KULTURA

Intacto (soutěž s kinem OKO)

18. února 2003, 12:00, biograf.cz
Intacto (soutěž s kinem OKO)   SOUTĚZ – Neuvěřitelné štěstí provází protagonisty španělského snímku Intacto, který uvede tento týden kino Oko v Šumperku. Pokud totiž chcete uspět v nějaké hře, riskantním podniku nebo životě vůbec, musíte vypozorovat určitý řád, na něm vybudovat co možná nejuniverzálnější strategii a minimalizovat situace, kdy jste dáni v šanc pouhopouhé náhodě.
  SOUTĚZ – Neuvěřitelné štěstí provází protagonisty španělského snímku Intacto, který uvede tento týden kino Oko v Šumperku. Pokud totiž chcete uspět v nějaké hře, riskantním podniku nebo životě vůbec, musíte vypozorovat určitý řád, na něm vybudovat co možná nejuniverzálnější strategii a minimalizovat situace, kdy jste dáni v šanc pouhopouhé náhodě.

  Nad podobně upachtěný postup jsou ovšem hrdinové thrilleru Juana Carlose Fresnadilla povzneseni a raději než na rozum, strategii, statistiku a pravděpodobnost sázejí ve vypjatých situacích pouze na jediné – na své štěstí. Jednou z ústředních postav filmu je mladý lupič Tomás Jeho samozvaným průvodcem se stává podivný človíček Federico, jenž hodlá svého chráněnce za každou cenu procpat zvláštním závodem, v němž mezi sebou „obdarovaní“ soutěží o štěstí svých protivníků. Na nejlepšího pak čeká finální test – upravená ruská ruleta s mytickým starým Židem, který v ničem neprohrál už víc jak padesát let. Tomás si svou fantastickou exkurzi nejdřív velice užívá, teprve později se však dozvídá všechny souvislosti a především fakt, že Federico dal tajně do oběhu fotografii jeho milé.

  Fresnadillo ve svém celovečerním debutu přichází s pozoruhodným námětem, který navíc dokáže v řadě scén obohatit o působivě magickou atmosféru. Některé bizarní zkoušky připomínají filmy Davida Lynche, jehož vliv sám Fresnadillo ochotně přiznává. Vedle samotného dramatického závodu jsou velmi zajímavé i úvahy o odvrácené straně tohoto skvělého daru, odsuzující svého nositele k fyzické i psychické samotě – každý dotek totiž může nechtěně přinést neštěstí nebo i smrt vašim nejbližším. Snímek získal dvě prestižní ceny Goya.

  Dvě volné vstupenky na tento film získáte když zodpovíte soutěžní otázku: Který zkušený herec hraje jednu z hlavních postav, starého Samuela Bergra? Odpověď pošlete na adresu: info@rej.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru