KULTURA

Vězeňská kapela pokřtila CD

30. března 2004, 12:10, -jas-
Vězeňská kapela pokřtila CD MÍROV - První CD s devíti skladbami nazvané Collection Experiences nahrála za zdmi nejtěžšího žaláře v tuzemsku na Mírově tamní doom metalová kapela The Striker. Křest čerstvě natočeného alba proběhl v sobotu přímo v prostorách věznice, kde pětice hudebníků zahrála spoluvězňům.
MÍROV - První CD s devíti skladbami nazvané Collection Experiences nahrála za zdmi nejtěžšího žaláře v tuzemsku na Mírově tamní doom metalová kapela The Striker. Křest čerstvě natočeného alba proběhl v sobotu přímo v prostorách věznice, kde pětice hudebníků zahrála spoluvězňům.

Všichni hudebníci si odpykávají vysoké tresty, mezi nimi nechybí ani odsouzení za vraždu. Přesto parta mladíků se rozhodla něco ve věznici dělat. „Kromě kapely provozujeme kytarovou školu a rockový klub Rock Café,“ uvedl lídr kapely sedmadvacetiletý Martin Škrovánek. Ten má za sebou sedm let v moravské bastile a příští rok jej pravděpodobně čeká podmínečné propuštění. „Těším se domů. Neztratil jsem vazby s rodinou a přáteli. Jsem s nimi stále v kontaktu,“ dodal. Kmotrem jejich prvního alba se stal umělecký řezbář Jaroslav Beneš z nedalekých Loštic. Na sobotním koncertu si společně s hudebníky zahrál i jejich vedoucí pedagog Petr Navrátil. „Bohužel z devíti kapel nyní zde fungují jen dvě. Je to proto, že musí mít při zkouškách trvalý dozor, což nejsme schopni zajistit. Každopádně je dobře, když se vychovatel zapojí do činnosti. Neměl bych problém si s nimi zahrát třeba volejbal. Baví nás to oboustranně,“ poznamenal Navrátil. Kapela za zdmi Mírova funguje už dva roky. V současné sestavě hrají muzikanti devět měsíců. Loni se jim podařilo uspořádat metalový festival, na kterém zahráli doom metalová formace Dying Passion ze Šumperka a hard rockový Drift z Jindřichova. Už tehdy se podařilo přehlídku uskutečnit ve spolupráci s rockovým pořadem Rockle Českého rozhlasu Olomouc. „The Striker mi poslali nahrávku, kterou jsme odvysílali v rámci pořadu. Podařilo se za minimální náklady vydat několik kusů CD. Ty budou mít k dispozici členové kapely, vedení věznice a Český rozhlas Olomouc,“ uvedla moderátorka Rockle Šárka Rusňáková. Mírovská doom metalová kapela hraje zásadně své skladby. „Od začátku jsme si řekli, že nebudeme nikoho kopírovat. Jsme rádi, že se nám naše skladby podařilo nahrát. Je to i díky tomu, že vedení věznice nám povolilo mít své vlastní nástroje,“ uvedl sólový kytarista a zpěvák třicetiletý Jarda Březina. Samotné nahrávání CD probíhalo přímo ve věznici. Podařilo se to za rekordních šest hodin. Kvůli špatné akustice se zpěv musel natáčet na záchodě. „Všude tady jsou místnosti s půlkruhovými zdmi, což nešlo. Tak jsme nakonec vymysleli, že záchod bude nejlepší místnost pro zpívání,“ popsal Martin, který je zároveň i autorem většiny skladeb. Hráč na bicí má dokonce hudební vzdělání. „Vystudoval jsem konzervatoř,“ potvrdil bubeník Robert Kotlánek. Ostatní členové s hudbou, jak sami říkají, v minulosti spíše blbli. Možnosti poslechnout si skladby odsouzených The Striker jsou dvě. Jednak je mohou lidé slyšet první dubnové pondělí v magazínu Rockle nebo si je stáhnout na webových stránkách ve formátu MP3, které mají být zprovozněny v průběhu dubna.   


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.