KULTURA

Šumperské Preludium oslaví třicet let své existence

5. února 2003, 08:00, Milan Uhl
Šumperské Preludium oslaví třicet let své existence   ŠUMPERK – Šumperské Preludium slaví letos třicátiny. Festival mladých umělců založil v  roce 1974 Alois Motýl. Už sama skutečnost, že tento festival se bez přerušení koná třicet let, dostatečně vypovídá o tom, že v šumperském kulturním životě má své stálé a neodmyslitelné místo. Třicátý ročník  Preludia se koná ve dnech 6., 10., 13., 17. a 20. února 2003, všechny koncerty se uskuteční ve výstavní síni muzea v Šumperku se začátkem v 19 hodin a mají tradiční náplň.
  ŠUMPERK – Šumperské Preludium slaví letos třicátiny. Festival mladých umělců založil v roce 1974 Alois Motýl. Už sama skutečnost, že tento festival se bez přerušení koná třicet let, dostatečně vypovídá o tom, že v šumperském kulturním životě má své stálé a neodmyslitelné místo. Třicátý ročník Preludia se koná ve dnech 6., 10., 13., 17. a 20. února 2003, všechny koncerty se uskuteční ve výstavní síni muzea v Šumperku se začátkem v 19 hodin a mají tradiční náplň.

  Zahajuje se sborovým koncertem, končí orchestrálním a tři koncerty mezitím jsou vyplněny půlrecitály mladých interpretů. Zahajovací koncert (6. února) je svým způsobem unikátní. Dívčí komorní sbor Ostravské university ADASH se zabývá hebrejskými písněmi. Má za sebou téměř sto koncertů. Vydává již své třetí album a absolvoval úspěšná turné v Německu, USA a ve Švýcarsku. Jistě není náhodou, že jedna z členek sboru ADASH je bývalou členkou Šumperského dětského sboru Motýli. Závěrečný koncert (20. února) byl svěřen Studentskému komornímu orchestru ZUŠ v Ostravě - Hrabůvce, který byl založen v roce 1991 a již od roku 1994 patří k nejlepším u nás. Jeho vrcholným úspěchem se stalo absolutní vítězství v rozhlasové soutěži Concerto Bohemia v roce 2000.

   Původní záměr festivalu, jehož motto znělo "mladí umělci mladým posluchačům", sice v posledních letech není zcela naplněn, ale přesto své určité posluchačské zázemí má. Někteří dlouholetí návštěvníci koncertů si jistě vzpomenou, že v prvních ročnících mohli v sále výstavní síně muzea vidět studenty šumperských středních škol. Jejich účast byla sice organizována, ale přišli, poslouchali (někdy i méně soustředěně až rušivě), ale na koncertě byli a pro některé z nich to byl nevšední zážitek.

  Pořadatelé festivalu se spoluprací s pedagogickými sbory středních škol snažili naplnit původní záměr festivalu, aby mladí posluchači byli přímými svědky uměleckých výkonů svých vrstevníků. A navíc, přišli na koncert večer a nebyli tak seznamováni s tzv. vážnou hudbou jen dopoledne prostřednictvím někdy neblaze proslulých "výchovných koncertů" místo vyučování. V dnešní době si lze jen těžko představit organizovanou návštěvu večerních koncertů středoškoláky, ale přesto vysokoškolsky vzdělaným pedagogům nic nebrání, aby své žáky, třeba i vlastním příkladem, dokázali do koncertního sálu přivést.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).