KULTURA

Rozhovor s Evou Henychovou

12. května 2004, 10:53, Rejdakce
Rozhovor s Evou Henychovou Již třináctým rokem brázdí Eva Henychová se svojí kytarou vody české hudební scény. Diváci jejích koncertů plní prostory malých klubů, čajoven, kostelů, kaplí, koncertních síní, ale i velkých divadel.
   Již třináctým rokem brázdí Eva Henychová se svojí kytarou vody české hudební scény. Diváci jejích koncertů plní prostory malých klubů, čajoven, kostelů, kaplí, koncertních síní, ale i velkých divadel.

Často vystupuje ve věznicích, do zahraničí jezdí hrát a zpívat českým krajanům.

A čím si vlastně získává své posluchače? Na prvním místě je to kvalitní původní tvorba, všechny své písně si napsala sama, nadprůměrná interpretace, ale především je to její charisma, upřímnost a bezprostřednost projevu, schopnost vcítit se do publika, komunikovat s ním.

"Písně, které zpívám, jsou upřímné výpovědi z mého života, což není pouze radostné jásání o životě a lásce, ale i o bolesti, krizích a prohrách. Třeba i o mém vnitřním zlu, se kterým bojuji, stejně jako každý. Ve výsledku koncertu však myslím, že to vyzní pozitivně, a doufám, že to provokuje lidi k přemýšlení. Sbírám malé procento národa, které nesedá každý večer u televize a nesoutěží o milióny nebo nesleduje stodílové seriály. Na mé koncerty chodí lidé, kteří mě opravdu chtějí slyšet; proto, že se jim to líbí, a ne proto, že viděli někde nějakou bombastickou reklamu. Myslím, že moje cesta se ubírá tímto směrem." řekla o sobě a své tvorbě Eva.

1) Mohla bys nám na úvod říct pár slov o svých začátcích?
Od dětství se věnuji hudbě a možná mě někdo ještě pořád pozná v dětské roli Jarky ze seriálu My holky z městečka. Vystudovala jsem na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze obory kytara a zpěv.

2) Co pokládáš za svůj největší dosavadní úspěch?
Na poli hudebním je to určitě vítězství na Portě v roce 1991, kterým se odstartovala má kariéra písničkářky, vítězství Zahrádky písničkářů v rámci festivalu Zahrada, vydání tří desek, vystupování po Evropě a zkrátka a dobře to, že je mi můj koníček prací.

3) Vydala jsi další CD, kolikáté je to v pořadí a čím se liší od těch předchozích? Jak jsi s ním spokojená?
Myslím, že všechno se dá vylepšit, všechno se dá udělat jinak a snad i lépe… V rámci možností jsem se svým třetím CD spokojená, co jsem chtěla svým posluchačům sdělit je zdokumentováno. Deska je to dost odlišná od těch dvou předchozích, zrcadlí se v ní můj názorový posun a mé přátelství s muzikanty z trochu jiného hudebního světa. Možná to některé mé posluchače odradí, ale možná tím oslovím zase jiné.

4) Jaké jsou tvoje plány do nejbližší budoucnosti?
Jsem zatím plná svého CD a cest a rozhovorů, okolní svět stále někam pospíchá, možná se v rámci svého pobytu „na okraji“ rozhodnu nějakou dobu nedělat a neplánovat vůbec nic.

Eva Henychová vystoupí v úterý 18.5.2004 ve 20 hod. literární čajovně Aura na Lužickosrbská ul. v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).