KULTURA

Dvořák hraje Dvořáka

4. května 2004, 13:43, jd
Dvořák hraje Dvořáka 1.května 2004 jsme vzpomenuli stého výročí úmrtí jednoho z našich největších skladatelů, Antonína Dvořáka. Také pořadatelé cyklu Klasika Viva v čele s MgA.Romanem Janků připravili u této příležitosti jedinečný vzpomínkový koncert.
   1.května 2004 jsme vzpomenuli stého výročí úmrtí jednoho z našich největších skladatelů, Antonína Dvořáka. Také pořadatelé cyklu Klasika Viva v čele s MgA.Romanem Janků připravili u této příležitosti jedinečný vzpomínkový koncert.

V rámci Talentina 2004, které již po sedmnácté pořádá ve Zlíně Filharmonie Bohuslava Martinů, zavítá tento významný moravský orchestr také do Šumperka. Poprvé ve své historii se uskuteční koncert v rámci festivalu Talentinum také v Šumperku a hned ve spojení s koncertem zcela mimořádným.

7.května od 19 hodin rozezní takty Dvořákovy hudby velký sál Domu kultury v Šumperku. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou mladého dirigenta Marka Štryncla zahrají Koncert pro housle a orchestr a moll a Symfonii č.8 „Anglickou“.

Dirigent Marek Štryncl absolvoval teplickou konzervatoř v oborech violoncello a dirigování. V letech 1994 - 95 působil jako koncertní mistr Severočeské filharmonie v Teplicích. Kromě studia na Dresdner Akademie für alte Musik se zúčastnil mnoha kurzů s dobově interpretačním zaměřením (Chinon, Mainz, Basel, Valtice...). V roce 2002 absolvoval Akademii múzických umění v Praze v oboru dirigování (R. Eliška, F. Vajnar, T. Koutník). Zájem o dobovou interpretaci ho v roce 1992 přivedl k založení souboru Musica Florea, s nímž jako dirigent pořídil v roce 1994 nahrávku Zelenkovy Missa Sanctissimae Trinitatis, která obdržela nejvyšší ocenění v prestižním francouzském časopise Diapason. O rok později provedl toto dílo na festivalu Pražské jaro. Mezi dalšími nahrávkami vyniká CD pro společnost Polygram Deutsche Gramophon, na němž Musica Florea doprovází Magdalénu Koženou v áriích z kantát a oratorií J. S. Bacha. Tato nahrávka získala ocenění „Zlatá Harmonie 1997“ jako nejlepší nahrávka roku. V roce 2003 převzal prestižní ocenění Cannes Classical Award na světovém hudebním veletrhu MIDEM za nahrávku Melodramatu de Sancto Wenceslao – Sub olea pacis et palma virtutis J. D. Zelenky (Supraphon, 2001). Kromě četné nahrávací činnosti se Marek Štryncl účastní prestižních domácích i zahraničních festivalů.

Jako sólista se v Šumperku představí vynikající český houslista, jmenovec Antonína Dvořáka, Václav Dvořák. Václav Dvořák vystudoval Konzervatoř v Brně ve třídě prof. Jana Stanovského, koncertního mistra Státní filharmonie Brno. V roce 2000 absolvoval Akademii múzických umění v Praze u prof. Václava Snítila. Svá studia uzavřel v sólistické třídě na Dánské královské akademii v Kodani pod vedením renomovaného prof. Milana Vítka. Účastnil se obrovské ho množství interpretačních kurzů (Keshet Eilon v Izraeli, studoval mj. u mistrů Shlomo Mintze a Idy Haendel, Soesterberg v Holandsku u prof. Felixe Andrievského a prof. Borise Kuschnira, Kodaň v Dánsku pod vedením Sylvie Rosenberg a Federica Agostiniho, Semmering v Rakousku, Litomyšl). Za svou krátkou ale bohatou kariéru posbíral Václav dvořák cenné vavříny na různých soutěžích. V roce 1990 to byla 3. cena v mezinárodní soutěži Jaroslava Kociana, v roce 1993 2. cena ze Soutěže Konzervatoří, v roce 1997 3. cena na Janáčkově soutěži v Semmeringu, Rakousko, v tomtéž roce postoupil do semifinále soutěže Václava Humla v Zagrebu, Chorvatsko a v roce 1999 se stal účastníkem semifinále soutěže Carla Nielsena v New Yorku, USA. Vystoupil na řadě koncertů v ČR a v Dánsku, ve Francii, v Belgii, Finsku, Holandsku, Chorvatsku, Itálii, Izraeli, Německu (Berlín), Rakousku, Slovensku, Švýcarsku a USA. Spolupracoval s Českou komorní filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Západočeským orchestrem Mariánské Lázně, Orchestrem Královské Dánské akademie v Kodani, komorním orchestrem Musicordes, Brněnským komorním orchestrem, či Biberovým komorním orchestrem a dirigenty Klausem Weise, Petrem Vronským, Vojtěchem Spurným, Petrem Chromčákem, Danielem Glineur, Tomášem Netopilem a Markem Valáškem. Václav Dvořák je vítězem řady soutěží komorních souborů (Duškova v Praze), zúčastnil se mistrovských kurzů pod vedením Norberta Brainina (Amadeus kvartet), Valentina Berlinského (Borodin kvartet) a Tima Frederiksena, letech 1998-2000 byl primáriem Slovanského kvarteta v Dánsku a od roku 2001 je primáriem Kvarteta Václava Dvořáka.

Koncert 7.května 2004 začíná v 19 hodin ve velkém sále Domu kultury v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru