KULTURA

Nejkrásnější válka ukázala doposud utajené skutečnosti

21. února 2003, 07:00, Stanislava Marešová
Nejkrásnější válka ukázala doposud utajené skutečnosti   RECENZE - Premiéra muzikálu Nejkrásnější válka symbolicky zahájila nový rok 2003. Jak se ukázalo, komediální hra, uvedená v době očekávání novoročních přání, má ty nejlepší předpoklady, aby se stala další úspěšnou inscenací na prknech šumperského divadla. Podle aplausu na závěr i v průběhu představení lze s jistotou říci, že aspiruje na místa nejvyšší a může pokořit i počet odehraných představení Noci na Karlštejně.
  RECENZE - Premiéra muzikálu Nejkrásnější válka symbolicky zahájila nový rok 2003. Jak se ukázalo, komediální hra, uvedená v době očekávání novoročních přání, má ty nejlepší předpoklady, aby se stala další úspěšnou inscenací na prknech šumperského divadla. Podle aplausu na závěr i v průběhu představení lze s jistotou říci, že aspiruje na místa nejvyšší a může pokořit i počet odehraných představení Noci na Karlštejně.

  Úsměvná oddechová hra, která sází na kvalitní herecké i pěvecké výkony má v sobě vše, co po vánočních svátcích zlenivělý a televizí zdevastovaný divák očekává – vtipné dialogy i monology, rýmující se písně, skupinové taneční kreace i šarvátku. A přesto dokáže překvapit. O překvapení se postarají ve druhé polovině Petr Komínek coby Julián a Gustav Hašek v roli Damiano se, protože pokud se režisér v budoucnu rozhodne o nasazení jedné z nejúspěšnějších muzikálových komedií Někdo to rád horké, o obsazení dvou hlavních mužských/ženských postav je rozhodnuto. Oba pánové jsou totiž ve svých převlecích nepřekonatelní. Budiž chvála kostymérce!

  Posoudit, kdo z herců svým výkonem oslnil nejvíce je nelehké a možná i zhola nemožné, protože v projevu každého z nich lze pod bystrým okem nalézt jen to nejlepší . Překvapili i externisté, dokonale secvičení ve skupinových tanečních a pěveckých scénách. Snad jen jediné lze vytknou staviteli divadla, který nepamatoval na větší jeviště, na kterém by šumperští mohli více rozvést své bojové odhodlání či taneční krůčky, které v houštině těl vypadají poněkud zmateně.

  Prozrazovat lechtivou pointu je před zhlédnutím nemístné, přesto dodejme, že i když lze na hru nahlížet z různých uhlů, většinu skrytých i zveřejněných myšlenek pochopí divák i v dnešních souvislostech, protože jak se neustále ukazuje, i ta nejstarší a nejabsurdnější komedie najde své nastavené zrcadlo v dnešní společnosti.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).