KULTURA

Terry Lee Hale

8. dubna 2004, 09:59, kuk
Terry Lee Hale Nově otevřený H-Club přivítá tohoto výjimečný kytaristu, hráče na dobro a zpěváka, pocházejícího z Texasu v pátek 16. dubna.

Nově otevřený H-Club přivítá tohoto výjimečný kytaristu, hráče na dobro a zpěváka, pocházejícího z Texasu v pátek 16. dubna.


Terry Lee Hall v našem městě vystoupil již jednou, a to v rámci festivalu Blues Alive 2002 v odpoledni nazvaném Folk & blues, na kterém se setkal s velkým ohlasem publika. Jeho hudba se pohybuje na pomezí folku, blues, ale také rocku. Tentokrát přijede v triu s chorvatským bubeníkem a irským kontrabasistou představit svoji novou desku.

O svém dětství Terry říká: "Musel jsem během deseti let chodit alespoň do 12 škol. Kamarádů jsem měl jen málo, zato jsem si vytvořil dobrou představivost a naprosto mi nedělalo potíže být sám.". Velký dojem na něj udělalo seznámení s hudbou reverenda Gary Davise, pouličního zpěváka a kazatele. "Když jsem ho uslyšel, došlo mi, že přesně tenhle zvuk bych chtěl z kytary dostat. Plný, mocný a vzrušující."

V roce 1984 se Terry Lee Hale rozhodl i s dcerou přestěhovat do Seattlu. Dnes o tomto osudovém kroku říká: "Bylo to v roce 1984 a Seattle se přímo nabízel -- bylo to místo, kde jsem všechny ty styly, které jsem kdy pochytil, mohl konečně uspořádat do nějakého uceleného balíku." V Seattlu pracoval v barech a přivydělával si ve vícerých klubech jako koncertní agent. Právě tato činnost byla pro něj osobně i pro celou tamní hudební scénu velice důležitá -- byl to právě on, kdo pomohl do klubů v Seattlu dostat kapely, které později proslavily značku Sub Pop a staly se synonymem slova grunge. Stihl založit rhythm'n'bluesovou skupinu The Ones, jejímž členem byl i pozdější legendární zvukový inženýr Jack Endino. Než v roce 1985 odešel Endino do skupiny Skin Yard, stačili The Ones vydat jednu kazetu. Terry Lee Hale se poté opět ocitl na sólové dráze, nadále jako "svobodný otec" vychovával svoji dceru, po nocích hrál v klubech v Seattlu a okolí.

Jako písničkář pohybující se na pomezí blues, rocku a folku to v hudebním světě na začátku 90. let neměl lehké. Dnes koncertuje po celých Spojených státech a od začátku 90. let jezdí pravidelně na turné i do Evropy. Žije střídavě v Seattlu a na pobřeží Bretaně ve Francii.   


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.