí manželku, aby se za dva roky zase vrátil a v roce 2000 ze stejných důvodů zase odešel. Skupina se pod vlivem amerického spisovatele Charlese Bukowského přejmenovává na Chinaski. V listopadu 1995 jim vychází první album Chinaski. O dva roky později přichází na svět druhá deska Chinaski Dlouhej kouř, s níž se dostávají do oficiální české hitparády Top 40, která vychází z nejprodávanějších titulů v ČR. Deska se zde udrží téměř 50 týdnů.Řada koncertů je vyprodána již v předprodeji.

Kapela vydala za svého působení celkem sedm alb. Na tom posledním, vydaném v r. 2003, jsou zaznamenány jejich prvotní nahrávky.

Na jejich koncert můžete zavítat v úterý 29. června do Pavlinina dvora v DK Šumperk ve 20:00 hodin.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.10.2004 13:02
Titulek: ihuhuo
Autor: ípuáuio
144
174
Ale jo..dobrý
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.