KULTURA

Za vznik slova BLUES může pravděpodobně Jára da Cimrman

7. října 2003, 11:29, http://2003.bluesalive.cz/ohlasy
   ZAJÍMAVOST - Na www stranách festivalu BLUES ALIVE najdete kromě jiného také rubriku ohlasy, kde se z diskuse bluesových nadšenců dozvíte nejen o předchozích ročnících festivalu a o tom, co se ve světě blues děje zajímavého, ale narazit můžete také na velmi překvapivé informace ...
   ZAJÍMAVOST - Na www stranách festivalu BLUES ALIVE najdete kromě jiného také rubriku ohlasy, kde se z diskuse bluesových nadšenců dozvíte nejen o předchozích ročnících festivalu a o tom, co se ve světě blues děje zajímavého, ale narazit můžete také na velmi překvapivé informace. Naši rejdakci zaujal například tento příspěvek:

   Nebýt českého ducha, nebylo by zřejmě ani BLUES... Jak uvádí Jára Cimrman ve svých vzpomínkách z cest po Americe "Zápisky z Nového Světa" (vyd. vlastním nákladem v r. 1913) v kapitole XVI:

  "Při putování podél mohutné řeky, jež se honosila hrdým jménem Otec vod, se mi v místě, nazývaném Jasoňovo údolí, stala pozoruhodná příhoda.

Na pozvání zdejších černých rolníků jsem se zúčastnil jedné místní nedělní veselice. Právě skončilo období sklizně a rolníci tedy měli co oslavovat. Jejich veselá, až skotačivá, velmi rytmická hudba mě velmi okouzlila a tak není divu, že, posilněn několika doušky místní pálenky, zapojil jsem se i já do všeobecného veselí.

I tu přišlo mi na mysl, jakožto pravému vlastenci, předvést alespoň nějaký úryvek naší lidové hudby, a tedy zjednav si klid, spustil jsem směs moravských verbuňků, které jsem doplnil ukázkami lidových tanců.

Snad byla na vině poněkud kluzká hliněná podlaha, snad pálenka, zkrátka jsem uklouzl a o jeden z volně stojících sudů se zle udeřil do obličeje. Ve tváři se mi okamžitě začala tvořit úctyhodná modřina a tak jsem první chvíli váhal, zda produkci předčasně neukončit, ale vlastenectví ve mě mi velelo nenechat dopadnout byť jediný stín slabosti na malý národ, k němuž přísluším, a tak pokračoval jsem ve zpěvu.

Bolest však poněkud omezila mou schopnost přesné intonace a tak se do zpěvu vloudily tóny, jež by vzdělaný Evropan nejspíše označil za falešné, nicméně celkový projev, měl jsem dojem, vyzněl natolik silně, že na všechny shromážděné vesničany udělal hluboký dojem.

Když ke mně poté, co jsem dozpíval, přistoupil jeden ze starších zdejší obce a otázal se: "A tohle je co?", odvětil jsem: "To je modřina!" "Modřina? Ó! Ta je velká!" vyhrkl onen rolník, načež všichni přítomní zaburáceli na znamení souhlasu. Poté jsem se zdvořile omluvil a odebral se na lože.

Druhého dne odpoledne, bloumaje po okolí, potkal jsem ke svému údivu hned na několika místech mladé černochy, kterak se za doprovodu kytary pokoušeli napodobit můj včerejší výstup. Na otázku, co to zpívají, říkali mi: "To je píseň muže, jenž má modřinu". Marně jsem se těm prostým venkovanům snažil vysvětlit, že se nejedná o mou píseň, ale o písně lidu mé země, nicméně potěšilo mne, přiznávám, že snad i mou zásluhou zasila moravská lidová píseň své sémě i zde, v této úrodné části Nového Světa."

  Tolik klasik. Z tohoto úryvku z díla Cimrmanova je zcela zřejmé, že slovo BLUES vzniklo zkomolením slova BRUISE (modřina). Z pohledu černého zemědělce pak mohl znít celý dialog asi takhle: "And that's what?" ("A tohle je co?") "That's the blues!" ("To je blues!") "Blues? Oh! That's big!" ("Blues? Ó! To je skvělý!") a další citovaná věta pak následovně: "That's a song of man, who have the blues!" ("To je píseň muže, jenž má blues").

  Je nesporné, že krevní podlitina ve tváři bílého muže, spolu s vypjatým pěveckým výkonem (na pořadí zřejmě nezáleží), musely na místní obyvatele udělat silný dojem. Ne snad, že by jejich život byl na podlitiny skoupý, ale díky své černé pleti jednoduše nemohly jejich modřiny vypadat tak působivě (proto je také docela možné, že výraz BRUISE vůbec neznali) a hlavně - z Cimrmanovy nehody si pro sebe vyvodili sice poněkud nepřesný, ale veskrze geniální závěr: Když už si dáš po hubě, tak si aspoň zazpívej!

   BLUES se tak ujalo jako naprosto nové slovo, které původně zřejmě vyjadřovalo především umělecké ztvárnění intenzivního, obvykle bolestného, prožitku. A přestože toto slovo nabývalo postupem času svůj svébytný význam jako něco, co vypovídá více o stavu mysli než o stavu těla, jeho vztah k Cimrmanově modřině ve tváři zůstal nezapomenut.

  Ve světle tohoto poznání lze pak poměrně snadno správně pochopit některé výrazy, které zdánlivě nedávají hlubší smysl, například : "My baby left me, I'm blue" - z textu zcela jasně vyplývá, že ona dívka neopustila autora písně příliš pokojným způsobem. Nebo v jiné písni, kde se zpívá : "I woke up this mornin' ... You know 'bout 'at I, got these old walkin' blues", nejde zjevně o nic jiného než o výron v kotníku, který zejména po ránu, kdy jsou údy ještě ztuhlé, dokáže být obzvláště nepříjemný. (Srovnej Jan Spálený, Aceton Blues: "... výron v jednom ze svých četných zápěstí ...").

  A může snad někdo zpochybnit, že drsná, o domácím násilí pojednávající píseň "Everyday I Have The Blues" přímo vychází ze známé "Eště som sa neoženil, už ma žena bije"?

  V současné době, kdy termín BLUES zdomácněl snad ve všech jazycích světa, by asi bylo pošetilé domáhat se nápravy, mimo jiné i kvůli tomu, že například taková výzva, jako: "Chlapci, pojďme si zahrát nějakou tu modřinu!", by mohla vést k něčemu úplně jinému, než by zřejmě vyzyvatel očekával. Postačí, myslím, že víme, že slovo BLUES (případně BLUS, jak půvabně říkají a píší Ostravaci) tkví ve středoevropské půdě přinejmenším stejně pevně jako "slivovica", "burčák" nebo "pistole" (dříve, samozřejmě, "píšťala"). A až třeba někdy uslyšíte, jak někdo zpívá "Mám modřinu pod levým okem ...", vězte, že je to ryzí BLUES.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru