KULTURA

Dvořák hraje Dvořáka

4. května 2004, 13:43, jd
Dvořák hraje Dvořáka 1.května 2004 jsme vzpomenuli stého výročí úmrtí jednoho z našich největších skladatelů, Antonína Dvořáka. Také pořadatelé cyklu Klasika Viva v čele s MgA.Romanem Janků připravili u této příležitosti jedinečný vzpomínkový koncert.
   1.května 2004 jsme vzpomenuli stého výročí úmrtí jednoho z našich největších skladatelů, Antonína Dvořáka. Také pořadatelé cyklu Klasika Viva v čele s MgA.Romanem Janků připravili u této příležitosti jedinečný vzpomínkový koncert.

V rámci Talentina 2004, které již po sedmnácté pořádá ve Zlíně Filharmonie Bohuslava Martinů, zavítá tento významný moravský orchestr také do Šumperka. Poprvé ve své historii se uskuteční koncert v rámci festivalu Talentinum také v Šumperku a hned ve spojení s koncertem zcela mimořádným.

7.května od 19 hodin rozezní takty Dvořákovy hudby velký sál Domu kultury v Šumperku. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou mladého dirigenta Marka Štryncla zahrají Koncert pro housle a orchestr a moll a Symfonii č.8 „Anglickou“.

Dirigent Marek Štryncl absolvoval teplickou konzervatoř v oborech violoncello a dirigování. V letech 1994 - 95 působil jako koncertní mistr Severočeské filharmonie v Teplicích. Kromě studia na Dresdner Akademie für alte Musik se zúčastnil mnoha kurzů s dobově interpretačním zaměřením (Chinon, Mainz, Basel, Valtice...). V roce 2002 absolvoval Akademii múzických umění v Praze v oboru dirigování (R. Eliška, F. Vajnar, T. Koutník). Zájem o dobovou interpretaci ho v roce 1992 přivedl k založení souboru Musica Florea, s nímž jako dirigent pořídil v roce 1994 nahrávku Zelenkovy Missa Sanctissimae Trinitatis, která obdržela nejvyšší ocenění v prestižním francouzském časopise Diapason. O rok později provedl toto dílo na festivalu Pražské jaro. Mezi dalšími nahrávkami vyniká CD pro společnost Polygram Deutsche Gramophon, na němž Musica Florea doprovází Magdalénu Koženou v áriích z kantát a oratorií J. S. Bacha. Tato nahrávka získala ocenění „Zlatá Harmonie 1997“ jako nejlepší nahrávka roku. V roce 2003 převzal prestižní ocenění Cannes Classical Award na světovém hudebním veletrhu MIDEM za nahrávku Melodramatu de Sancto Wenceslao – Sub olea pacis et palma virtutis J. D. Zelenky (Supraphon, 2001). Kromě četné nahrávací činnosti se Marek Štryncl účastní prestižních domácích i zahraničních festivalů.

Jako sólista se v Šumperku představí vynikající český houslista, jmenovec Antonína Dvořáka, Václav Dvořák. Václav Dvořák vystudoval Konzervatoř v Brně ve třídě prof. Jana Stanovského, koncertního mistra Státní filharmonie Brno. V roce 2000 absolvoval Akademii múzických umění v Praze u prof. Václava Snítila. Svá studia uzavřel v sólistické třídě na Dánské královské akademii v Kodani pod vedením renomovaného prof. Milana Vítka. Účastnil se obrovské ho množství interpretačních kurzů (Keshet Eilon v Izraeli, studoval mj. u mistrů Shlomo Mintze a Idy Haendel, Soesterberg v Holandsku u prof. Felixe Andrievského a prof. Borise Kuschnira, Kodaň v Dánsku pod vedením Sylvie Rosenberg a Federica Agostiniho, Semmering v Rakousku, Litomyšl). Za svou krátkou ale bohatou kariéru posbíral Václav dvořák cenné vavříny na různých soutěžích. V roce 1990 to byla 3. cena v mezinárodní soutěži Jaroslava Kociana, v roce 1993 2. cena ze Soutěže Konzervatoří, v roce 1997 3. cena na Janáčkově soutěži v Semmeringu, Rakousko, v tomtéž roce postoupil do semifinále soutěže Václava Humla v Zagrebu, Chorvatsko a v roce 1999 se stal účastníkem semifinále soutěže Carla Nielsena v New Yorku, USA. Vystoupil na řadě koncertů v ČR a v Dánsku, ve Francii, v Belgii, Finsku, Holandsku, Chorvatsku, Itálii, Izraeli, Německu (Berlín), Rakousku, Slovensku, Švýcarsku a USA. Spolupracoval s Českou komorní filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Západočeským orchestrem Mariánské Lázně, Orchestrem Královské Dánské akademie v Kodani, komorním orchestrem Musicordes, Brněnským komorním orchestrem, či Biberovým komorním orchestrem a dirigenty Klausem Weise, Petrem Vronským, Vojtěchem Spurným, Petrem Chromčákem, Danielem Glineur, Tomášem Netopilem a Markem Valáškem. Václav Dvořák je vítězem řady soutěží komorních souborů (Duškova v Praze), zúčastnil se mistrovských kurzů pod vedením Norberta Brainina (Amadeus kvartet), Valentina Berlinského (Borodin kvartet) a Tima Frederiksena, letech 1998-2000 byl primáriem Slovanského kvarteta v Dánsku a od roku 2001 je primáriem Kvarteta Václava Dvořáka.

Koncert 7.května 2004 začíná v 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.