KULTURA

Rozhovor se skupinou Vypsaná fiXa

21. února 2003, 09:52, Stanislava Marešová
Rozhovor se skupinou Vypsaná fiXa   ROZHOVOR - Kapela Vypsaná fiXa sice navštíví Šumperk až dnes, nic ale nezabránilo tomu, aby se internetové spoje nažhavily a došlo tak k tomuto mailovému rozhovoru. Tuhle partičku muzikantů můžete vidět a především slyšet dnes večer ve foyeru Domu kultury Šumperk. Kromě Vypsané fiXy zahraje šumperská kapela Sioux.
  ROZHOVOR - Kapela Vypsaná fiXa sice navštíví Šumperk až dnes, nic ale nezabránilo tomu, aby se internetové spoje nažhavily a došlo tak k tomuto mailovému rozhovoru. Tuhle partičku muzikantů můžete vidět a především slyšet dnes večer ve foyeru Domu kultury Šumperk. Kromě Vypsané fiXy zahraje šumperská kapela Sioux.

Kapela vznikla před rokem 96 (léto 95), začínáte tedy již osmý rok spolupráce. Jak se liší dnešní sestava a obsazení vypsané fiXy od té předchozí ?
Sestava se sice časem měnila, ale jen tak, že jsme pár let měli zpěvačku (díky Terezko) a pak zase neměli, ale původní sestava ve stejném nástrojovém obsazení vydržela od začátku až do roku 2001, kdy odešel basák Dejmal a přišel taky basák Mejn a ten je s námi i dnes.

Jakou hudbu jste ve svých počátcích upřednostňovali a jak se s postupem času mění váš hudební sluch a tím i žánr hudby, kterou hrajete?
Pokud jde o poslech, tak to byli určitě Beatles, Pixies a jejich odnož Breeders a Frank Black, dále kapely s punkovým základem, počátky grunge, britské kytarovky, ale i 60.tá léta, bylo toho určitě dost. Samozřejmě, taky spoustu českých klubových kapel, které byly tehdy slavné – Prouza, Priessnitz, Mňága, Houpací koně, Raivens atd. Prostě všechno co přijelo do pardubického rokáče Žlutý pes. Teď si myslím, že se to ještě rozšiřuje a je to úplně nepřehledné. Posloucháme všechno co se nám líbí. Od někoho třeba celou desku a od někoho jenom jednu píseň.

Dělali jste mimo jiné i předskokany skupině Offspring (kdy a kde?), jaký je to pocit stát před stovkami nažhavených fanoušků zatímco do té doby jste hrávali víceméně pro klubové obecenstvo? Čekáte na další podobnou šanci nebo je v dohlednu nějaká podobná spolupráce?
Bylo to 19.6.2001 v pražské Peagas aréně, ale tehdy myslím to byla jenom sportovní hala. Jo bylo to dobrý, dobrá světla i zvuk i když to nebylo naplno jako to měli Offspring, ale i tak to byl dobrý zážitek a zkušenost. Lidí tam bylo několik tisíc, před něčím takovým jsme ještě do té doby nehráli, ale skrz ty světla to nebylo všechno vidět, tak to bylo dobrý. Vypadalo, že jsme lidi pobavili. Ten řev a potlesk mě dostal, hrozně mě to nakoplo. Největší problém bylo velké pódium. V klubech si člověk musí dávat pozor, aby do někoho nebo něčeho nevrazil a tady jsme se mohli hledat. Nějak po takových šancích nepaseme, ale teď mají přijet Guano Apes, kteří nahrávají pro stejnou firmu a tak si možná před nimi zahrajeme.

Na počátku roku jste se vrhli na novu desku s pracovním názvem EMA mele maso, která má údajně být ještě rychlejší a tvrdší než doposud. Znamená to další vývojový směr vaší kapely, nebo je to jen odklon od směsice stylů, který hrajete doposud?
Původně tenhle vzkaz na internetu byl o tom, že nové písně, které jsme už hráli na koncertech, budou rychlejší a tvrdší, že je lidi třeba nepoznají. Myslím ale, že to bude platit i o celé desce, ta zatím ještě není smíchaná. Drželi jsme se hesla Ramones – kdo se nevyjádří do 3 minut ať raději mlčí. Doufám, že se vyvíjíme.

Producentem kapely je Petr Fiala z Mňágy a Žďopr, neláká toto propojení k myšlence společné desky nebo vystoupení s kapelou MaŽ?
Společných vystoupení s Mňágou už bylo několik a možná se i zopakují, ale společná deska?? To nás ještě nenapadlo.

Kromě ČR jste hráli i v jiných zemích (Polsko, Slovensko a Německo?), je zahraniční fanoušek odlišný od českého?
Určitě, v první řadě nerozumí textu. Němce to začalo bavit až když jsme hráli poslední písničku a byl konec. To Italové byli živější, asi mají blíž k té anarchii. Poláci občas něčemu i rozumí a mají kladný vztah k alkoholu, takže se odvazují poměrně rychle. Slováci rozumí všemu, ale trochu nedůvěřují neznámé české kapele, o to jsou potom vřelejší a spontánnější.

Odpovídal Márdi.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.