KULTURA

Šumperská klasika zahajuje třetí sezónu

10. března 2003, 08:00, Roman Janků, Agentura J+D
Šumperská klasika zahajuje třetí sezónu   Již do třetí sezóny vstoupí svým zahajovacím koncertem v úterý 11.března cyklus koncertů Šumperská klasika. Projekt, který příznivcům klasické hudby severomoravského Šumperka připravila Agentura J+D, ojedinělým způsobem křísí koncertní život města a snaží se obohatit kulturní dění v regionu.
  Již do třetí sezóny vstoupí svým zahajovacím koncertem v úterý 11.března cyklus koncertů Šumperská klasika. Projekt, který příznivcům klasické hudby severomoravského Šumperka připravila Agentura J+D, ojedinělým způsobem křísí koncertní život města a snaží se obohatit kulturní dění v regionu.

  Sezóna v Šumperku je tak trochu netradiční. Začíná v březnu a končí v lednu. V únoru totiž probíhá v Šumperku již několik desetiletí festival mladých umělců Preludium, kterému byl ponechán samostatný časový prostor. Koncerty v Šumperku začínaly před třemi lety pod názvem Hudba na radnici. Již z názvu vyplývá, kde se koncerty konaly. Obřadní síň secesní radnice byla velkou akustickou výzvou a zajímavým nápadem. Koncerty se zde nikdy pravidelně nekonaly, i proto bylo zajímavé sledovat, jestli tento nápad zaujme. Návštěvníci koncertů brzy pochopili, že se nejedná jen o pouhou návštěvu koncertu, ale také o společenskou událost, o setkání s umělci.

  Obliba koncertů rostla a veřejnost začala velice silně registrovat, že se v Šumperku opět děje něco zajímavého. Pořadatelé v současnosti nabízejí koncerty špičkových mladých, ale i zavedených českých, a v letošním roce i zahraničních umělců. Koncerty se neodehrávají jen na radnici, ale nabízejí umělecké zážitky v nejrůznějších místech, která byla vybrána se zvláštním zřetelem k akustice sálů a předpokládaným programům koncertů. Proto se nemohl udržet název Hudba na radnici a celý cyklus byl přejmenován názvem Šumperská klasika.

  Zahajovací koncert třetí sezóny Šumperské klasiky v úterý 11.března od 19 hodin zve posluchače do prostor zrekonstruovaného klášterního kostela Zvěstování Panny Marie. Kostel, který bude při této příležitosti vytápěn, rozezní zvuk Moravských komorních sólistů z Kroměříže. Smyčcový orchestr vystoupí pod vedením dirigenta Tomáše Netopila, který orchestr před několika lety sám založil a vede. Tomáš Netopil je absolventem AMU v Praze (prof.Jiří Bělohlávek) a Královské hudební Akademie Stockholm. Spolupracuje se všemi českými orchestry, je hostujícím dirigentem Sinfonietty Hong Kong a stálým dirigentem Filharmonického České Budějovice. V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní dirigentské soutěže G.Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem. Pro koncert v Šumperku připravil s orchestrem Malou noční hudbu W.A.Mozarta, Serenádu Eugena Suchoně a Stabat mater G.B.Pergolesiho.

  Ke spolupráci na Pergolesiho Stabat mater byli přizváni špičkoví umělci, sopranistka Šárka Malínková, mezzosopranistka Karolína Berková a Šumperský dětský sbor. Sólistky koncertu jsou obě absolventky AMU v Praze. Sopranistka Šárka Malínková je v současnosti sólistkou Opery Mozart a od roku 2000 sólistkou Originálního hudebního divadla Praha. Mezzosopranistka Karolína Berková, laureátka mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové a mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, patří mezi naše mladé pěvecké celebrity. Je zvána na vystoupení s nejrůznějšími orchestry v ČR i v zahraničí, je sólistkou Národního divadla v Praze.

  Šumperský dětský sbor, jehož výročí založení jsme loni oslavili, patří k našim nejlepším dětským sborům a pravidelně koncertuje jak doma, tak v zahraničí a je zván na natáčení do rozhlasu i televize. Všichni protagonisté koncertu jsou pro posluchače zárukou jedinečného uměleckého zážitku.

  Vstupenky na koncert jsou k dispozici v pokladně Domu kultury v ceně 80 Kč.


Dirigent Moravských komorních sólistů z Kroměříže Tomáš Netopil.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru