KULTURA

Jazzový festival odstartuje v sobotu tancovačkou

23. dubna 2003, 18:54, jas
Jazzový festival odstartuje v sobotu tancovačkou   ŠUMPERK - Jazzový Šumperk se blíží. Už v sobotu večer se rozezní v Domě kultury v Šumperku první rytmy, které přímo vyzvou návštěvníky k tanci, protože se bude jednat o první z festivalových večerů Jazz Dance. Jazz Pramet Šumperk se letos rozloží do tří večerů, ten druhý bude patřit Jiřímu Pavlicovi a vyvrcholení se uskuteční tradičně v poslední dubnový večer, kdy na pódiu velkého sálu vystoupí české, ale také zahraniční jazzové špičky.
  ŠUMPERK - Jazzový Šumperk se blíží. Už v sobotu večer se rozezní v Domě kultury v Šumperku první rytmy, které přímo vyzvou návštěvníky k tanci, protože se bude jednat o první z festivalových večerů Jazz Dance. Jazz Pramet Šumperk se letos rozloží do tří večerů, ten druhý bude patřit Jiřímu Pavlicovi a vyvrcholení se uskuteční tradičně v poslední dubnový večer, kdy na pódiu velkého sálu vystoupí české, ale také zahraniční jazzové špičky.

  Festival se poprvé v Šumperku uskutečnil v roce 1981. „Počátkem devadesátých let jsme hledali podobu, protože do té doby fungoval jako předfinále renomované československé přehlídky v Přerově. Vyšli jsme z toho, že uděláme jazzovou přehlídku amatérských a profesionálních těles nejen z tuzemska,“ vzpomíná ředitel DK Šumperk Vladimír Rybička. Přínosem pro samotný festival se stal fakt, že již čtvrtým rokem jej výrazně finančně podporuje jeden z nejvýznamnějších šumperských podniků Pramet Toools, jehož jméno se objevuje i v jeho názvu. „Vybíráme si akce kulturní, které mají vliv na širší veřejnost, jsou špičkové a aby se prezentoval nejen podnik, ale i město a celý region. Letos jsme přispěli částkou 90 tisíc korun,“ uvedla Jiřina Jagelská z Prametu.

  Jazzování odstartuje v sobotu jazzovou tancovačkou, kterou poprvé zavedl DK v Šumperku loni. „Z hlediska návštěvnosti se tento pořad osvědčil. Jazz tak můžeme prezentovat širšímu publiku netradiční formou,“ uvedl Rybička. Pořadatel si letos přizval DJ E-Li, který slibuje atmosférický drum n´bass s jazzovými prvky. Na tancovačce vystoupí čtveřice Correct Groove Quartet, kterou spojuje touha hrát zajímavé původní skladby v originálních aranžích, stylově vycházející z kořenů mainstreemu, fusion a funku. V jejich repertoáru lze najít téměř vše od swingu až po latinskoamerickou hudbu. Lotyšští hosté Mitrokhin´s Master Band budou jistým překvapením nejen pro publikum, ale i pro pořadatele. Jejich leader Vjačeslav Mitrokhin bývá označován za živou legendu lotyšské rockové hudby a jednoho z nejoriginálnějších skladatelů pobaltských republik.

  Další festivalový večer uvede Jiřího Pavlicu s jeho novým projektem skupinou Talant. Hudebníci návštěvníkům namíchají folklórní základy jazzové improvizace s rockovou energií a výlety do všech končin naší globální vesnice. Poslední dubnový den patří tradičně vyvrcholení jazzové přehlídky. Mezi účinkujícími nebudou chybět Old Time Jazz Band. Člen této kapely, která vznikla před 46 lety v Loučné nad Desnou, Jiří Sedláček, se podílel na založení nového seskupení Teens Jazzband Velké Losiny. Ta se představí na festivalu jako novinka šumperské jazzové scény.

  Na pódiu velkém sále DK tak zahraje Emil Viklický, který ve spolupráci s Petrem Dvorským doprovodí mladého anglického písničkáře a kytaristu Jamese Harriese. Představí se The Gizd Q – pětice ostravským hudebníků sdružených kolem Michala Žáčka, který vystupoval v minulosti s Peterem Lipou. Přijede také volné sdružení excelentních hudebníků Přátelé. Večer vyvrcholí vystoupením v současnosti nejlepšího mexického jazzového tria, v němž vystupují pianista Mark Aanderud, kontrabasista Augustin Bernal a na bicí Gabriel Puentes.

 • Oficiální strana festivalu Jazz Pramet Šumperk


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  ZA KULTUROU ZADARMO

  Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

  Soutěžní otázka:

  Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

  A) na kytaru
  B) na piano
  C) na akordeon

  Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
  BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


  VYHODNOCENÍ

  Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
  Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.