KULTURA

Šumperská klasika zahajuje třetí sezónu

10. března 2003, 08:00, Roman Janků, Agentura J+D
Šumperská klasika zahajuje třetí sezónu   Již do třetí sezóny vstoupí svým zahajovacím koncertem v úterý 11.března cyklus koncertů Šumperská klasika. Projekt, který příznivcům klasické hudby severomoravského Šumperka připravila Agentura J+D, ojedinělým způsobem křísí koncertní život města a snaží se obohatit kulturní dění v regionu.
  Již do třetí sezóny vstoupí svým zahajovacím koncertem v úterý 11.března cyklus koncertů Šumperská klasika. Projekt, který příznivcům klasické hudby severomoravského Šumperka připravila Agentura J+D, ojedinělým způsobem křísí koncertní život města a snaží se obohatit kulturní dění v regionu.

  Sezóna v Šumperku je tak trochu netradiční. Začíná v březnu a končí v lednu. V únoru totiž probíhá v Šumperku již několik desetiletí festival mladých umělců Preludium, kterému byl ponechán samostatný časový prostor. Koncerty v Šumperku začínaly před třemi lety pod názvem Hudba na radnici. Již z názvu vyplývá, kde se koncerty konaly. Obřadní síň secesní radnice byla velkou akustickou výzvou a zajímavým nápadem. Koncerty se zde nikdy pravidelně nekonaly, i proto bylo zajímavé sledovat, jestli tento nápad zaujme. Návštěvníci koncertů brzy pochopili, že se nejedná jen o pouhou návštěvu koncertu, ale také o společenskou událost, o setkání s umělci.

  Obliba koncertů rostla a veřejnost začala velice silně registrovat, že se v Šumperku opět děje něco zajímavého. Pořadatelé v současnosti nabízejí koncerty špičkových mladých, ale i zavedených českých, a v letošním roce i zahraničních umělců. Koncerty se neodehrávají jen na radnici, ale nabízejí umělecké zážitky v nejrůznějších místech, která byla vybrána se zvláštním zřetelem k akustice sálů a předpokládaným programům koncertů. Proto se nemohl udržet název Hudba na radnici a celý cyklus byl přejmenován názvem Šumperská klasika.

  Zahajovací koncert třetí sezóny Šumperské klasiky v úterý 11.března od 19 hodin zve posluchače do prostor zrekonstruovaného klášterního kostela Zvěstování Panny Marie. Kostel, který bude při této příležitosti vytápěn, rozezní zvuk Moravských komorních sólistů z Kroměříže. Smyčcový orchestr vystoupí pod vedením dirigenta Tomáše Netopila, který orchestr před několika lety sám založil a vede. Tomáš Netopil je absolventem AMU v Praze (prof.Jiří Bělohlávek) a Královské hudební Akademie Stockholm. Spolupracuje se všemi českými orchestry, je hostujícím dirigentem Sinfonietty Hong Kong a stálým dirigentem Filharmonického České Budějovice. V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní dirigentské soutěže G.Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem. Pro koncert v Šumperku připravil s orchestrem Malou noční hudbu W.A.Mozarta, Serenádu Eugena Suchoně a Stabat mater G.B.Pergolesiho.

  Ke spolupráci na Pergolesiho Stabat mater byli přizváni špičkoví umělci, sopranistka Šárka Malínková, mezzosopranistka Karolína Berková a Šumperský dětský sbor. Sólistky koncertu jsou obě absolventky AMU v Praze. Sopranistka Šárka Malínková je v současnosti sólistkou Opery Mozart a od roku 2000 sólistkou Originálního hudebního divadla Praha. Mezzosopranistka Karolína Berková, laureátka mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové a mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, patří mezi naše mladé pěvecké celebrity. Je zvána na vystoupení s nejrůznějšími orchestry v ČR i v zahraničí, je sólistkou Národního divadla v Praze.

  Šumperský dětský sbor, jehož výročí založení jsme loni oslavili, patří k našim nejlepším dětským sborům a pravidelně koncertuje jak doma, tak v zahraničí a je zván na natáčení do rozhlasu i televize. Všichni protagonisté koncertu jsou pro posluchače zárukou jedinečného uměleckého zážitku.

  Vstupenky na koncert jsou k dispozici v pokladně Domu kultury v ceně 80 Kč.


Dirigent Moravských komorních sólistů z Kroměříže Tomáš Netopil.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.