KULTURA

Poezie bez hranic u go-go tyče

7. října 2002, 05:00, ads
Poezie bez hranic u go-go tyče   OLOMOUC - Mezinárodní festival Poezie bez hranic, pořádaný brněnským nakladatelstvím Petrov, se po roce opět vrací do Olomouce. Na pěti dnech naplněných atraktivními programy se budou podílet nejen básníci ze čtrnácti zemí, ale také přední čeští a moravští herci v rolích recitátorů.
  OLOMOUC - Mezinárodní festival Poezie bez hranic, pořádaný brněnským nakladatelstvím Petrov, se po roce opět vrací do Olomouce. Na pěti dnech naplněných atraktivními programy se budou podílet nejen básníci ze čtrnácti zemí, ale také přední čeští a moravští herci v rolích recitátorů.

   „Stejně jako loni jsme vedle tradičních čtení a besed nachystali i řadu špeků, přičemž na všechny festivalové akce je vstupné zdarma. Výjimky jsou pouze dvě, a ty jsou opodstatněné,“ uvedl Martin Pluháček, ředitel festivalu a majitel nakladatelství Petrov, které proslavilo mj. knihy Michaela Viewegha. Placený vstup na pořady s omezenou kapacitou se týká pouze vystoupení Ludvíka Kundery v čajovně Dřevěná panenka a erotického klubu Gejša, ve kterém se představí Američanka Georgia Scott s knihou Dobrá manželka. V loňském roce zde předčítal u striptérské go-go tyče Ivan Wernisch utajené erotické básně českých klasiků (např. V. Nezvala).

   Mezi další „špeky“, které autoři připravili, budou patřit výstavy obrazů i fotografií (galerie Mona Lisa, pavilon E výstaviště Flora), koncerty a divadelní představení (Ponorka, Divadlo hudby), ale i filmová projekce (kino Central). Další fakultativní vystoupení se uskuteční na akademické půdě Univerzity Palackého, po celou dobu festivalu bude na Floře otevřena mimořádná výstava fotografií držitele Nobelovy ceny za poezii Czeslawa Milosze. Vedle významných zahraničních hostů, jakými jsou namátkou Galway Kinnell (USA), Alexandr Kušner (Rusko) či Peter Quinn (Irsko), představí svou tvorbu i čeští umělci: I.Wernisch, L.Kundera, J.A.Pitínský, Z.Kaprál, P.Šrut a mnoho dalších.

   Festival Poezie bez hranic volně navazuje na dřívější setkávání literátů na hradě Bítov – ten byl však zasvěcen pouze básníkům, kteří se tak ukrývali před zraky svých čtenářů. Olomoucký festival je oproti tomu zaměřen právě na širokou veřejnost a čtenářskou obec. Loňské poetické klání proslulo především setkáním britského legendárního básníka Tonyho Harrisona s Ivanem Magorem Jirousem, při kterém druhý jmenovaný metal dopité láhve po hotelové hale, svlékal se a recitoval báseň o Bohu. Tímto také upozorňujeme skalní fanoušky poezie, že většina literátů bude opět ubytována v hotelu Flora.

   Festival začíná ve středu 9. října v 16.00 hodin v galerii Mona Lisa, oficiální zahájení se ovšem uskuteční až v 19.00 hodin v severním sále Vlastivědného muzea. Poslední akce je naplánována na neděli 13. října ve 20.00 hodin v pavilonu E výstaviště Flora. Vstupenky na placené akce lze zakoupit buď v Informačním centru na Horním náměstí, kde by měl být k dispozici i podrobný program, nebo korespondenčně v nakladatelství Petrov.

  Všechny podrobnosti jsou také na adrese www.ipetrov.cz/festival.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru