KULTURA

Krátké představení soutěžících na Blues Aperitiv

9. června 2004, 12:54, -red-
Krátké představení soutěžících na Blues Aperitiv Představujeme Vám bluesové kapely, které byli vybrány do soutěžní přehlídky skupin, které vystoupí na Blues Aperitivu. Porota i diváci rozhodnou o tom, která z kapel se objeví také na podzimním prestižním festivalu Blues Alive......

  Představujeme Vám bluesové kapely, které byli vybrány do soutěžní přehlídky skupin, které vystoupí na Blues Aperitivu. Porota i diváci rozhodnou o tom, která z kapel se objeví také na podzimním prestižním festivalu Blues Alive......BLUES ANGELS /Olomouc/

Skupina byla založena na podzim roku 2000 a za krátkou dobu se stala nedílnou součástí olomoucké klubové scény. Hlavní protagonisté kapely Šindlář – Zbončák spolu působili v 60. a 70. letech v seskupeních jako Angels, Bluesman, Démon a později Jazz Kontrakt. Ostatní hráči jsou ostřílení hudebníci, kteří působí v různých rockových, jazzrockových a bluesových kapelách. V roce 2001 se kapela prezentovala na šumperském Blues Aperitivu a téhož roku vystoupila i na dvou satelitních koncertech Blues Alive. Repertoár skupiny je tvořen převážně z převzatých skladeb světových bluesových velikánů, ale také skladeb vlastních.


NAKED FLOOR /Ostrava/

Formace Naked Floor vznikla v roce 2001. Od svého počátku se soustřeďuje na vlastní tvorbu a stále piluje svůj hudební projev. Hudba je tvorbou kolektivní, texty pocházejí z myšlenek zpěváka Alexe. Jednotlivé skladby jsou spojením hardrocku, blues a grunge. Nálada skladeb je ovlivněna pocitovými vjemy a odráží se v ní vlastní pohled na svět. Zásadní důraz je kladen na respekt individuality a originality. Při svých vystoupeních spolupracuje s řadou regionálních kapel a muzikantů. V současné době hraje Naked Floor ve složení Alex /zpěv, kytara/, Vávra /bicí/, Pája /baskytara/, Max /kytara/.

Hudební vzoreček


MRAKOPLAŠ /Praha/

Inspirována postavou nedostudovaného čaroděje Mrakoplaše z knížky Terryho Pratcheta Úžasná Zeměplocha vytvořila v lednu 1997 trojice muzikantů stejnojmennou kapelu. Duší této formace byl a je Pavel Lipták, který v té době přerušil spolupráci se skupinami Corpus Delicti, BaF a Bonsai a přizval k sobě zpěváka a kytaristu Martina Kalendu /Echolama/ a harmonikáře Petra Vrabce. Tato formace je základem skupiny, která hraje muziku na pomezí blues a rocku a to v malé komorní nebo velké sestavě společně s bubeníkem Václavem Pohlem /Traband, Echolama/ a baskytaristou Jakubem Jurkovičem /Žáha/. Mrakoplaš vystupuje pravidelně v pražských bluesových a rockových klubech, na letních festivalech a všude tam, kde má bluesrock zelenou.


ONKEL FESTER /Praha/

Skupina muzikantů, která začala hrát v roce 1999 pod názvem Holmes Šolmes bezva hrajou. V té době hrála výhradně rockovou klasiku, pravidelně vystupovala v pražských klubech a hospodách /Na Slamníku, U vystřeleného oka, U Rafa…/. Od května 2002 hraje ve složení Petr Moravec /kytara, piano, varhany, harmonika, zpěv/, David Skoumal /sólová kytara, zpěv/, Ondráš Kaloč /baskytara, perkuse/ a Kamil Tabačík /bicí/. Kapela hraje v současnosti ty nejlepší kousky z odkazu bigbítové a bluesové klasiky od šedesátých let až po současnost, občas pro zpestření propašuje do repertoáru něco z vlastní dílny.

Hudební vzoreček


KREM /Glucholazy/

Polská studentská skupina Krem se dala dohromady teprve v červenci roku 2003. Hraje ve sestavě Tomasz Mikolajczyk /kytara/, Mariusz Pabjanek /baskytara/, Radoslaw Kondratowicz /bicí/ a Adrian Kulak /vokály, foukací harmonika/. Kapela hraje blues-rock . První koncert absolvovala v Nyse a následovaly další po celém Polsku i v České republice /Jeseník/.


IN MEMORY / České Budějovice/

Kapela existuje přes čtyři roky. V jejím repertoáru se mísí vlastní tvorba vycházející z blues-rocku přelomu šedesátých a sedmdesátých let a coververze /Muddy Waters, Cream, John Mayall, Jimi Hendrix…/. K celkovému zvuku kapely přispívá dnes již legendární Hammond Organ, Zajímavostí je patnáctiletý bubeník, který hraje s kapelou od svých jedenácti let. In Memory má na kontě přes sto odehraných koncertů /mimo jiné Blues v lese III, Blues Aperitiv III a IV/ a čtvrté místo v celonárodní soutěži Gambrinus rock 2001. V lednu natočila kapela své první album ve studiu Dušana Vozáryho. V Šumperku vystoupí ve složení Petr Kubát /kytara, zpěv/, Josef Fojta /zpěv, kytara/, Michal L. Hořejší /basa/, Jan Reindl /Hammond Organ, piano/ a David Petroušek /bicí/.


TONE DOWN /Praha/

Nové duo z Litvínova, ve kterém se sešli dva muzikanti, kteří již nejsou na klubových scénách žádnými nováčky. Oba jsou domácímu publiku známí především díky svým předchozím projektům, s nimiž po několik let brázdili bluesová pódia po celé naší republice, ale i Evropě. V sestavách Blues Collective, B.B. Band a F.B.I. Band byl dominantní a nepřeslechnutelný vokál leadera a frontmana těchto projektů Vládi Orlovského. Hanka Dundrová (mnohými blues- fans označována za severočeskou bluesovou „Queen“) byla zase několik let oporou mostecké kapely Blues No More a příležitostným hostem zmiňovaného F.B.I. Bandu a dalších –převážně bluesových- těles. Spojení dvou pěveckých individualit v pouhém duu dalo oběma možnost více se soustředit na vokální projev, v čemž se oba evidentně našli a plně zde zúročili své dosavadní hudební zkušenosti. Ve svém repertoáru mají jak vlastní skladby, tak i zajímavé a neotřelé skladby vycházející z amerického folku a blues, to vše ve zcela osobitých úpravách šitých přímo na tělo. Při interpretaci skladeb je ponecháno poměrně dost volnosti a prostoru pro improvizaci, což divákovi zaručuje, že každé vystoupení této dvojice je svým způsobem jedinečné a neopakovatelné.


H – H BLUES /Praha/

Skupina, která hraje už šest let, většinou v pražských klubech /Velmi jemný klub Limonádový Joe, Blues sklep, Golem klub, Solidní nejistota, Malostranská beseda, U malého Glena …/, ale koncertuje i po celé ČR a má zkušenosti i s hraním v zahraničí, kam je zvána od různých náhodných posluchačů /návštěvníků naší republiky/. Složení kapely: Dragan Hoxha / kytara, zpěv/, Vojtěch Hötzel / kytara, foukací harmonika/, Klára Jandečková /zpěv, perkuse/ a Petr Zimák /bicí/. Repertoár kapely sestává z vlastních skladeb v angličtině a češtině, a také z převzatých od bluesových legend /Muddy Waters, Elmore James, Jimmy Reed, Sony Boy Williamson, Mckinley Morganfield, B.B. King, Lee Hooker…/


JANA RUŽIČKOVÁ & BLUES HOUSE /Trnava/

Seskupení Blues House vzniklo v roku 2000 v Trnavě. Charakterizuje ho příjemná atmosféra ve stylu bluesrockové hudby a také skladby od výrazných osobností klasického blues-rocku a moderního amerického R&B. Neméně poutavý je výrazný a téměř až černošský hlas zpěvačky. Zakládajícími členy skupiny byli bubeník Jano Peťkovský a zpěvačka Janka Ružičková. K nim se postupně přidal baskytarista Ľubo Grónsky a kytarista a zpěvák Palo Parízek. Pro tyto aktivní hudebníky nebyl blues žádnou novinkou, podobně jako pro vynikajícího kytaristu Ivana Tomoviče (můžete ho slyšet také v kapele Bluesweisser). Právě v této sestavě poprvé úspěšně vystoupili na festivalu Blues Slovakia 2000 v Trnavě. Od roku 2001 účinkuje v této formaci nový baskytarista Marek Selnekovič a od roku 2003 také nový bubeník Oto Berežný a kytarista Vlado Machala. Profesionalitu a radost z hudby seskupení Blues House si publikum mohlo vychutnat na festivalu Blues Slovakia 2000, 2001 a 2002, Bluesnenie 2003, v klubech na různých místech Slovenska, anebo jako vynikající doprovod vernisáží výstav současného umění v Bratislavě či v Trnavě.


JURAJ „MOJO“ HARUŠTIAK /Bratislava/

Kytarista Juraj Haruštiak vyystupuje jako sólista, ale i s různým spoluhráči po celém Slovensku a v Německu. Jedním z nejvýraznějších momentů v jeho muzikantském životě byl například společný dvojkoncert s francouzským bluesovým kytaristou a entertainerem Philipem Menardem. V roce 2002 začal pravidelně jako host vystupovat v rámci bluesových session Ďura Turteva v klubu Hlava XXII v Bratislavě. Emotivní, výrazný hlasový projev Juraja Haruštiaka, podtrhnutý dominantním basem, čerpá ze stylu zpěváků delta blues, zvuk akustické kytary je tvořen zvláštní směsí intenzívního rytmu a poloticha. Do této směsi Juraj čím dál častěji přimíchává silné doušky ragtimu a boogie. Jeho repertoár se skládá z upravených standardů a vlastních skladeb se slovenskými texty. Tyto písně se z textového hlediska vyznačují nápadnou dávkou sebeironie a překvapivou pointou.


DBB /Plzeň/

Plzeňská skupina má za sebou teprve půldruhého roku existence. Vznikla z touhy hrát trochu jinou hudbu, než bylo do té doby u jejích členů zvykem. Snaží se o vlastní repertoár, protože hrát standardy prý umí hrát jiní lépe. Nejdůležitější pro DBB je ovšem to, aby jejich muzika byla pohodová a lidi pokud možno těšila. V Šumperku vystoupí ve složení Bára Polívková /zpěv, flétny/, Michal Kovács /kytara, zpěv/, Ivan Habernal /basové kytary/, Jindra Liška /sax, flétny/, Láďa Pešta /bicí, zpěv/, Jirka Koutný /perkuse/.


ŠANTA A BLAŽO /Poprad/

Števo Šanta a Tomáš Blažo spolu hrají od roku 1995, nejprve e folkrockové skupině Drink, později v etnofolkové Lesnej Zmesi a od roku 2000 jako duo. Hudbu a texty tvoří Števo, který zároveň zpívá a hraje na rytmickou kytaru. Tomáš hraje sóla na klasickou kytaru s nylonovými strunami. V repertoáru mají kromě vlastních písní také skladby R. Johnsona, N. Colea, H. Leadbettera a dalších bluesmanů. Duo Šanta a Blažo vystupuje ve slovenských klubech, kavárnách a na festivalech /vítězství na festivalu Strunobranie 1996 a 1998, finále BB Fest 2003/.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.