KULTURA

Lehce nostalgické ohlédnutí za letošním blues

23. listopadu 2002, 16:10, Stanislava Marešová
Lehce nostalgické ohlédnutí za letošním blues    REJ - Skončil týden blues. Tak stručně by se dalo charakterizovat stávající období pravých podzimních plískanic, které vystřídaly slunné a neuvěřitelně teplé dny, během nichž Šumperk hostil mezinárodní festival Blues Alive. Podruhé jsem se pod pokličku blues nakoukla i já.
   REJ - Skončil týden blues. Tak stručně by se dalo charakterizovat stávající období pravých podzimních plískanic, které vystřídaly slunné a neuvěřitelně teplé dny, během nichž Šumperk hostil mezinárodní festival Blues Alive. Podruhé jsem se pod pokličku blues nakoukla i já. Minulý rok jsem sehnala s vypětím všech sil jeden z posledních lístků na doprovodný koncert, protože i tehdy byl festival beznadějně vyprodán. Neměla jsem tak možnost posoudit celou rozvrstvenou a rozrostlou škálu muziky, která se pod blues dá zařadit.

   Až letos, na sedmém ročníku tohoto festivalu jsem měla dostat šanci okusit sílu hudby, která, pokud se jí poddáte, vás zcela ovládne a přinutí zamyslet se nad dosavadním výběrem hudby, zejména rádiové, která jak známo podléhá komerci a jejíž úroveň se s opravdovou hudbou leckdy nedá srovnávat. S kartičkou PRESS, zavěšenou na nervozitou se dmoucí hrudi, jsem dostala možnost pohybovat se celé tři dny v prostoru plném hudebníků, jejichž jména jsem dosud neznala, a které jsem s nedůvěrou v počátcích mého pátrání bedlivě sledovala.

   Ale některá jména bluesové legendy mi nebyla v mém hudebním vakuu zcela neznámá. Z raného mládí si vzpomínám na klasické gramofonové desky 80. a 90.let se jménem Ivan Hlas. Poprvé jsem však legendu hudební scény viděla na živo. Ani jméno pražské skupiny –123 min. mi není zcela neznámé, trio Bína, Janáček a Valach jsem poprvé potkala v Praze. Stejně jako tehdy i letos byl jejich výkon na Blues Alive strhující, protože jako jedni z mála dokázali svým uměním rozhýbat většinu bluesových nadšenců, kteří bez mrknutí oka přehlédli skutečnost, že v případě –123 min. se nejedná o čisté a klasické blues.

   V roztancování a pohupování se v rytmu dokonalé hudby, kterou jsem dosud neznala, jsem se stejně jako stovky dalších lidí kolem nechala spontánně strhnout kombinací zvanou zydeko, což je, jak jsem později zjistila, etnický mix hudby francouzských přistěhovalců s černou jižanskou hudbou a s trochou příměsi folku a rocku. Clayton Joseph Chenier se proto nemohl při svém vystoupení divit, když mu před nosem proletělo propocené tričko nadšeného fanouška, ani když ho rozvášněný dav nehodlal pustit ze scény bez minimálně patnáctiminutového přídavku. V pozadí za tímto hudebním géniem nezanikly ani další bluesové kapely, nevyjímaje mladou, moderátorem označovanou za "potěr" skupinu - Buddy Wonders.

   Blues ale není jen o hudbě. Blues je hlavně o lidech. Přes počáteční ostych, se kterým jsem vstupovala jako neználek do sálu, jsem poznala, že bluesová muzika je jedna z mála, která dokáže stmelit rozličné věkové skupiny. V chumlu stovek lidí jsem narazila na známou mé babičky, sousedku ve věku mých rodičů, ale i na chlápky zjevem připomínající ostřílené rockery, nebo mládež teenergerského věku, která stejně jako já s podivem zjišťovala, co všechno se vlastně pod pojmem blues skrývá.

   Dalším zážitkem, na který jen tak nezapomenete, je to neuvěřitelné množství lidí, s nimiž se na podobném festivalu seznámíte. Dokonce i vaši přátelé, do nichž byste to neřekli, se objeví na parketě pod pódiem a bez mrknutí oka se vlní ve stejném rytmu jako vy.

   "Rozhodli jsem se s kamarádem, že na tento festival budeme jezdit každý rok, do té doby, dokud bude," přizná se mi kluk, se kterým jsem se seznámila při všeobecném tanečním nadšení pod C.J.Chenierem. Na Blues Alive dorazil s kamarády už potřetí až z Krkonoš, a o nic méně než hudba a atmosféra ho nadchlo i město, které je mezi fanoušky označováno za Mekku blues. "Úžasné město," nadšeně se svěřuje další sklaní fanoušek, "přesně se s blues hodí, staré i nové, stejně jako ta hudba," dodává a v tričku se znakem města Šumperka a logem festivalu Blues Alive odchází pro další sklenici zlatavého moku, která je další neodmyslitelnou součástí životního stylu i hudby, která v minulém týdnu zcela ovládla okolí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.