KULTURA

"Z názvů mých dokumentů se dá sestavit návod na plnohodnotný život,"

1. prosince 2002, 17:59, Stanislava Marešová
  (REJ) říká velikán dokumentárního filmu Jan Špáta. Přijal pozvání pořadatelů a spolu se svým bývalým žákem, nynějším kolegou Martinem Štollem, přijel do Šumperka představit společnou knihu nazvanou Okamžiky radosti.
  REJ - V dalším z pořadů Via Lucis pořádaných Vilou Doris se mohli příznivci komorních programů a besed již podruhé setkat s kameramanem, režisérem, dokumentaristou a profesorem pražské FAMU Janem Špátou. Ten přijal pozvání pořadatelů a spolu se svým bývalým žákem, nynějším kolegou Martinem Štollem, přijel představit společnou knihu nazvanou Okamžiky radosti. Martin Štoll osvětlil vznik knížky: „Knížku jsme psali asi tři roky proto, aby to, co řekl pan profesor, zůstalo zachováno.“

   Kniha rozhovorů „studenta“ s profesorem se poprvé představila na letošním Tourfilmu, kde se také Jan Špáta dočkal dalšího ocenění –za celoživotní dílo v dokumentárním filmu s turistickou tématikou. Jan Špáta má již ocenění na šest desítek. Své zatím poslední dostal 28. září od prezidenta Havla. I když své povolání dokumentaristy již pověsil na hřebík před čtyřmi lety, smyslem života mu stále zůstal dokumentární film. V dnešní době se kromě vyučování na FAMU věnuje i publicistice.

   Uznávaný dokumentarista přivezl do Šumperka tři filmy. První z roku 1970, nazvaný „Svítí slunce?“, zachycuje osud horolezce, který přišel o zrak, ale své vášně se nevzdal. S poněkud odlišným tématem pracuje dokument ze série GEN, odvysílaný Českou televizí. Film z roku 1996 zachycuje manželství stárnoucího Karla Kachyni a jeho mladé ženy. Poslední film s netradičním názvem „777 sekund v Československu“, natočený v roce 1992, má symbolizovat kameramanovu lásku k vlasti. Dokument se odlišuje od ostatních Špátových děl především svou klipovou formou. Jak sám tvůrce říká, je škoda, že film byl dokončen zrovna v době rozpadu Československa.

   Jan Špáta natočil kolem tři sta filmů. „Dokumentární film je velké dobrodružství, člověk totiž nikdy neví, co se v příští minutě stane. V hraném filmu víte, jaký přijde záběr, jaká scéna bude následovat…. Dostával jsem nabídky i na hrané filmy, protože jsem začínal jako kameraman českých režisérů, kteří mě chtěli mě mít s sebou. Mě ale lákal dokument.“

   Během večera vyšel čas i na dotazy diváků a posluchačů. Kromě námětu na natočení dokumentu o současném panu prezidentu Václavu Havlovi se Janu Špátovi dostalo i otázky, co lze chápat pod označením „Hrob mrtvého diváka“ ve druhé kapitole knihy Okamžiky radosti. „Když se film povede a já vidím v očích diváka ty rozzářené ohníčky, mám chuť mu postavit pomník a klást mu tam věnce jako poděkování za jeho zájem,“ vysvětli s úsměvem Špáta.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.