KULTURA

Nejkrásnější válka ukázala doposud utajené skutečnosti

21. února 2003, 07:00, Stanislava Marešová
Nejkrásnější válka ukázala doposud utajené skutečnosti   RECENZE - Premiéra muzikálu Nejkrásnější válka symbolicky zahájila nový rok 2003. Jak se ukázalo, komediální hra, uvedená v době očekávání novoročních přání, má ty nejlepší předpoklady, aby se stala další úspěšnou inscenací na prknech šumperského divadla. Podle aplausu na závěr i v průběhu představení lze s jistotou říci, že aspiruje na místa nejvyšší a může pokořit i počet odehraných představení Noci na Karlštejně.
  RECENZE - Premiéra muzikálu Nejkrásnější válka symbolicky zahájila nový rok 2003. Jak se ukázalo, komediální hra, uvedená v době očekávání novoročních přání, má ty nejlepší předpoklady, aby se stala další úspěšnou inscenací na prknech šumperského divadla. Podle aplausu na závěr i v průběhu představení lze s jistotou říci, že aspiruje na místa nejvyšší a může pokořit i počet odehraných představení Noci na Karlštejně.

  Úsměvná oddechová hra, která sází na kvalitní herecké i pěvecké výkony má v sobě vše, co po vánočních svátcích zlenivělý a televizí zdevastovaný divák očekává – vtipné dialogy i monology, rýmující se písně, skupinové taneční kreace i šarvátku. A přesto dokáže překvapit. O překvapení se postarají ve druhé polovině Petr Komínek coby Julián a Gustav Hašek v roli Damiano se, protože pokud se režisér v budoucnu rozhodne o nasazení jedné z nejúspěšnějších muzikálových komedií Někdo to rád horké, o obsazení dvou hlavních mužských/ženských postav je rozhodnuto. Oba pánové jsou totiž ve svých převlecích nepřekonatelní. Budiž chvála kostymérce!

  Posoudit, kdo z herců svým výkonem oslnil nejvíce je nelehké a možná i zhola nemožné, protože v projevu každého z nich lze pod bystrým okem nalézt jen to nejlepší . Překvapili i externisté, dokonale secvičení ve skupinových tanečních a pěveckých scénách. Snad jen jediné lze vytknou staviteli divadla, který nepamatoval na větší jeviště, na kterém by šumperští mohli více rozvést své bojové odhodlání či taneční krůčky, které v houštině těl vypadají poněkud zmateně.

  Prozrazovat lechtivou pointu je před zhlédnutím nemístné, přesto dodejme, že i když lze na hru nahlížet z různých uhlů, většinu skrytých i zveřejněných myšlenek pochopí divák i v dnešních souvislostech, protože jak se neustále ukazuje, i ta nejstarší a nejabsurdnější komedie najde své nastavené zrcadlo v dnešní společnosti.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru