KULTURA

Šumperská klasika rozezní evangelický kostel

8. května 2003, 10:00, Roman Janků, Agentura J+D
Šumperská klasika rozezní evangelický kostel    POZVÁNKA - Po veleúspěšném koncertě v úterý 29.dubna, kdy obřadní síň šumperské radnice ani neměla dostatek židlí pro návštěvníky koncertu Šumperské klasiky a Stamocivo kvarteto odjíždělo s opravdovým nadšením, zvou pořadatelé cyklu opět na koncert. Tentokráte bude hudbou znít evangelický kostel. Pozvání na úterý 13.května přijalo ojedinělé Moravské klavírní trio.
   POZVÁNKA - Po veleúspěšném koncertě v úterý 29.dubna, kdy obřadní síň šumperské radnice ani neměla dostatek židlí pro návštěvníky koncertu Šumperské klasiky a Stamocivo kvarteto odjíždělo s opravdovým nadšením, zvou pořadatelé cyklu opět na koncert. Tentokráte bude hudbou znít evangelický kostel. Pozvání na úterý 13.května přijalo ojedinělé Moravské klavírní trio.

  Soubor se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997, kdy vzniklo z iniciativy členů Státní filharmonie Brno. V současném složení (po změně na postu violoncellisty) pak působí od roku 1999.Členové tria usilují o promyšlenou, vyváženou a umělecky náročnou interpretaci stěžejních skladeb triového repertoáru prověřených sítem času, nevyhýbají se však ani současné tvorbě žijících autorů, jejichž skladby kladou často na soubor neobvyklé interpretační nároky.

  Zejména pro své novoroční koncerty, které již v městě pod Špilberkem mají svou tradici, vyhledává soubor úpravy známých a posluchačsky vděčných operních a symfonických skladeb, jimiž vhodně doplňuje svou programovou nabídku. Za dobu své existence absolvovalo Moravské klavírní trio v České republice i v zahraničí celou řadu vystoupení, která se setkávají s příznivým hodnocením odborné veřejnosti i živým ohlasem širokého publika.

  Houslista Jiří Jahoda Vystudoval brněnskou konzervatoř u prof. B.Kotmela a JAMU v houslové třídě Prof. A.Sýkory. V r. 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie (dir. J.Bělohlávek). Pravidelně se věnuje činnosti v komorních souborech a spolupracuje s Českým rozhlasem. Od r. 1995 zastává funkci koncertního mistra II. houslí ve Státní filharmonii Brno.

  Klavíristka Jana Ryšánková je absolventkou ostravské konzervatoře (M. Toaderová) a JAMU v Brně (Prof. Z.Hnát). V roce 1989 získala II.cenu v soutěži konzervatoří ČSR a čestné uznání v soutěži B.Smetany v Hradci Králové roku 1990. Zúčastnila se Mistrovských interpretačních kurzů v Piešťanech a v Brně. Sólově vystoupila s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s Moravskou filharmonií Olomouc. Od dob studia na JAMU se začala specializovat na komorní hudbu ve spolupráci s různými sólisty. Nyní působí jako odborná asistentka JAMU v Brně.

  Miroslav Zicha, který působí v triu na violoncello, studoval brněnskou konzervatoř a JAMU u prof. Bedřicha Havlíka. Vzdělání si doplnil aspirantským studiem u Prof. M. Sádla a účastí na interpretačních kurzech u Prof. E. Rautia. Během studia se zúčastnil řady soutěží , z nichž nejvýznamnější byla mezinárodní soutěž v Mnichově v roce 1984. Od roku 1985 působí pedagogicky na brněnské konzervatoři a od roku 1995 také na JAMU v Brně. Vedle pedagogické práce se intenzivně věnuje komorní hře, zejména v Triu Bohuslava Martinů (1985 – 1999), s nímž koncertoval v řadě evropských zemí. Od roku 1999 je členem Moravského klavírního tria.

  Pro svůj koncert v Šumperku si Moravské klavírní trio vybralo skladby J.Haydna, B.Martinů a B.Smetany. Koncert v úterý 13.května začíná v 19 hodin, vstupenky je možno zakoupit v obvyklých předprodejích a také před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.