KULTURA

Šumperská klasika již není, ať žije Klasika Viva

25. února 2004, 12:00, téma KLASIKA VIVA, kuk
Koncertní cyklus v Šumperku zahajuje čtvrtou sezónu. Projekt, který získal v minulém roce širokou podporu veřejnosti i partnerů, mění od letošního roku svou strukturu. Úspěchy pořadatelů v Šumperku oslovily také kompetentní osoby v Králíkách a v Jeseníku.

Koncertní cyklus v Šumperku zahajuje čtvrtou sezónu. Projekt, který získal vminulém roce širokou podporu veřejnosti i partnerů, mění od letošního rokusvou strukturu. Úspěchy pořadatelů v Šumperku oslovily také kompetentníosoby v Králíkách a v Jeseníku.Ve společné koalici pořadatelů z těchto městnabídneme příznivcům klasické hudby to nejlepší, co lze v našich podmínkáchpro hudební veřejnost připravit. Budeme pořádat více než třicet koncertů vevšech těchto městech. Tento rozšířený projekt bude mít také nové jméno.Klasika Viva. MgA.Roman Janků a agentura J+D, která stojí v čele tétoiniciativy, jsou přesvědčeni, že je to jedna z možností, jak odvětví kulturypomoci a nabídnout nejvyšší kvalitu posluchačům.

Cyklus koncertů Klasika Viva nabídne v Šumperku čtrnáct koncertů. Mezijinými vystoupí v Šumperku laureátka Pražského jara, varhanice Eva Bublová,připravujeme společný koncert s Festivalem Jazz Pramet Šumperk, na květen jepřipravován slavnostní koncert u příležitosti 100.výročí úmrtí AntonínaDvořáka. Není bez zajímavosti, že na tomto koncertu zazní Dvořákovy skladby.

Zahajovací koncert připravujeme na 2.března. Ve výstavní síni Vlastivědnéhomuzea vystoupí výjimečné pěvecké těleso Consortium cameralis bohemiensis.Hudební soubor Consortium Cameralis Bohemiensis je zaměřený na duchovnítvorbu ve stylovém rozpětí od počátku 16. století až po století )dvacáté. Snaží se o zachování původního hlasového čivokálně-instrumentálního obsazení. To v praxi znamená rehabilitaci komorníhopěveckého projevu v malém počtu účinkujících, většinou kvartetu, včetněvarhanního doprovodu. Soubor se skládá ze dvou věkově rozlišných skupin,přičemž všichni členové jsou stálí nebo externí spolupracovníci Pražskéhofilharmonického sboru, mimo své vlastní sólové aktivity. Cílem je přiblížitposluchačům krásu duchovní hudby, někdy neprávem opomíjené. Do programustaví díla navzájem k sobě kontrastní, aby lidem přiblížil různá stylováobdobí a zpracování mnohdy stejných námětů odlišnými způsoby.Soubor nebude vystupovat v Šumperku náhodou. Shodou okolností je členkousouboru odchovankyně Šumperského dětského sboru a absolventka Pražskékonzervatoře Veronika Fučíková. Je výborné, že můžeme publiku na severníMoravě představit umění našich rodáků.Koncert začíná v 19 hodin ve výstavní síni Vlastivědného muzea, na programuzazní díla G.F.Händela, F.X.Brixiho, A.Lottiho, G.B.Pergolesiho, J.Haydna,W.A.Mozarta, P.Ebena a L.Janáčka.Stálým příznivcům jsme opět připravili abonentní karty, které jsou jižněkolik týdnů v prodeji v předprodeji Domu kultury a v pokladně Informačníhocentra.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.